Nauczyciele i rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie sprzeciwiają się "oddaniu" najstarszych roczników szkoły do nowo utworzonej podstawówki. - Chcemy, aby nasze dzieci kontynuowały naukę w jednej placówce - mówią.
Od nowego roku szkolnego powstanie Szkoła Podstawowa nr 2 w Żukowie. Rozpocznie się w niej nabór do klasy I nowej ośmioletniej szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego. Będą się tam kształcić także uczniowie klas VII, a od następnego roku ? VIII z obecnej Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża (tak ma być do 2021 r.). Powstał także nowy plan sieci i granic obwodów szkół.
Nie podoba się to niektórym rodzicom i nauczycielom. Chcą, aby uczniowie najstarszych klas kontynuowali naukę dalej w SP im. Obrońców Wybrzeża. Rozgoryczeni i zbulwersowani zapisami w uchwale postanowili wszcząć protest. Na poniedziałkową sesję Rady Miejskiej, podczas której miał być zatwierdzony projekt uchwały, przyszli z transparentami i plakatami.
Niestety ich starania okazały się próżne, uchwałę przyjęto większością głosów, 14 radnych było "za" od głosu wstrzymali się: Waldemar Dampc, Stanisław Szur, Stefan Sikora, Stanisław Groth, Piotr Kitowski, Marek Wiśniewski.
h3. Szkoła bez absolwentów?
Dyrekcja szkoły oraz rodzice już wcześniej wysyłali pisma do burmistrza, w których apelowali o pozostawienie najstarszych roczników w jednej placówce. Dyrektor Renata Stubińska-Nalewajek uzasadniała prośbę obawą, że zmniejszająca się liczba dzieci wpłynie na mniejszą liczbę oddziałów, a z tym wiązać może się utrata etatów nauczycieli.
- Bzdurą jest, że żaden z nauczycieli nie straci pracy. Z etatami pożegnają się zwłaszcza ci nauczyciele, którzy są zatrudnieni na tzw. zastępstwach. Nie będzie też pracy dla nauczycieli nauczania początkowego - mówi dyrektor szkoły.
Sami nauczyciele rozgoryczeni są faktem, że ich argumenty nie są brane pod uwagę.
- Są u nas nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, którzy pracują w zawodzie już wiele lat, mają za sobą lata szkoleń i awansów, papiery nauczycieli dyplomowanych. To głównie oni pożegnają się z pracą - mówią pedagodzy, z którymi rozmawialiśmy.
Nie trafiła do nich argumentacja miejskich radnych oraz burmistrza, którzy wyjaśniali, że zmiany związane z obwodami oraz przeniesieniem najstarszych klas do innej szkoły spowodowane są troską o bezpieczeństwo uczniów. W czerwcu ruszy budowa piętra w ZSZiO w Żukowie - placówce, z którą podstawówka dzieli jeden budynek. To właśnie m.in. ze względu na te prace postanowiono "zmniejszyć" liczbę dzieci uczęszczających do SP im. Obrońców Wybrzeża.
- Nie zgadzam się z tymi wyjaśnieniami, dla mnie są śmieszne. W 2007 roku w naszej szkole również przebiegał remont, nikomu wówczas do głowy nie przyszło, aby likwidować jakiekolwiek oddziały - mówi jedna z nauczycielek.
Nauczyciele podkreślają, że taką decyzją żukowscy radni pozbawili miasto szkoły kształcącej w jednym cyklu.
- Powstaną dwie szkoły, jakieś "twory", z których przez kilka lat każda będzie kształcić uczniów w różnych cyklach. Nasza placówka będzie... ośmioletnią szkołą sześcioklasową, czy taka instytucja ma prawo istnieć? - pytają się nauczyciele.
Jak mówią, boli ich zwłaszcza fakt, że muszą "oddać" do innej szkoły uczniów, których wychowywali i kształcili.
- Będziemy szkołą bez absolwentów - mówią. - Nasza szkoła ma tradycje, bogatą, bo aż 65-letnią historię. Od tylu lat kształcimy młodych ludzi, a teraz, w tym roku szkolnym kogo pożegnamy? Przecież szóstoklasiści nie kończą podstawówki, przed nimi jeszcze dwa lata nauki, tyle że w innej szkole. Taką decyzją radni pozbawili tych młodych ludzi możliwości ukończenia szkoły z długoletnią tradycją.
