Szkła kontaktowe zostały zaprojektowane po to, by w dyskretny i skuteczny sposób korygować pojawiające się wady wzroku. Jednocześnie w sprzedaży występuje ich wiele rodzajów, co umożliwia dopasowanie szkieł do konkretnego problemu. Warto szczególną uwagę zwrócić na progresywne szkła kontaktowe. Co je charakteryzuje i kiedy faktycznie warto na nie postawić?
Soczewki progresywne to szczególny rodzaj szkieł kontaktowych, które dedykowane są korekcji prezbiopii. Często są one nazywane soczewkami wieloogniskowymi, co przede wszystkim wynika z ich specyficznej budowy. Nie wyróżniają się one co prawda kształtem, aczkolwiek mają one różne moce w poszczególnych strefach na swojej powierzchni. Pierwsza ze stref służy do widzenia przedmiotów i obiektów znajdujących się z dala od zasięgu wzroku, z kolei druga z nich służy do ostrego widzenia przedmiotów i obiektów znajdujących się w bezpośredniej bliskości. Trzecie strefa znajduje się na środku soczewki. Jest ona nazywana tzw. strefą progresywną. Służy ona do widzenia tego, co pomiędzy. Ciekawostką jest fakt, że boki soczewki multifokalnej przystosowane są do widzenia peryferyjnego.
Soczewki progresywne zawsze muszą bazować na tej samej zasadzie, czyli podzieleniu ich powierzchni na trzy strefy. W sprzedaży dostępnych jest wiele, różnych rodzajów tych szkieł kontaktowych, które różnią się tylko tym, w jaki sposób te obszary są ułożone na ich powierzchni. Obecnie wyróżnia się:
Wybór odpowiednich soczewek progresywnych w dużej mierze jest uzależniony od tego, jak często dana osoba korzysta z pośredniego kanału widzenia, czyli z tzw. strefy progresywnej.
Soczewki progresywne są przeznaczone wyłącznie do korygowania prezbiopii, czyli starczowzroczności. Jest to wada wzroku dotykająca głównie osoby po 40 roku życia. Sprowadza się ona do zaniku elastyczności soczewki, co z kolei powoduje problemy z akomodacją oka. Starczowzroczność objawia się pogorszeniem ostrości widzenia, rozmywaniem się konturów przedmiotów, a nawet światłowstrętem. Soczewki progresywne pozwalają poprawić komfort patrzenia, z uwzględnieniem różnych odległości.
Korekcja starczowzroczności może się odbywać za pośrednictwem soczewek progresywnych lub okularów. Jednak w przypadku okularów, konieczne jest kupno dwóch par - jednych do widzenia z daleka, a drugich do widzenia z bliska. Soczewki kontaktowe progresywne oferują różne moce na calej powierzchni, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dwóch, różnych rodzajów szkieł. Zapewniają one większy komfort wykorzystania.