W odpowiedzi na liczne interwencje mieszkańców Banina, głównie dotyczące stanu dróg na osiedlach, burmistrz gm. Żukowo organizuje specjalne spotkanie. Odbędzie się ono 9 stycznia. - Chcemy wysłuchać w spokojnej merytorycznej atmosferze wszystkich uwag i propozycji mieszkańców dotyczących wsi - wyjaśnia B. Bujnowska-Kowalska z UG w Żukowie.
Z roku na rok rośnie liczba mieszkańców Banina w gm. Żukowo. Bliskość Trójmiasta, atrakcyjne ceny mieszkań, mnogość domów i lokali na sprzedaż, zachęcają do osiedlania się w tej miejscowości. Niestety ogromnym problemem, co wielokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach, jest stan dróg gruntowych na intensywnie rozrastających się osiedlach. W ostatnich miesiącach mieszkańcy licznie interweniowali, także za pomocą lokalnej prasy, o rozwiązanie kłopotów z utrudnionym dojazdem do wielu posesji. Oskarżali deweloperów lub gminę Żukowo o brak reakcji lub niewystarczające pochylenie się nad ich problemami.
Wkrótce będą mieli okazję porozmawiać o swoich kłopotach na forum publicznym - burmistrz Żukowa organizuje specjalne spotkanie, a jego głównym punktem będzie dyskusja o stanie dróg gruntowych i trudnościach w ich utrzymaniu, zrealizowanych inwestycjach w ostatnich dwóch latach oraz planach inwestycyjnych gminy na lata następne.
- Chcieliśmy już wcześniej przeprowadzić odrębne konsultacje z mieszkańcami, pomysł ich organizacji powstał zaraz po burzliwym zebraniu sołeckim we wrześniu. Pierwszy termin takiego spotkania był ustalony na koniec roku jako podsumowanie inwestycji w Baninie, jednak po "akcji prasowej" zdecydowaliśmy, że spotkanie odbędzie się po nowym roku przed feriami i przed sprawozdawczym zebraniem sołeckim - wyjaśnia Beata Bujnowska-Kowalska z Urzędu Gminy w Żukowie. - Przede wszystkim chcemy wysłuchać, w spokojnej merytorycznej atmosferze, wszystkich uwag i propozycji mieszkańców dotyczących Banina. Jesteśmy dobrze zorientowani w sytuacji, jaka w tym roku jest na drogach w Baninie i w całej gminie. Chcemy również poinformować zainteresowanych mieszkańców o dotychczasowych i planowanych inwestycjach oraz związanych z tym wydatkach - dodaje.
W Baninie zameldowanych jest ponad 5 200 mieszkańców, jednak urzędnicy szacują, że zamieszkałych jest aż o 2 tysiące więcej, a zameldowanych np. w Trójmieście. Gmina co roku apeluje o to, by w podatkowych rozliczeniach wskazywali oni faktyczne miejsce zamieszkania. Chodzi o to, by podatki trafiały do gminy, w której mieszkają - dzięki czemu samorząd będzie w stanie zwiększyć środki na drogi, chodniki, czy kanalizację.
- Otrzymujemy bardzo dużo interwencji, zażaleń, próśb dotyczących naprawy dróg. Gmina posiada blisko 250 km dróg gruntowych z tego ponad 30 km w samym Baninie. Interwencje te są przyjmowane na bieżąco i realizowane w kolejności zgłoszeń. Te najważniejsze, czyli główne ciągi komunikacyjne, oczywiście w pierwszej kolejności. Niestety przy zmiennej pogodzie, jaka panuje od początku listopada, nie widać naszej pracy i zaangażowanych w naprawę dróg środków oraz ludzi - mówi Beata Bujnowska-Kowalska. - Naprawiona droga po kilku dniach wygląda tak samo, jak przed naprawą. W taką pogodę jedyną możliwością naprawy drogi gruntowej, nierzadko o podłożu gliniastym, jest wysypanie tłucznia o dużej frakcji. Trzeba dodać, że taka forma naprawy jest bardzo czasochłonna. Równanie sprzętem mechanicznym tylko pogarsza jej stan.
Beata Bujnowska-Kowalska tłumaczy, że jedynym sposobem na utrzymanie dróg, zwłaszcza tam, gdzie nie ma jeszcze kanalizacji, jest właśnie równanie i utwardzanie ich tłuczniem, ewentualnie układanie płyt yomb.
-Tam gdzie jest infrastruktura, można rozważać utwardzenie nawierzchnią bitumiczną. W Baninie jest to dodatkowo utrudnione ze względu na brak kanalizacji deszczowej, a istniejące drenaże czy rowy zostały poprzerywane lub zasypane, nierzadko umyślnie, podczas realizacji inwestycji mieszkaniowych - wyjaśnia.
