Zamknij

,,Igrzyska śmierci'' - świetny pomysł na nieszablonowy prezent

00:00, 25.05.2020 artykuł sponsorowany

Wśród prezentów, jakimi chętnie obdarowujemy naszych bliskich, wysoką pozycją cieszą się książki. Pełna emocji i gwałtownych zwrotów akcji literatura młodzieżowa może być doskonałym podarunkiem dla młodszych czytelników, choć pozycje autorstwa Suzanne Collins przypadną do gustu nie tylko młodym.

Dlaczego książka to dobry prezent?

Książki są doskonałą odskocznią od codzienności, swoistym ćwiczeniem intelektualnym pozwalającym ćwiczyć swój umysł i rozwijać wyobraźnię. Z tego powodu stanowią idealny prezent dla młodych, wśród których czytelnictwo niestety coraz bardziej słabnie, zastępowane przez o wiele skuteczniej przykuwające uwagę media społecznościowe. Wśród nastolatków i dwudziestokilkulatków, ale również wśród osób starszych, dużym powodzeniem cieszą się książki Suzanne Collins. Jej osadzone w klimatach fantastycznych i science fiction powieści kilkukrotnie znalazły się na liście bestsellerów "The New York Times". Szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na najważniejszą trylogię autorki. 

“The Hunger Games” - okrutna wizja przyszłości

Igrzyska śmierci”, bo takie jest polskie tłumaczenie tytułu “The Hunger Games”, umiejscawia czytelnika w antyutopijnej rzeczywistości, w Państwie Panem, powstałym na kanwie zrujnowanych krajów Ameryki Północnej. Już od pierwszych stron czytelnik zaznajomiony zostaje z polityczno-społeczną strukturą tego obszaru, podzielonego na Kapitol, będący stolicą krainy, oraz 13 podległych mu i trzymanych twardą ręką Dystryktów. Tyrania wywołała bunt w Dystryktach, który po brutalnym stłamszeniu był podstawą dla przykładnego zniszczenia jednego z nich - Trzynastego Dystryktu. Pozostałe 12 zostało zmuszonych do corocznej ofiary w postaci dwóch nastolatków (w wieku 12 do 18 lat), którzy muszą brać udział w tzw. głodowych igrzyskach. Ich zadaniem jest przypominanie o przykrych skutkach buntów. Spośród uczestników tylko jedna osoba ma prawo przeżyć i zostać zwycięzcą. 

Fabuła cyklu jest zbudowana wokół losów dwójki nastolatków, wybranych przez Dwunasty Dystrykt do wzięcia udziału w igrzyskach - są nimi Katniss (będącą również pierwszoosobową narratorką fabuły) i Peeta, którzy podczas igrzysk wyznają sobie miłość. Akcja toczy się szybko i wartko, wciągając czytelnika i wzbudzając w nim mnóstwo emocji. Dosadne opisy i dynamiczne zwroty nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury. A przecież dokładnie o to chodzi w literaturze młodzieżowej, co tłumaczy wielokrotne nagrody dla “The Hunger Games” - pozycji, która finalnie doczekała się również wieloczęściowej ekranizacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%