Zamknij

Czeka Cię rezonans magnetyczny? Zobacz, jak spokojnie przetrwać badanie

12:00, 21.11.2023 Aktualizacja: 12:00, 21.11.2023

Choć rezonans magnetyczny nie jest badaniem bolesnym ani inwazyjnym, to ze względu na całą otoczkę (konieczność umieszczenia pacjenta w tubie) może być nieco stresujący. To trudne doświadczenie zwłaszcza dla osób, które cierpią z powodu klaustrofobii i niepewnie czują się w zamkniętych, ograniczonych przestrzeniach. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do badania, aby odbyło się ono spokojnie i bez przeszkód. Przeczytaj nasze wskazówki.

Przebieg badania MRI

Podczas badania rezonansu magnetycznego pacjent jest umieszczany w specjalnym tunelu, w którym odnotowuje się silne pole magnetyczne. W tym czasie urządzenie rejestruje sygnały emitowane przez jądra wodoru w organizmie pacjenta, ujawniające się pod wpływem pola magnetycznego. Te sygnały są przetwarzane na obraz komputerowy, który można później przeanalizować lekarz.

Zastosowania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Jeżeli cierpisz z powodu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, kardiologicznych, gastroenterologicznych i innych, w którymś momencie diagnostyki lub leczenia, lekarz może wystawić Ci skierowanie na MRI. I choć samo badanie nie należy do inwazyjnych, a tym bardziej bolesnych, dla niektórych jest niekomfortowe. Aby złagodzić związany z nim stres, dobrze jest przygotować się na to, co Cię czeka. Taka świadomość znacznie ułatwi badanie.

Przygotowanie do badania

Przed przystąpieniem do badania rezonansu magnetycznego istnieje kilka rzeczy, które warto wiedzieć i zrobić, aby przejść MRI w spokoju. Na pewno zabierz ze sobą skierowanie na badanie i potrzebne dokumenty. Usuń z ciała metalowe przedmioty. MRI wykorzystuje silne pole magnetyczne, więc ważne jest, aby pozbyć biżuterii, opróżnić kieszenie z kluczy czy kart debetowych. Dopytaj lekarza o dietę i ewentualne odstawienie leków, które przyjmujesz. Ubierz się wygodnie.

Jak przejść przez badanie w spokoju?

Sama procedura badania rezonansu magnetycznego może trwać od kilku minut do ponad godziny, w zależności od celu badania i obszaru ciała, który jest obrazowany. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wytrwać w tunelu:

  • zrelaksuj się – badanie może być stresujące, ale próbuj się uspokoić. Osoby przeprowadzające badanie rezonansem magnetycznym są doświadczone i zazwyczaj potrafią zadbać o komfort pacjenta,
  • zamknij oczy – jeśli czujesz się niekomfortowo w ciasnym tunelu, zamknij oczy i spróbuj skupić się na czymś innym. Wiele placówek oferuje także możliwość odtwarzania muzyki lub audiobooków podczas badania, co może pomóc w rozproszeniu uwagi, spróbuj afirmacji,
  • oddychaj równo – regularne i spokojne oddychanie może pomóc Ci utrzymać spokój podczas badania. Staraj się oddychać równomiernie i głęboko,
  • skoncentruj się na korzyściach – pamiętaj, że rezonans magnetyczny jest niezwykle cennym narzędziem diagnostycznym, które może pomóc w wykryciu lub wykluczeniu chorób oraz w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.

Badanie rezonansem magnetycznym może być stresujące, ale odpowiednie przygotowanie i podejście do niego mogą znacznie zwiększyć Twój komfort. Warto skorzystać z usług profesjonalnej placówki jak NewMedical, w której troska o dobro pacjenta jest najważniejsza.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%