Przepisy prawne nakładają na przewoźnika wiele obowiązków, które musi spełniać, by uniknąć kar. Jednym z nich jest kontrola czasu pracy kierowcy, a dokładniej systematyczna weryfikacja przestrzegania norm czasu pracy kierowców oraz jego odpowiednia ewidencja. Skuteczne monitorowanie tego obszaru ma duże znaczenie nie tylko w kontekście funkcjonowania organizacji zgodnie z literą prawa, ale także pozwala m.in. utrzymywać oczekiwany poziom bezpieczeństwa floty i pracowników. W jaki sposób efektywnie kontrolować czas pracy kierowcy? Jakie narzędzia i technologie mogą pomóc firmie transportowej w realizacji tego zadania? Z czym wiąże się wykazanie przez uprawnione organy uchybień w zakresie przestrzegania norm czasu pracy kierowców? Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących przewoźników pytań prezentujemy w dalszej części artykułu!
Przepisy prawne nakładają na przewoźnika wiele obowiązków, które musi spełniać, by uniknąć kar. Jednym z nich jest kontrola czasu pracy kierowcy, a dokładniej systematyczna weryfikacja przestrzegania norm czasu pracy kierowców oraz jego odpowiednia ewidencja. Skuteczne monitorowanie tego obszaru ma duże znaczenie nie tylko w kontekście funkcjonowania organizacji zgodnie z literą prawa, ale także pozwala m.in. utrzymywać oczekiwany poziom bezpieczeństwa floty i pracowników.
W jaki sposób efektywnie kontrolować czas pracy kierowcy? Jakie narzędzia i technologie mogą pomóc firmie transportowej w realizacji tego zadania? Z czym wiąże się wykazanie przez uprawnione organy uchybień w zakresie przestrzegania norm czasu pracy kierowców? Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących przewoźników pytań prezentujemy w dalszej części artykułu!
Aby móc prawidłowo sprawować kontrolę czasu pracy kierowców, należy dobrze znać przepisy prawne regulujące to zagadnienie. Jakie można w tym kontekście wyróżnić najważniejsze akty prawne, z których zapisami powinni zapoznać się kierowca oraz przewoźnik?
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. – przepisom zawartym w tym dokumencie podlegają kierowcy, którzy wykonują na terenie UE (lub między UE, Szwajcarią i państwami będącymi stronami umowy o EOG) przewóz drogowy osób lub rzeczy pojazdami: przeznaczonymi do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą bądź takimi, których DMC (dopuszczalna masa całkowita) przekracza 3,5 tony.Umowa europejska dotycząca pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), sporządzona w Genewie dnia 1 lipca 1970 r., Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Zrozumienie zawartych w nich przepisów jest kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa floty oraz redukcji ryzyka otrzymania dotkliwych kar ze strony uprawnionych organów.
Kontrola czasu pracy kierowców, w tym zachowywania przez nich odpowiednich przerw, odpoczynków dziennych i tygodniowych czy pilnowanie czasu prowadzenia pojazdu, jest istotna z wielu powodów. Jedną z przyczyn, dla których pracodawca powinien „trzymać rękę na pulsie”, są potencjalne sankcje, jakie mogą go spotkać ze strony uprawnionych organów, np. Inspekcji Transportu Drogowego. Wysokość kar nałożonych na przewoźnika lub kierowcę zależy najczęściej od skali przewinienia.
Jakie można wskazać przykłady sytuacji, w których kontrola czasu pracy kierowcy ze strony przewoźnika zawiodła, przez co może dojść do ukarania firmy transportowej lub osoby prowadzącej pojazd?
To jedynie niektóre z norm, jakich powinni przestrzegać kierowcy podczas realizowania swoich zadań. Jeśli dopuszczą się ich przekroczenia, to wraz z przewoźnikiem mogą spodziewać się nałożenia na nich odpowiednich kar.
Przedsiębiorcy, których interesuje efektywny monitoring i kontrola czasu pracy kierowcy, mają do dyspozycji różne narzędzia sprzyjające przestrzeganiu przez pracowników określonych w przepisach norm.
Wykorzystanie telematyki pozwala na bieżące śledzenie poczynań kierowcy oraz kontrolę nad parametrami jego pracy. Monitoring GPS oraz towarzyszące mu funkcjonalności oferowane przez systemy takie jak Navifleet umożliwiają nie tylko pozyskiwanie informacji dotyczących czasu pracy kierowców, ale także wielu innych danych, w tym np. o stylu jazdy danego pracownika czy poziomie spalania paliwa.
Cyfrowe tachografy to urządzenia służące do rejestrowania aktywności kierowcy oraz pokonywanej przez niego drogi. W przypadku nowoczesnych rozwiązań z tego segmentu możliwy jest zdalny odczyt tachografu i kart kierowcy, który znacząco usprawnia pracę zarówno flotowca, jak i osoby odpowiedzialnej za prowadzenie pojazdu. Nie wymaga on sprowadzania auta służbowego do bazy tylko po to, by pobrać niezbędne informacje. Wszystko dzieje się automatycznie, a pliki kierowcy trafiają bezpośrednio do biura rozliczeniowego lub do pracownika wewnętrznego firmy, którego zadaniem jest rozliczanie czasu pracy kierowców.
Firma pragnąca osiągnąć cele, takie jak np. sprawna kontrola czasu pracy kierowców, lepsze zarządzanie flotą, optymalizacja kosztów taboru pojazdów czy redukcja wydatków na paliwo, może zdecydować się na inwestycję w nowoczesne oprogramowanie dla flotowców. Przykład takiego kompleksowego narzędzia stanowi system Navifleet, który oferuje użytkownikom wiele funkcjonalności bardzo przydatnych w codziennych działaniach. Jedną z nich jest kontrola pozostałego czasu pracy kierowcy - umożliwia ona m.in.:
Do tej funkcjonalności dochodzą inne przydatne rozwiązania, w tym m.in. zdalny odczyt kart kierowców i pamięci tachografu, monitoring GPS, a także ewidencja czasu pracy kierowców oraz stanu floty. Korzystanie z takiego programu ogranicza ryzyko, że dojdzie do przekroczenia czasu pracy ujętego w przepisach prawnych, a w konsekwencji do nałożenia kar na kierowców pojazdów oraz na samego przewoźnika.
Aby kontrola czasu pracy kierowcy wiązała się z mniejszym wysiłkiem ze strony flotowca, warto zadbać o uświadamianie osób odpowiedzialnych za prowadzenie pojazdów w zakresie tego:
Edukacja pozwala zapobiec wystąpieniu problemów, na walkę z którymi będzie później trzeba poświęcać czas i środki.
Efektywna kontrola czasu pracy kierowcy ma niebagatelne znaczenie dla przewoźników. Z jednej strony jest ona wymagana przepisami prawa, z drugiej natomiast zapewnia nie tylko legalność działań firmy, ale także korzyści w innych obszarach. Mowa m.in. o lepszym zarządzaniu flotą, a także skuteczniejszym dbaniu o bezpieczeństwo kierowców, innych uczestników ruchu drogowego oraz samych pojazdów. Naruszenia przepisów nakładających obowiązki związane z przestrzeganiem czasu pracy kierowców wiążą się z ryzykiem otrzymania dotkliwych kar.
W jaki sposób sprawnie kontrolować czas pracy kierowcy? Skuteczną realizację tego zadania umożliwiają nowoczesne technologie. Należy przez to rozumieć m.in. telematykę, tachografy cyfrowe, a także zaawansowane systemy do zarządzania flotą oraz jej monitorowania. Przykładem tego ostatniego jest kompleksowe oprogramowanie Navifleet, dzięki któremu możliwe stają się np. kontrola pozostałego czasu pracy kierowcy, zdalny odczyt kart kierowców i pamięci tachografu czy monitoring GPS pojazdów.
Oprócz technologii pozytywny wpływ na odpowiednie zarządzanie czasem kierowców mają zapewniane im szkolenia. Dzięki edukowaniu pracowników przewoźnik może zwiększyć w swojej organizacji świadomość dotyczącą roli przestrzegania norm czasu pracy kierowców, a także strategii postępowania w różnych sytuacjach, które ich spotykają podczas pełnienia obowiązków.