Zamknij

Ceny mieszkań na fali wzrostu – co przyniesie przyszłość?

09:04, 04.10.2024 Aktualizacja: 09:05, 04.10.2024

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. Takich, które związane są z kredytem hipotecznym spłacanym przez długi czas. Nie oznacza to jednak faktu rezygnacji z takiego kroku, ponieważ rynek nieruchomości to dobra lokata dla wolnych środków finansowych. Jak będą w przyszłości kształtowały się ceny za 1 mkw. mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym?

Czy mieszkania zdrożeją?

Ostatnie lata pokazują, że ceny mieszkań drożeją. Niezależnie od tego czy mowa o rynku pierwotnym, czy też wtórnym. Czy taki trend będzie utrzymywał się w przyszłości? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć analitycy Pekao S.A, którzy opublikowali raport na ten temat. Z niego to wynika, że ceny mieszkań do końca pierwszego kwartału 2025 roku, będą wciąż niestety rosnąć. Z kolei drugi kwartał 2025 roku ma przynieść powolny spadek cen. Swoje wnioski oparli oni na tym, że stopy procentowe będą wysokie. W efekcie popyt na mieszkania będzie spadać, ponieważ nie tak łatwo będzie otrzymać kredyt hipoteczny. Chcąc zainteresować potencjalnych nabywców swoją ofertą, deweloperzy jak również właściciele z rynku wtórnego, będą poniekąd zmuszeni do tego, aby obniżać ceny za 1 mkw. Zapowiadany jest również nowy program dopłat do kredytu hipotecznego (aczkolwiek, na razie te zapowiedzi są dużą niewiadomą), co też może zachęcić do tego, aby kupić mieszkanie.

O czym nie można zapomnieć, kupując mieszkanie?

Kupno mieszkania to ogromna ilość formalności, która z reguły związana jest z załatwieniem kredytu hipotecznego. Czego należy się spodziewać? Między innymi tego, że bank wymusi na swoich klientach ubezpieczenie mieszkania. W innym przypadku kredyt może nie zostać przyznany. Czy jest to zgodne z prawem? Banki polisę ubezpieczeniową traktują jako swego rodzaju ochronę na wypadek zaistnienia nagłych sytuacji, jak np. pożar, który mógłby doprowadzić do utraty nieruchomości. W momencie gdy kredytobiorca nie będzie w stanie płacić dalej rat na skutek utraty, ubezpieczenie będzie wypłacane bankowi. Przy czym klient ma możliwość wyboru samodzielnego polisy. Wystarczy tylko pokazać dokument, który stanowić będzie dowód na to, że ubezpieczenie domu zostało wykupione. Wszelkie szczegóły można omówić z bankiem, aby móc dopełnić formalności.

Czemu mieszkania są tak drogie?

Za wzrost cen mieszkań i domów odpowiada tak naprawdę wiele czynników. Wśród nich można wymienić inflację. Przy czym dotknęła ona nie tylko Polskę, ale również inne kraje. Oprócz tego, należy również wymienić wzrost najniższej krajowej. Do tego w Polsce zmieniła się sytuacja geopolityczna. Pewne wydarzenia sprawiły, że w Polsce pojawiła się większa liczba osób, które zdecydowały o tym, aby osiąść tutaj na stałe. Sprzedawcy wyczuli, że mogą na tym zarobić, dlatego też zaczęli podwyższać ceny. Pomimo tego, nie zabrakło chętnych osób na zakup mieszkań i domów. Poniekąd na wysokie ceny mieszkań wpłynęły również programy rządowe, które sprawiły, że kredyty hipoteczne znalazły się w zasięgu ręki większej ilości konsumentów.

Co będzie w przyszłości, jeżeli chodzi o ceny mieszkań? Prawdą jest to, że nawet prognozy analityków finansowych nie są w stanie dać odpowiedzi na to pytanie. Wydarzyć się może bowiem tak wiele, że wszystkie prognozy mogą zmienić się w przeciągu kilku miesięcy na mniej lub bardziej korzystne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%