Zamknij

Druga tura wyborów samorządowych – jak zagłosować w miejscu zamieszkania?

13:59, 15.04.2024 PAP/mr/ Aktualizacja: 14:00, 15.04.2024
Skomentuj fot.W.D. fot.W.D.

Wyborcy przed drugą turą głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mogą złożyć wniosek o ujęciu w stałym obwodzie głosowania, innym niż wynika to z ich adresu zameldowania. 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w wyborach samorządowych nie ma możliwości dopisania się do spisu wyborców ani pobrania zaświadczenia upoważniającego do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym.

Można natomiast, w przypadku zmiany stałego miejsca zamieszkania, zaktualizować swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aktualizacji można dokonać w dowolnym momencie – również przed drugą turą wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- Jesteśmy ujęci w stałym obwodzie do głosowania, zgodnym z miejscem zameldowania, jeżeli miejsce stałego zamieszkania jest inne niż zameldowania, znajdziemy się w obwodzie wybranym, tylko wówczas, jeśli złożyliśmy wniosek do gminy, aby nas ująć w rejestrze wyborców – powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

- Nie ma do tego terminu, to jest czynność, którą zawsze możemy wykonać – dodała.

Według obowiązujących przepisów, decyzję o ujęciu lub o odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta  w terminie pięciu dni od dnia złożenia wniosku. Wójt przed wydaniem decyzji ma obowiązek sprawdzić czy wnioskodawca spełnia warunki stałego zamieszkania pod adresem wskazanym we wniosku.

W przypadku odmowy ujęcia w stałym obwodzie głosowania, decyzja wraz z uzasadnieniem powinna zostać doręczona niezwłocznie wnioskodawcy. Od decyzji w sprawie odmowy ujęcia w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Sąd ma trzy dni na jej rozpoznanie. Od postanowienia sądu nie przysługuje odwołanie.

We wniosku, o ujęciu w stałym obwodzie głosowania zamieszcza się m.in.: imię i nazwisko, obywatelstwo, numer dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy oraz oświadczenie co do adresu stałego zamieszkania.

Do wniosku można dodać załączniki uprawdopodabniające stałe zamieszkanie pod wskazanym adresem, może to być np. wypis z księgi wieczystej, rachunek za prąd lub odbiór odpadów, na którym są dane wnioskodawcy lub umowa o pracę.

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania można złożyć przez Internet lub bezpośrednio w urzędzie gminy.

(PAP/mr/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%