Renata Stubińska - Nalewajek podkreśla, że jest dumna ze swoich nauczycieli, którzy zdecydowali się przyjść na sesję i wyrazić swój sprzeciw przeciwko uchwale.
- Mieli odwagę powiedzieć prawdę - mówi.- Właśnie takich opinii, praktyków, ludzi, którzy znają się na swoim zawodzie, powinno się słuchać.
h3. "Rodzice i dzieci głosu nie mają"
Rodzice podzielają opinie pedagogów. Są rozgoryczeni, że w niedostatecznym stopniu skonsultowano z nimi projekt uchwały.
- Projekt uchwały został przedstawiony Radzie Osiedla Elżbietowo. Z samymi rodzicami nie było żadnych konsultacji, nikt nas nie zapytał o zdanie - mówi Danuta Bartkowska, matka szóstoklasisty z SP im. Obrońców Wybrzeża. - Cieszyliśmy się z tej reformy, byliśmy zadowoleni, ze nasze dzieci jeszcze dwa lata uczyć się będą w swojej szkole, a gimnazja, które nie zawsze kojarzyły się dobrze, zostaną zlikwidowane. Teraz czujemy się rozgoryczeni, że w Żukowie nastąpiły takie zmiany. Przecież według ustawy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego powinien dążyć do tego, aby ośmioletnie szkoły podstawowe były szkołami: o pełnej strukturze organizacyjnej oraz funkcjonującymi w jednym budynku lub jego bliskiej lokalizacji. W Żukowie stało się niestety inaczej.
Rodzice odwołują się do ust.5 art.205 ustawy Prawo Oświatowe, w którym mowa o przyjęciu uczniów, którzy ukończyli kl. VI do klas VII i VIII w innej szkole - na wniosek rodziców. Podkreślają, że takiego wniosku nie składali.
Niewykluczone, że będą zaskarżać uchwałę do Sądu Administracyjnego.
h3. Urząd wyjaśnia
Ewa Pieczora, kierownik Referatu Społecznego w Żukowie wyjaśnia, że za tym, aby obecne klasy VI i następne roczniki kontynuowały naukę w SP nr 2, przemówiły: prognoza demograficzna, baza techniczno-dydaktyczna szkół, stopień wykorzystania budynków oraz koszty kształcenia.
- W kształtowaniu granic obwodów szkół wspólnie z dyrektorami wzięto pod uwagę warunki komunikacyjne, bezpieczeństwo dzieci, zmiany urbanistyczne, w tym powstanie nowych osiedli mieszkaniowych na poziomie poszczególnych obszarów miasta. Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Żukowie dysponuje: 25 salami lekcyjnymi, w tym sale językowe, pracownie chemiczne, fizyczne, biologiczne, informatyczne z bogatym wyposażeniem, dużą salą gimnastyczną z możliwością podziału na trzy sale do zajęć wychowania fizycznego, specjalistyczną salę do zajęć korekcyjnych, boisko ORLIK oraz bezpieczne ciągi komunikacyjne i parking. Szkoła Podstawowa w Żukowie im. Obrońców Wybrzeża przy takiej obecnie ilości dzieci ma za mało pomieszczeń lekcyjnych i jest już częściowa zmianowość realizacji zajęć - tłumaczy.
Również przypomina o zbliżającym się remoncie w sąsiednim ZSZiO.
- Przeniesienie uczniów klas VII i VIII ze szkoły do budynku Gimnazjum Nr 2 pozwoli na zdecydowanie lepsze warunki nauki, tym bardziej, iż w Szkole Podstawowej Nr1 pozostawienie klas VI (sześć oddziałów tj. 144 uczniów) spowoduje pełną zmianowość, natomiast w byłym gimnazjum brak zmianowości - wyjaśnia.
Jak podaje, opinie związków zawodowych oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku dotyczące sieci szkół były pozytywne. Jednocześnie uspokaja, że urząd podejmie wszelkie kroki mające zminimalizować przykre następstwa reformy oświaty.
- Burmistrz wraz z dyrektorami wszystkich szkół podejmie wszelkie działania łagodzące skutki wdrażania nowego ustroju szkolnego w zakresie zatrudniania nauczycieli i innych pracowników - zaznacza Ewa Pieczora.
