Zamknij
REKLAMA

Schronisko w Kościerzynie. Nowi opiekunowie i lepsze warunki

15:54, 07.01.2019 | A.B.
Skomentuj
fot.Fundacja Animalsi
REKLAMA

Od momentu, gdy Fundacja Animalsi przejęła schronisko dla zwierząt w Kościerzynie od prywatnego przedsiębiorcy, udało się zwiększyć liczbę kojców, zakupić ocieplane budy i rozpocząć prace na budową przestrzennych wybiegów.

Do schroniska prowadzonego przez fundację trafiają między innymi psy z Kartuz. Aktualnie "Animalsi" opiekują się tam ponad setką psów. Schronisko podpisało umowę z kliniką weterynaryjną w Stężycy "Zwierzogród", prowadzoną przez Jacka Dacha i Wojciecha Bronka. O tym, jak obecnie funkcjonuje schronisko, mówi Weronika Szarmach z Fundacji "Animalsi":

E.K. - Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak działa schronisko, co się dzieje ze zwierzętami, które do Was  trafiają. Jakie obowiązują procedury?

Weronika Szarmach: - Pies, który trafia do schroniska dostaje swoje własne imię, wykonywane jest zdjęcie, które jest wstawiane na nasz profil facebookowy, razem z opisem skąd przybył. Pies w trakcie pierwszych dwóch tygodni jest na kwarantannie. Jeśli po tym czasie właściciel się nie zgłosi, pies może zostać adoptowany i pójść do nowej rodziny. Otrzymujemy dużo telefonów właśnie o zaginionych psach i za każdym razem są spisywane dane właściciela oraz wygląd i imię psa, dzięki temu kiedy zostanie przez nas znaleziony taki pies szybko wraca on do domu. Staramy się zrobić wszystko, żeby psy wróciły do swoich właścicieli.

Wszystkie zwierzęta są przyjmowane do schroniska?

- Do naszego schroniska przyjmujemy psy oraz koty. Jednak wszystkie koty, jakie do nas trafią, są przewożone do schroniska w Bojanie, gdzie mają odpowiednie warunki, których my nie posiadamy.

Dlaczego warto wziąć psa lub kota ze schroniska? I jak przebiega adopcja?

- Osoby, które adoptowały psa lub kota ze schroniska są zazwyczaj bardzo zadowolone z tego powodu, ponieważ takie zwierzę odwdzięcza się za to. Będzie to doskonały towarzysz na całe życie, wierny tej osobie, która go zabrała z klatki i wzięła do ciepłego i kochającego domu. Adopcja nie jest wcale taka skomplikowana, jak się wydaje. Wystarczy przyjechać do schroniska i wybrać psa, który mógłby zostać członkiem rodziny. Po wybraniu psa warto go wziąć na spacer. Taki spacer pomaga w poznaniu siebie nawzajem i zobaczeniu, ile w takim psie ze schroniska jest radości oraz energii. Po wybraniu psa spisuje się umowę adopcyjna, która jest bardzo ważna, ponieważ jest w niej napisane, że opiekun zobowiązuje się do dbania o psa oraz zapewnienia mu opiekę weterynarza, kiedy będzie taka potrzeba. Najważniejsze w umowie jest to, że pies idzie do kochającego domu, a nie na łańcuch. Po wypisaniu umowy adopcyjne wpłaca się symboliczną kwotę, która wcale nie musi być duża. To pieniądze na potrzeby naszych czworonogów, żeby miały codziennie pełne miski.

Jak wiele zwierząt znajduje nowy dom właśnie dzięki adopcji?

- Adopcji jest wciąż bardzo mało. Najczęściej jest tak, że więcej psów do nas przyjeżdża niż odjeżdża. Jednak wszyscy mamy nadzieję, że tych adopcji będzie coraz więcej, tak aby każdy pies miał ciepły i przytulny dom. W grudniu było tylko 12 adopcji, więc zachęcamy do adoptowania kochającego psiaka.

Być może są osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami w schronisku - czy jest taka możliwość?

- Już niedługo będziemy uruchamiać wolontariat i każdy chętny będzie mógł przyjść na pierwsze spotkanie, w czasie którego wyjaśnimy, czym wolontariusze będą się zajmować. O starcie wolontariatu będziemy informować na naszym facebooku i jak najbardziej zachęcać do tego rodzaju aktywności. Bycie wolontariuszem nie jest trudne. Wystarczy mocno kochać zwierzęta i mieć wolną chwilę w tygodniu, aby przyjść i zabrać pieski na spacer. Każda osoba zainteresowana wolontariatem niech obserwuje nasze posty na facebooku i zgłosi się, kiedy ogłosimy nabór.

Co sądzicie o tzw. domach tymczasowych?

- Przygotowujemy się do takiego rozwiązania. Wdrożymy je, jak tylko znajdą się chętni. Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać do schroniska, gdzie będzie możliwość omówienia wszystkich szczegółów.

Jakie są warunki wizyt w schronisku - czy każdy może przyjść w dowolnej chwili zapoznać się z psem lub zabrać go na spacer?

- Schronisko jest otwarte od poniedziałku do piątku od 11:00 do 17:00, a w soboty od 11:00 do 14:00. W tych godzinach zapraszamy wszystkich do przybycia i zapoznania się z naszymi psiakami oraz do wyjścia na spacery.

Na chwilę obecną przeprowadzane są liczne zmiany, by zapewnić podopiecznym Fundacji jak najlepsze warunki bytowe w schronisku, nim trafią do nowej rodziny.

Każdy może wesprzeć schronisko, min. organizując zbiórkę potrzebnych rzeczy- o akcji pisaliśmy w innym artykule, dokonując wpłat darowizny bezpośrednio na konto Fundacji a także poprzez zakupy w sklepiku internetowym "Animalsów". Każda zebrana złotówka przeznaczona jest na leczenie oraz wyżywienie psów z schroniska w Kościerzynie. Zachęcamy do pomocy i adopcji.


Fundacja "Animalsi" Schronisko dla Zwierząt w Kościerzynie

Przemysłowa 43
83-400 Kościerzyna
tel. 573 440 610

 

 

(aktual. godz.15:55)

(A.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

HmmmHmmm

2 4

Wojciecha Bonka? Może jednak Bronka? Redakcja coraz gorzej pisze. Artykuły biedne, często z błędami i nie sprawdzonymi informacjami 13:47, 07.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a wiea wie

4 3

troll co to literówka? Wszędzie się zdarza. Idź rzucać gównem gdzie indziej... Super że jest artykuł o zwierzętach a nie o ludziach (bo niektórym to chyba drzazga w dupie uwiera...) 16:40, 07.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA