Zamknij

Jak zagłosować tam, gdzie się faktycznie mieszka? Trzeba złożyć wniosek

14:54, 26.03.2024 PAP Aktualizacja: 14:58, 26.03.2024
Skomentuj PAP PAP

W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Obywatele zameldowani na stałe automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Nie wszyscy jednak mieszkają i głosują tam, gdzie są zameldowani. Resort cyfryzacji przygotował instrukcję, w której wyjaśnia, co zrobić, by głosować w miejscu zamieszkania.

W komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało, że w wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie można też pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu.

Żeby głosować w miejscu zamieszkania, resort zachęca do skorzystania z e-usługi umożliwiającej zmianę stałego obwodu głosowania lub dopisanie się do Centralnego Rejestru Wyborców.

"Co istotne – zrobisz to przez internet na portalu gov.pl. Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, a nie w gminie, w której masz zameldowanie na pobyt stały - złóż wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania" - czytamy w komunikacie.

"Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych. Przyspiesza ona wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym" – tłumaczy, cytowany w komunikacie MC, wiceminister Michał Gramatyka.

Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku. Ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców umożliwi głosowanie także w kolejnych wyborach.

Wyborca, który nie wie, gdzie jest zapisany do spisu wyborców, może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-dane-w-centralnym-rejestrze-wyborcow2.

Wyborca znajdzie tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Sprawdzi też swoje dane przechowywane w rejestrze.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Wiosenne porządkiWiosenne porządki

0 0

obejmują wyrywanie tzw. teflonowych chwastów, które w ostatnich latach przytłumiły nasze ładne krzewy i kwiaty, wycięły połowę lasów, zabiły stadninę najlepszą na świecie i zawaliły nasze elewatory cudzym, nędznym ziarnem. Wyrywać te chwasty .... i na spalenie !! 21:52, 26.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%