Kierowniczka referatu społecznego tłumaczy, że zgodnie z przepisami gmina może wskazać uczniom klas VI szkoły podstawowej miejsce nauki od klasy VII do VIII, w latach szkolnych 2017/2018?2022/2023, jedynie w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształcenia gimnazjum.
- Ponadto, w latach szkolnych 2017/2018?2022/2023 jest możliwe przyjęcie uczniów, którzy ukończyli klasę VI szkoły podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, do klasy VII przez dyrektora publicznej szkoły podstawowej, powstałej jedynie z przekształcenia gimnazjum. Dla uczniów tych nie przeprowadza się postępowania rekrutacyjnego. W takiej sytuacji, uczniowie będą realizować obowiązek szkolny w szkole podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum i klasy te będą podlegały dyrektorowi tejże szkoły. Świadectwa promocyjne i świadectwo ukończenia szkoły będą wydawane przez szkołę podstawową powstałą z przekształconego gimnazjum. Natomiast w art. 95 u.p.o. jednoznacznie zostało zawarte, że nowa struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VIII. Zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 2 z dniem 1 września 2017 roku będą ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Zostaną przygotowane uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej w ośmioletnią szkołę podstawową ? termin do 30 listopada 2017 roku - tłumaczy Ewa Pieczora.
Jak wyjaśnia, zgodnie z deklaracją złożoną na sesji Rady Miejskiej, burmistrz po roku przedłoży radzie nową propozycję sieci szkolnej.
19 19
PIS wprowadza reformę szkolnictwa w ciągu jednego roku, nie baczy na opinie ekspertow, nie pozwala na kontynuacje podstaw programowych... A ludzie mają pretensje do samorządów, które zostały postawione pod ścianą, pozostawione same sobie z problemem?! To że Minister zaklina rzeczywistość nie oznacza, że będzie wspaniale. Pracuję w gimnazjach 10 lat, przez ten czas wybierałam szkolenia głównie pod kątem pracy z uczniami w trudnym okresie dojrzewania, na prawdę wierzycie, że wydłużenia podstwówki rozwiąże wszystkie problemy wychowawcze?! Nasz świat różni się diametralnie od tego, który mnie otaczał, gdy kończyłam ośmioletnią podstawówkę. Źródłem problemów nie jest gimnazjum...
20 9
Tak , źródłem problemu jest gimnazjum, nie wszystkie ale wiekszość
9 10
Panie redaktorze dlaczego nie napisał Pan że to sie działo na sesji w Żukowie w dniu 27 kwietnia br. a Pan informacje podaje 30 kwietnia o godz. 22.18 to daje do myślenia.
12 3
problemem jest to, że sobie poradzić nie potraficie z wychowaniem gimnazjalistów, zero dyscypliny i róbta co chceta
10 2
H2O zgadnij Kto? Jak można było mieć taki pomysł z tą szkołą? To chore. W innych gminach posłuchali ludzi. Ale tu Komuś brakuje serca i to nie tylko w tej sprawie. Ktoś upaja się tu władzą i nie szanuje ludzi.
0 0
Masz na myśli rodziców?
6 10
Chcieliście "dobrą zmianę" to macie.
11 0
Każdy psycholog to potwierdzi, że tak jak traktowałeś i wychowywałeś dziecko od niemowlaka, to wyjdzie w wieku nastu lat. Także poczytajcie Korczaka lub o Nim i zacznijcie dzieci traktować jak Ludzi. To jest do Rodziców.
6 4
Dzięki tej "dobrej zmianie" widać, że Niektórzy nie radzą sobie zbyt dobrze ze sprawowanymi funkcjami.
15 1
Pan Burmistrz robi co mu sie podoba. VII i VIII klasy wbrew woli rodzicow wysyla do budynku gimnazjum a dzieci z klas II, III i IV mimo przynaleznosci do okregu nowo powstalej szkoly podstawowej nr 2 nie chce tam przyjac bo takich klas tam nie tworzy.
10 1
To taki zamordyzm w dżentelmeńskim stylu, bez przeklinania i bardzo poprawnie i kulturalnie.
