Zamknij

Jak zmieniała się branża pogrzebowa na przestrzeni lat?

12:36, 14.03.2025 Aktualizacja: 14:19, 19.03.2025

Historia pogrzebów sięga niemal tak daleko, jak sama ludzkość. A jednak zwyczaje pogrzebowe, tak jak i sama branża pogrzebowa, zmieniały się na przestrzeni lat. Wraz z naszym rozwojem cywilizacyjnym ceremonie pogrzebowe stały się bardziej wykwintne, klienci bardziej wymagający, a jednak branża pogrzebowa robi wszystko, aby nadążyć za potrzebami klientów, a nawet zaoferować im rzeczy, które wykraczają poza ich oczekiwania. Jak zmieniła się branża pogrzebowa na przestrzeni ostatnich lat?

Jak zmieniały się pogrzeby na Kaszubach?

Dawniej Kaszubi, jako ludzie z reguły przesądni, wierzyli w wiele ciekawych rzeczy związanych ze śmiercią oraz mieli kilka ciekawych rytuałów po śmierci bliskich. Wierzono na przykład, że trupi wzrok może zabijać, dlatego oczy zmarłego koniecznie muszą być zamknięte. Zasłaniano również wszystkie lustra w domu, zatrzymywano zegary, a nawet otwierano okna, aby dusza zmarłego mogła swobodnie odejść. Bardzo istotna była również Pusta Noc, czyli urządzone w domu ostatnie pożegnanie, podczas którego rodzina zmarłego modliła się o jego duszę. 

Obecnie różnice między regionami zacierają się oraz odchodzi od dawnych zwyczajów, kierując raczej w stronę nowoczesnych rozwiązań. Ludzie nie tylko coraz mniej wierzą w przesądy, ale też z racji zmieniającego się rynku pracy i rozwiniętym środkom transportu i przesyłu informacji częściej się przeprowadzają, dojeżdżają do pracy, konsumują informacje z całego świata i nie są już tak przywiązani to społeczności lokalnej. Dlatego uroczystości pogrzebowe na Kaszubach nie różnią się często od tych, które spotkać można w całym kraju. Nawet ostatnie pożegnanie jest ostatnio przenoszone z domów, do specjalnie przygotowanych przez zakłady pogrzebowe kaplic, czy sal pożegnań.

Nowe rozwiązania w branży pogrzebowej

Branża pogrzebowa cały czas rozwija się i szuka nowych rozwiązań, aby wesprzeć rodzinę zmarłego w trudnych chwilach i jak najbardziej ułatwić organizację pogrzebu. Z myślą o tym niektóre zakłady pogrzebowe wprowadziły do oferty nowe rozwiązania.

Sale pożegnań

Sala pożegnań to specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym odbywa się ostatnie pożegnanie. Dawniej odbywało się to w domach czy kaplicy cmentarnej, ale w tej chwili zakłady pogrzebowe coraz częściej oddają do dyspozycji klientów własne sale pożegnań, zaopatrzone w specjalne nagłośnienie i potrzebne wyposażenie, a także klimatyzację, dzięki czemu są w stanie zaoferować klientom komfort, oraz większe dopasowanie do potrzeb i wymagań.

Transport uczestników pogrzebu

Nie każdy ma możliwość swobodnego dostania się na pogrzeb. Dlatego niektóre zakłady pogrzebowe w swojej ofercie mają możliwość transportu uczestników na ceremonię pogrzebową. Jest to rozwiązanie, które pomaga nie tylko osobom chorym, niepełnosprawnym czy niedomagającym, ale też pozwala przetransportować całą grupę uczestników pogrzebu, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko korka, czy problemów z parkowaniem

eNekrologi

Kolejną usługą, która pojawiła się na rynku usług pogrzebowych, są eNekrologi, czyli nekrologi dopasowane do naszych czasów. To prosta w obsłudze funkcja, która pozwala na udostępnienie nekrologów rodzinie i znajomym w wiadomości SMS, na Facebooku czy przez wysłanie adresu URL.

Branża pogrzebowa zmienia się tak, jak zmieniają się oczekiwania klientów względem niej. Dlatego zakłady pogrzebowe dokładają wszelkich starań, aby tym oczekiwaniom sprostać. W końcu od tego zależy spokój rodziny zmarłego. 

Wsparcia w napisaniu tego artykułu udzielił nam Zakład pogrzebowy Zieleń z Gdańska, który już od ponad 30 lat działa w branży pogrzebowej i wspiera swoich klientów w organizacji ceremonii pogrzebowych.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%