Jak mówi, co roku Banino otrzymuje z budżetu gm. Żukowo blisko 6 tysięcy płyt yomb. Dodatkowo pracownicy gminni układają kilkaset płyt przekazanych przez mieszkańców i deweloperów (w 2016 r. było to ponad 1200 szt.). Na terenie miejscowości prowadzone są także drogowe inwestycje.
- Powstała pełna infrastruktura podziemna i naziemna ulicy Północnej za blisko 2,3 mln zł, trwają prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji na ulicach Borowiecka - Tuchomska. W roku 2017 planujemy utwardzić i dokończyć utwardzanie ul. Pszennej oraz kontynuować ul. Rolniczą - wymienia Beta Bujnowska-Kowalska.
Spotkanie dotyczące właśnie m.in. planowanych inwestycji odbędzie się *w poniedziałek 9 stycznia o godz. 18.00* w sali OSP Banino. Każdy mieszkaniec może zgłosić swoją propozycję tematu, który ma być poruszony podczas dyskusji. Sugestie należy zgłaszać na adres: *[email protected]*. W treści maila należy podać ulicę, przy której stoi budynek, oraz ewentualnie nazwę dewelopera, od którego nastąpił zakup domu.
1 0
drewniany WC't?
4 5
Po co spotkanie? Gdyby tylko Burmistrz Żukowa poświęcił dzisiaj godzinę, na przejażdżkę WŁASNYM SAMOCHODEM po drogach Banina, to wszystko stało by się jasne
11 7
Przez ostatnie lata masę kasy było wpompowywane w Banino i ciągle im mało. Pora chyba zabrać się też za inne miejscowości w gminie.
7 1
przy drodze gruntowej. ZAWSZE obok asfaltu i trotuaru - w solidnie oświetlonej okolicy.
Jak ktoś buduje na kompletnym ZADUPIU, w błocie i ciemnościach, to potem musi latami czekać na cywilizację, niestety.
8 3
kupowały i podpisywały.
Teraz wielkie haloo.
7 6
uważam że obecnie w gminie nikt nie panuje nad tymi drogami akcja zima kiedy został ogłoszony przetarg, Chwaszczyno kto będzie odśnieżał myślę że źle zrobiono zwalniając Trepczyka on w drogach to był dobry jak my dzwoniliśmy do niego to dzień dwa i mieliśmy jakąś interwencję a teraz to nie można się doczekać nawet wywrotki tłucznia lub żwiru tak to jest w Baninie, Otominie i innych sołectwach również.
0 1
tak trepczyk byl najlepszy byl supermenem... tylko dlaczego nie wygral wyborow z zurawiczem? bo byl zwyczajnie najgorszy z mozliwych..
0 1
marek nie pisz sobie pozytywnych komentarzy prosze... juz wyluzuj.
9 3
Jest regularnie równana równiarką, ale już nic nie daje. Po każdym deszczu wychodzą dziury i jeszcze wylewa zniszczony staw. Miały być jumby z funduszu sołeckiego, a nie zostały położone. Ta ulica od samego początku tj. podziału pola na działki przed 2001 rokiem jest ulicą gminną i tak się budowaliśmy z przekonaniem, że będzie droga, bo to gmina Żukowo! Teraz słyszę, że Banino ma problemy. Niech czekają 15 lat tak jak my! Gdzie nasze jumby???
3 1
Buduje na osiedlach drogi z płyt, ale porządnie, bo daje po bokach krawężniki, przez co droga nie rozwala się i jest czysta. Oczywiście odrazu kładą chodniki. I jest elegancko. Za parę lat będzie można wylać na takie podłoże asfalt. Proste.
5 0
Dziura na dziurze. Wstyd! Droga do samego Żukowa. Przy skręcie na Kościerzynę niewiadomo, jak manewrować. No ale władza tamtędy nie jeździ i Banino też nie:(
2 5
no tak ale o ile drozsze? nie porownujmy gdanska czy gdyni pod wzg infr do zukowa. w gda jest 500000 tys mieszkancow placacych podatki (razem z tymi co mieszkaja w gm. zukowo...) gm zukowo ma 35000 z tego 1/5 mieszka w baninie w dodatku 2tys nie placi podatku do gminy. to skad gmina ma brac wystarczajaca kase na infrastrukture....
1 0
o skasowano tekst o marku... oj marek marek wstydzisz sie tego co tam napisano a napisano sama prawde. admin prosze nie kasowac tresci ktore nie sa obrazliwe a jedynie prawdziwe...
2 0
jakieś hotelowce i domki, na terenie dewelopera, tam płakać.
teraz mata siódme niebo, deweloper kręci nowe,
w Jasieniu.
1 5
Deweloper sprzedający dom jest zobowiązany do budowy drogi osiedlowej. Na zatwierdzonych planach i zgodzie wydanej przez urzędy wszystko musi być ustalone. Budowa drogi jest ostatnim etapem, w pierwszej kolejności musi być prąd, wodociągi, kanalizacja sanitarna i deszczowa. Uczestniczyłem w kilku tego typu spotkaniach w Baninie, atmosfera zawsze była gorąca.