12 1
Żukowo nie liczy się z naszym zdaniem mają być dwie szkoły podstawowe z okręgami to niech tak będzie a nie siódma i ósma i zerówka w gimnazjum pozostałe na dole co to za chaos wybieranie klas pani dyrektor ma racje co to za szkoła bez siódmej i ósmej klasy ,bez sensu .Tłumaczenie się remontem jest bez sensu inne dzieci które zostaną mogą tam być i ryzykować życie a ci wybrani idą do bezpieczniejszego miejsca .Moje zdanie jest takie wyznaczono okręgi to tego się trzymać siódma i ósma musi być w szkole nr1 i szkole nr2 trzeba zbierać podpisy od rodziców i walczyć o nasze dzieci.
11 1
A czy Pan Burmistrz rozmawiał z nauczycielami i rodzicami o tej zmianie ma to służyć dzieciom i rodzicom
9 1
Wiem, że rodzice sami stawiali sie u Pana Burmistrza na spotkaniach aby omowic zaistniala sytuacje ale zadne argumenty do niego nie trafialy.
9 1
My będziemy weryfikować za niecałe dwa lata przy urnie wyborczej
8 1
Radny Treder jest z rodziny nauczycieli i jak mógł głosować za dziwne to jest
2 3
Polityka. To nie ma nic wspólnego. Pan Burmistrz też był nauczycielem.
4 3
Być może dlatego nie ulega. Powinni faceci się wkurzyć i Was wesprzeć. Dziewczyny same nie dacie tu rady. Patriarchat jest tu zbyt silny.
8 1
Dlaczego powstały 2 podstawówki , a mają do sp2 chodzić 7-8 klasy z sp1 ? Przecież kiedyś była 8 klasowa szkoła i wszyscy się zmieścili a i dzieci było więcej....
nauczyciele i dyrektor sp1 ma rację. Myślę, ze na ewentualną zmianowość rodzice by sie zgodzili byle by dzieci były w tej szkole. Przy dobrej woli idzie się dogadać
16 8
Skandal...Moja córka chodzi do 6 klasy, dzieci są przerażone długą drogą z Osiedla Wybickiego przez kilka ulic do dawnego gimnazjum. Co mają powiedzieć mieszkańcy Elżbietowa? Nie wolno wyrywać dzieci z ich "matecznika". Nowa szkoła to nowe problemy, przystosowanie do wielkiego budynku długo potrwa. Czy można dzieciom fundować takie atrakcje na zakończenie szkoły podstawowej? Gdybym był burmistrzem, to bym pozostawił 7 i 8 klasę pomimo nadbudowy. Podczas Sucovia wręczono nagrody wyłącznie nauczycielom z gimnazjum, czy to przypadek?
8 4
Tomek na burmistrza. Tak ma być.
0 0
To Pan ma córkę???
1 0
Syna też?
3 1
Może było pozytywnie, ale ludzie protestują. Czy były konsultacje? Z artykułu wynika, że nie do końca. Trzeba teraz do Kuratorium.
1 6
Az zal was sluchac .nie macie innych problemow a gdyby gimnazjum zostalo to dzieci i tak musialyby chodzic do innej szkoly niz podstawowki im Obroncow Wybrzeża. To co to za roznica czy po 6klasie zmienia szkole .
5 0
ale gimnazjum można było wybrać. Poza tym ludzie chcieli mieć dzieci w tym samym miejscu i żeby nie było zmiany po szóstej klasie. To sedno reformy.
8 6
Przepraszam nauczycieli za wpis "Podczas Sucovia wręczono nagrody wyłącznie nauczycielom z gimnazjum, czy to przypadek?". Proszę o skasowanie tego fragmentu wypowiedzi.
1 0
córka przerazona / śmiechu warte...tylko jakos ta smarkateria nie jest przerazona jak w weekedy kursuja po nocach od dyskoteki do dyskoteki...
9 7
Moja córka ma 13 lat, same 5 i 6 na świadectwach, czyli bardzo dobrze się uczy, śpiewa i tańczy. Nigdy nie była na dyskotece i zapewne nie będzie miała na to czasu. Proszę nie obrażać dzieci. To nie ten wiek.
1 0
A kogo widzicie wśród nauczycieli?
3 0
Widzimy osobę słynną z likwidacji publicznych przedszkoli w gminie Żukowo, jakoś wtedy nie interesował się losem nauczycieli z likwidowanych placówek.
1 1
Przewodniczący Osiedla Dorniak nie zrobił nic nawet nie zaopiniowal projektu sieci szkół, można powiedzieć olał temat (tylko Formela z osiedla Nowego to zrobił)a teraz jak burza to oburzony? A projekt dostali wszyscy w 2016 roku.
1 1
Najlepiej isć za tłuem i robic się na bohatera. oj nie ładnie panie artysto
0 1
Czyli wpis był ewidentnie kłamstwem ale i tak jest w celach, oj nieładnie tak kłamać o oskarżać Bogu ducha winnych.
8 2
Kiedy ten nasz antuyzukowski burmistrz zajmie się odkorkowaniem naszej miejscowości. Burmistrz inwestuje wszędzie oprócz Żukowa. Oprócz paru bloków nic nie powstało. PANU JUŻ DZIĘKUJĘ
4 1
Racja Żukowo to marazm na ta chwilę.
8 6
"Przewodniczący Osiedla Dorniak nie zrobił nic nawet nie zaopiniowal projektu sieci szkół, można powiedzieć olał temat (tylko Formela z osiedla Nowego to zrobił)a teraz jak burza to oburzony? A projekt dostali wszyscy w 2016 roku".
Co to znaczy "projekt dostali wszyscy"? Ja nie dostałem, Rada Osiedla też nie, nikt się nas nie pytał, nie zostałem zaproszony na jakiekolwiek konsultacje. Moje zdanie na temat szkoły podstawowej wyraziłem w tejże szkole podczas debaty kandydatów na burmistrza Żukowa - proszę sobie odtworzyć film z dowodem i nie wkręcać mnie w kłamstwa. Nauczyciele nie mogą stracić etatów. Tak odpowiedziałem dyr. Stubińskiej przy kilkudziesięciu świadkach.
0 0
Proszę się nie łudzić nauczyciele stracą etaty, ci co sa na zastepstwach i na czas określony.
0 0
W tym roku Ci na zastępstwa i na czas określony, a w przyszłym ...........
2 4
Kto wprowadza reformy w szkołach, przecież likwidacja gimnazjum to sprawa rządu. Proszę panie Dorniak zaproponować takie rozwiązanie, innych też proszę by wszyscy byli zadowoleni i mieli pracę i by nie trzeba było dokładać milionów do nauczycieli kosztem np dróg.
1 1
Ale niby gdzie Pan Dorniak ma to zaproponować? Proszę popatrzeć na te komentarze, jest to tylko nabijanie postów i okazywanie (SIC!) aktywności.
3 1
Burmistrz Kankowski zamiast zająć się utrzymaniem poziomu edukacji w gminie, a więc i przecież utrzymaniem każdego nauczycielskiego etatu, WOLI zajmować się... ratowaniem tyłka prezydenta Adamowicza!
"Biedny" p. Adamowicz i wszyscy ci jego koledzy włodarze, którzy się boją, że wejdzie ustawa o zakazie rządzenia więcej niż dwie kadencje bardziej obchodzą p. burmistrza Kankowskiego, niż ważne sprawy podległych mu szkół...
4 4
A cóż to za uprzywilejowana kasta zawodowa, która musi mieć gwarancję zatrudnienia ?
My wszyscy pracujący w różnych innych zawodach też chcielibyśmy mieć pewność, że nie można nas zwolnić gdy w naszych zakładach pracy zmieni się sytuacja.
0 1
Do @~Kuba.
Z tego co wiem o pracy nauczycieli, to nauczyciele nie mają gwarancji zatrudnienia, więc nie są "uprzywilejowaną kastą".
W życiu jest tak, że bez szkoły jest trudniej, niż ze szkołą... Zapewne Pan/Pani (o ile oczywiście ma dzieci) zachęca je do nauki, a nie do wagarowania i zapewne też woli Pan albo Pani, by dziecko uczyło się w klasie 15-20- osobowej, niż w 30-35... Oczywistym jest, że każdy zawód jest ważny, Bruksela wolałaby, żeby u nas były tylko muzea zamiast zakładów pracy, bo się boi naszej konkurencji. Jeśli jednak państwo i samorządy nie mogą pomagać firmom, to przynajmniej niech pomagają ludziom dając im możliwość jak najlepszej edukacji. To powinni rozumieć WSZYSCY prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin, ale jak widać z powyższego przykładu NIEKTÓRZY tego nie rozumieją...
1 0
lepsza zmiana precz z Kankowskim