Borelioza, znana również pod nazwą choroby z Lyme lub krętkowicy kleszczowej, jest wieloukładową chorobą odzwierzęcą z cechami autoimmunizacji. Wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia, przenosi się na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Krętki dostają się do skóry żywiciela razem ze śliną żerującego pasożyta, zaś samo ryzyko zwiększa się wraz z czasem żerowania – oznacza to, że im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Krętki przedostają się do wielu narządów razem z krwią, właśnie w ten sposób roznosząc się niemalże po całym ludzkim organizmie. Borelioza występuje wszędzie tam, gdzie znajdują się kleszcze; niestety, niewiele terenów jest od nich wolnych. Nie oznacza to jednak, że każdy kleszcz przenosi tą niebezpieczną chorobę. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób objawia się borelioza i czy istnieją współczesne metody na to, by móc sobie z nią poradzić.
Jednym z wczesnych objawów choroby, który jednocześnie stanowi niezaprzeczalne potwierdzenie jej występowania, jest rumień wędrujący. Należy jednak mieć świadomość, że według najnowszych statystyk występuje zaledwie u 30-50% chorych. Reszta objawów, które mogą zaniepokoić to: chłoniak limfocytowy, ból głowy, podwyższona temperatura ciała, a także bóle stawowo-mięśniowe. Ze względu na to, że objawy te są bardzo podobne do innych chorób zakaźnych, czyni to boreliozę trudną do zdiagnozowania. Co więcej, istnieje ryzyko pojawienia się objawów zaliczanych do rozwoju tak zwanej „późnej boreliozy” (choroby trwającej od 6 miesięcy do nawet kilku lat). Wtedy mamy do czynienia z szeregiem objawów z różnych układów organizmu. Wędrujące bóle stawów, sztywność mięśni, trzeszczenie karku, podrażnienie nerwów czaszkowych, zaburzenia koncentracji, piszczenie w uszach, tiki mięśni twarzy czy nocne poty – to tylko jedne z wielu niepokojących symptomów boreliozy. W przypadku gdy objawy neurologiczne dominują nad innymi symptomami choroby, mamy do czynienia z neuroboreliozą – postacią choroby, podczas której zaatakowany został centralny bądź obwodowy układ nerwowy. Charakteryzują ją zaburzenia w obrębie układu nerwowego, zarówno centralnego i obwodowego. Wśród nich wyróżniamy:
Borelioza uchodzi za nad wyraz podstępną chorobę, która swoimi nietypowymi objawami jest w stanie zostać zidentyfikowana jako zupełnie inna przypadłość. Symptomy choroby są na tyle niespecyficzne, że większość pacjentów nie zostaje zdiagnozowanych od razu. Tymczasem powikłania po nieleczonej boreliozie to często uszkodzenia, jakich nie da się w żaden sposób odwrócić. Właśnie z tego powodu tak ważne jest błyskawiczne reagowanie w momencie gdy zauważymy u siebie czy swoich bliskich niepokojące objawy, których nie potrafimy w żaden sposób sensownie zidentyfikować.
Wczesna diagnoza boreliozy ma kluczowe znaczenie w efektywności zapobiegania rozwojowi powikłań, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz późniejszą jakość życia pacjentów. Właściwe leczenie, wdrożone na podstawie wyników badania, jest w stanie pomóc w skróceniu czasu rekonwalescencji oraz zminimalizowaniu ryzyka powikłań przewlekłych. Badanie na boreliozę opiera się na różnych testach laboratoryjnych. Współcześnie wyróżniamy testy serologiczne i molekularne. Pierwsze polegają na badaniu krwi pacjenta w celu wykrycia obecności przeciwciał, jakie skierowane są przeciwko bakteriom Borellia. Testy molekularne pozwalają natomiast na bezpośrednie wykrycie i identyfikację DNA bakterii Borellia w próbce krwi, tkankach czy płynie mózgowo-rdzeniowym. Tego typu badania przeprowadzane są między innymi w placówce HERBASOL, zajmującej się szczegółową diagnostyką obecności bakterii Borellia w ludzkim organizmie. Wybór odpowiednich badań zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia danego pacjenta.