5 0
Takie drogi maja mieszkańcy wszystkich miejscowości w tej gminie.Latami kładziono po 50 m płyt, żeby ludziom usta zasznurować. Jeśli Banino po akcjach medialnych zacznie być traktowane specjalnie, to inne miejscowości tez zaczną do TVP dzwonić. Tyle milionów w kolejne remizy! Wstyd!
2 0
Po pierwsze nie potrafisz nawet liczb zapisać, po drugie Gdańsk to też więcej ulic, więc niech Żukowo nie płacze, bo ma mniej do ogarnięcia. Lanie asfaltu na błoto nie ma sensu, a położenie płyt z krawężnikami ma, bo służy to na wieki i nie jest marnowaniem pieniędzy i pracą Syzyfa.
6 1
Przestań się Chłopie mądrzyć, że wpierw kanalizacja potem droga, bo są miejscowości w tej gminie, gdzie nie ma szans na kanalizację w tym pokoleniu, a drogi byśmy chcieli chociaż na starość. Poza tym kanalizację można kopać obok drogi - teraz to minikoparką się robi.
7 1
Może trzeba zrobić inwentaryzację ulic i robić je według lat istnienia, bo to wstyd, że ktoś mieszka od nastu i więcej lat przy błocie, a jak Banino krzyczy, to Burmistrz już tam leci. I jeszcze mejla tworzy specjalnego. Powinniśmy wszyscy zapchać tą skrzynkę życzeniami ze wszystkich wsi.
8 2
Popieram przedmówce jak najbardziej . Mieszkam od urodzenia przy ulicy ( drodze gruntowej ) która istnieje na przedwojennych mapach . Dostajemy co roku kilkanaście metrów płyt ..... Za jakieś 10-15 lat może wyłożą całą drogę ....... , ale medialne Banino kupując domy ( działki ) w szczerym polu chce już i teraz , bo są dziury . Widać tutaj siłę mediów . Czas na to żeby reszta mieszkańców naszej gminy się obudziła . Czas zadzwonić do Polsatu , TVnu , napisać do EK .... .
Przez okres rządów p. Bychowskiego kasa gminna była pchana na Banino , teraz ma być tak dalej ???? No nie .... Taka jest moja osobista opinia . POZDRAWIAM MIESZKAŃCÓW NASZEJ PIĘKNEJ GMINY :-) Mieszkaniec Żukowa od urodzenia
0 1
Prawda! Zapchajmy im tę skrzynkę mailową. Niech każdy napisze o swojej ulicy.
1 1
No tak niby jest lepiej bo krawężnik i chodnik pełna cywilizacja ale jest jedno ale...
Taki przekrój ulicy wymaga już pozwolenia na budowę plus pozwolenia wodnoprawnego oraz istniejącej/projektowanej kanalizacji deszczowej. Niestety nic takiego nie istnieje w Baninie. Z kilku powodów. Po pierwsze wiele drenów, rowów, oczek wodnych (naturalnych zbiorników retencyjnych) zostało zasypanych przez budujących się (dziś dzięki samym sobie stoją w wodzie...). Do czasu realizacji zbiornika retencyjnego żadna inwestycja drogowa/chodnikowa zbierająca wody opadowe nie zostanie puszczona przez starostę. Zbiornik retencyjny o ile się dowiedziałem w Gminie jest już projektowany i to otworzy gminie drogę do wykonywania kompleksowych projektów. Więc nie porównywałbym i nie dawał przykładów z miast...
1 3
Kupiłem tanią działeczkę od rolnika w bagnistym polu, gmynnna lej mnie asfalta i oświetlenie leedowe i podgrzewany chodnik - czekam ma do jutra! Albo portret głodowy!
0 1
Nie myślę o Baninie, ale o tych ulicach jak moja, gdzie łatwo to zrobić, bo droga ma projekt już na mapie geodezyjnej jest!
5 1
Z ulicy - drogi gminnej
4 1
Już 15 lat temu wiedziałem, że Banino to kłopoty.
1 5
Jeśli w waszych wiochach będzie mieszkało tylu ludzi co przy jednej ulicy w Baninie to pogadamy o drogach jak równy z równym.
3 2
Cała gmina jest większa niż Banino.
0 0
Tak jak Chmara. Buduje kolejne osiedle bez infrastruktury.
0 0
Ulica Pszenna< o tak, Plyty Jumbo, rozjechane, zapadnięte. Ulica jest za waska , te podobocza nie wiem po co tam sa, skoro brakuje jeszcze jednego pasa plyty jumbo,ktore i tak sa do niczego. A ten chodnik niby dla pieszych, tragegia. Wyrownanie podloza i asfalt zalecam. Będzie ta ulica wygladac jak przed, skoro jest to zrobione na odwal.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz