Zamknij
REKLAMA

Sulęczyno. Mijają dwa lata od nawałnicy - będą remonty kolejnych zniszczonych dróg

11:02, 08.08.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. archiwum/Magda Dzienisz

Gmina Sulęczyno odniosła największe szkody w powiecie kartuskim podczas potężnej nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w 2017 r. Wciąż w tutejszych miejscowościach trwa naprawa zniszczeń. Wkrótce dzięki środkom przyznanym z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej wyremontowane zostaną kolejne odcinki dróg. 

Straty poniesione w nawałnicy, która przeszła przez kraj i Pomorze 11 sierpnia 2017 r., wyniosły miliardy złotych. Ucierpiały także Kaszuby - potężny wiatr zrywał linie energetyczne, niszczył dachy i budynki, dziesiątkował lasy. Dwie osoby zostały ranne, gdy w Kłodnie na domek letniskowy zwaliło się drzewo. Dojazd do Sierakowic i Sulęczyna był niemożliwy przez około 5 godzin - ze względu na powalone drzewa, wiele domów odciętych było od prądu. Strażacy przez wiele dni nieustannie pracowali przy usuwaniu skutków niszczycielskiego żywiołu. W całym regionie poszkodowanych zostało 31 gmin z 10 powiatów. Określa się, że nawałnica wywołała klęskę największą od co najmniej 100 lat. 

W gminie Sulęczyno, która odniosła największe straty z samorządów w powiecie kartuskim, wciąż naprawiane są szkody. Zniszczone zostały drogi, hektary lasów, budynki. Choć część z odcinków dróg, dzięki dofinansowaniom, została już wyremontowana, to prace trwają nadal. Niedawno samorząd otrzymał kolejną dotację. 

- W oparciu o decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej przyznającej Polsce środki finansowe z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na sfinansowanie działań nadzwyczajnych i działań służących odbudowie w następstwie burz z sierpnia 2017 r. Gminie Sulęczyno przyznano dofinansowanie w łącznej wysokości 323.947,54 zł - informuje Urząd Gminy w Sulęczynie. 

Wyremontowanych zostanie osiem odcinków dróg: w Kłodnie "Pod wieżę" (ok 300 m), w Bukowej Górze (ok 150 m), w Kistowie "Na Kukułkę" (ok 230 m), w Żakowie (ok 150 m), ul. Nad Jarem Słupi w Sulęczynie (ok 120 m), odcinek Amalka - Bielawki przez "Wółdół" (ok 300 m), droga wewnętrzna od drogi nr 228 w Sulęczynie (ok 500 m), w Węsiorach w kierunku na Mściszewice (ok 300 m).

Wczoraj wybrano najkorzystniejszą ofertę: drogi wyremontuje firma Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Julita Cygert z Gowidlina. Łącznie remont tych dróg wyniesie 426 tys. zł. Prace budowlane powinny zakończyć się w listopadzie 2019 r. 

Przypomnijmy, że aktualnie trwa remont także drogi gminnej Sulęczyno – Kłodno – Ostrów Mausz, około 300-metrowego fragmenty drogi Sulęczyno - Bukowa Góra - Amalka w miejscowości Bukowa Góra oraz ul. Żurawiej w Sulęczynie. Dotacja na usuwanie skutków nawałnicy z sierpnia 2017 roku w kwocie ponad 500 tys. zł została przyznana gminie z budżetu państwa. W ubiegłym roku gm. Sulęczyno otrzymała także m.in. 1 mln zł na odbudowę dróg z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

REKLAMA
(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

bezrobotny marszalekbezrobotny marszalek

7 4

No to dobrze, że Unia wspiera taką pomoc. Bo pan Wojewoda z PiS pamiętamy "wojska do grabienia liści" wysyłać nie będzie.
Wybory 13 października to się panu wojewodzie odwdzięczymy.
ps : roboty jako marszałek szukam. Umiem coś-tam coś-tam i lubię latać. 16:18, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DrzazgaDrzazga

2 4

Kiedy remont ( budowa ) drogi Węsiory w kierunku Niesiołowice. Kamienne kręgi , sporo turystów i TAKA droga. Pozdrawiam . 20:23, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marszalek K.Marszalek K.

2 4

My PiS i tak za pół roku po wyborach zrobimy wam nieuki i patologio z 500+, polexit.
Wy tu nie pyskujcie o jakieś drogi do jakiegoś Sulęczyna, tylko na kolana i się modlić do świetego Lecha, żebyście zachowali polski paszport. Ukryta opcjo niemiecka, gorszy sorcie, mordy zdradzieckie (CYTATY Z KACZYŃSKIEGO Z SEJMU RP - WYMAZANIE POSTU SKUTKUJE POZWEM DO PROKURATURY)
Nie podobał się wam marszałek Kuchciński? To będzie Marszałek Bonkowski, bezpartyjny, katolicki!
Czesc i chwala bohaterom i powiedzcie babci ze zachowal sie jak....... jak sie zachowal.
23:28, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#bezrobotny marszałe#bezrobotny marszałe

3 1

Skoro szukasz roboty jako marszałek to zgłoś się do Struka, może jego żona pijaczka już nie jest dyrektorką szkoły albo moze sam Struk może jeszcze nie doszedł do siebie po słonecznikowym występie u bardzo "kulturalnego" waszego kretyna owsika, może coś ci znajdą do roboty, może liście będziesz zamiatał przed marszałkowskim , hihihi 10:57, 09.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#marszałek K #marszałek K

3 2

Weź ty lepiej idź do mariackiego i klękaj przed waszym kanciarzem adamowiczem, buhahahaha....poza tym powiedz mi kretynie jakim cudem kretyni tacy jak ty składacie wnioski o 500+ ? przecież to są ohydne pieniądze od znienawidzonej przez volksdojczów takich jak ty wspaniałej partii jakim jest PiS !!! PiS wygra wybory i mam nadzieję , ze wreszcie dorżną zdradzieckie wasze mordy razem z czerwoną i tęczową zarazą !!! AVE PiS !!! 11:01, 09.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bez Bez

0 0

Gmina myśli tylko o. Sobie a o Nowym polu nikt nie myśli chodź rodziny po nawalnicy były tam ponad 3tygodnie i tylko drogi niszczą 23:56, 09.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Życzliwy Życzliwy

0 0

Gmina myśli tylko o. Sobie a o Nowym polu nikt nie myśli chodź rodziny po nawalnicy były tam ponad 3tygodnie bez prądu i teraz
tylko drogi niszczą a lasy i gmina nic z tym nie robią 23:58, 09.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone