W Kartuzach na Rynku uruchomiono w piątek specjalny punkt konsultacyjny dla mieszkańców. Można było dowiedzieć się o szkodliwości palenia papierosów, zbadać ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także zasięgnąć porady o terapii uzależnień. Zaproszono także młodzież, by opowiedzieć o tym, jak zgubny jest to nałóg.
Każdy przechodzień mógł dziś zbadać, jaką ilość tlenku węgla ma wydychane przez niego powietrze. W czasie palenia papierosów dochodzi do całkowitego spalania tytoniu, co powoduje, że 1-5% wdychanego dymu stanowi tlenek węgla. W układzie oddechowym człowieka CO wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Osoby, których wynik przekraczał normę, informowano o szkodliwości palenia papierosów, zachęcano do rzucenia palenia. Oprócz tego każdy, kto oddał papierosa, otrzymywał zdrową przekąskę - jabłko.
Akcję zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach przy współudziale Urzędu Miejskiego w Kartuzach i Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Dziś, podczas Światowego Dnia bez Tytoniu, m.in. w taki sposób chcemy zachęcić palaczy do zaprzestania palenia - mówi Weronika Jankowska-Pipiórka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. - Taką akcję przeprowadzamy po raz pierwszy. Przygotowaliśmy plansze, ulotki, fiszki, w których przekonujemy, że warto wybrać zdrowie zamiast trucizny. Co sześć sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów, w ciągu roku z powodu biernego palenia umiera 2 tysiące osób.
- Na szczęście coraz mniej osób pali papierosy - podkreślają organizatorki, które rozmawiały z mieszkańcami. - Większość osób, które pytałyśmy, odpowiadała, że nie pali papierosów. To dobrze świadczy o społeczeństwie, na co wskazują też badania. Według najnowszych danych 76 proc. osób dorosłych w Polsce nie pali papierosów, a liczba palaczy wciąż maleje.
Podczas akcji można było dowiedzieć się także, gdzie warto się udać po pomoc w rzuceniu palenia. Wsparcie w Kartuzach można otrzymać m.in. w Klubie Abstynenta "Novum" w Kartuzach, gdzie osoby otrzymają fachową pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną.
Światowy Dzień bez Tytoniu to święto obchodzone od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, to do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.
Mieszkaniec wsi 20:15, 31.05.2019
Jestem za całkowitym zakazem produkcji i sprzedarzy papierosów w polsce .Z medycznego punktu widzenia człowiek wydycha dwutlenek węgla ,palaczy jest odwrotnie wdychaja dwutlenek węgla, nikotyne , substacje smolistne i setki innych substancji trujących i rakotwórczych.
bandyta z Czerskiej10:48, 01.06.2019
Smród fajek są w stanie przebić tylko trzy inne rodzaje smrodu: palona siarka, spocony koń i oddech pożeracza czosnku.
SKODZI ZDROWIU 19:21, 01.01.2021
Jesteś za tym żeby wprowadzono zakaz palenia w publicznym miejscu bo ja uciekam od palących ludzi a nawet jak ktoś przy mnie zapali a ja akurat jem to muszę z tym jedzeniem uciekać ma zwierzę powietrze bo nie mogę spokojnie zjeść jak ktoś zapali papierosa bo mi to bardzo męczy ten dym od papierosa i mi bardzo szkodzi
ZASTANAWIAM CZY BEDZIE WPROWADZENIE ZAKAZU W PUBLICZNYM MIEJSCU I PROSZE KARANIE LUDZI PALĄCYCH WYSOKĄ KWOTĄ ZEBY SIE ZAUCZYLI GDZIE MAJA PALIC I GDZIE PETY WYRZUCAĆ A NIE BYLE GDZIE WYRZUCĄ I JAK TO WYGLADA SAME PETY LEŻĄ
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 5
Zabronimy też alkoholu, prezerwatyw,leków,napojów słodzonych,jedzenia modyfikowanego, samochodów, słodyczy, petard, telefonów no i oczywiście węgla.
Państwo niczego nie zabroni ponieważ ma taki pieniądz z akcyzy że im się nie opłaca.