Zamknij
REKLAMA

Sulęczyno. Podziel się szpikiem w Kajlandii. Na dawcę czeka 3-letnia Agatka

11:53, 13.08.2019 | M.D
Skomentuj fot. archiwum/W.D.
REKLAMA

W najbliższą sobotę w Sulęczynie, w przystani kajakowej Kajlandia, odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Na swojego genetycznego bliźniaka czeka m.in. mała Agatka, która zachorowała na raka. Z myślą o niej organizowane jest to przedsięwzięcie. 

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy. Dlatego organizowane są akcje mające na celu zachęcenie jak największej liczby osób do dołączenia do bazy potencjalnych dawców szpiku. Takie wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 17 sierpnia w Kajlandii w Sulęczynie. Będzie można pomóc m.in. chorującej na raka małej Agatce, która nie skończyła jeszcze trzech lat.

- Zwiększając ilość osób w bazie dawców zwiększamy również jej szanse. Dlatego będziemy wdzięczni za waszą obecność i wszelką pomoc Szukamy potencjalnych dawców, którzy trafią do bazy dawców szpiku. W przypadku, gdy okażą się genetycznym siostrą/bratem bliźniakiem osoby chorej na białaczkę będą mogli - dzięki swojemu szpikowi, uratować komuś życie - zachęcają organizatorzy akcji. 

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Więcej informacji dotyczących dawstwa TUTAJ. Dzień Dawcy Szpiku w Sulęczynie odbędzie się w godz. 9.00-17.00.

fot. nadesłane

(aktual. godz.11:53)

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA