Zamknij

Kartuzy. Wiecha zawisła na dachu hospicjum: "To wspólne dzieło całej społeczności"

14:21, 27.11.2019 M.D Aktualizacja: 18:04, 27.11.2019
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

Zakończył się pierwszy etap budowy hospicjum stacjonarnego w Kartuzach: dziś na dachu budynku zawisła wiecha. Jak podkreśla ks. Marek Trybowski, inwestycja ta jest dziełem całej społeczności powiatu kartuskiego i nie tylko. Angażują się w nią samorządy, lokalne firmy i mieszkańcy organizując zbiórki i przekazując datki.

Budynek hospicjum stacjonarnego w Kartuzach pnie się w górę. Dziś świętowano zakończenie pierwszego etapu budowy, wieszając wiechę symbolizującą zakończenie stawiania konstrukcji dachowej. W uroczystości wzięli udział samorządowcy, księża, przedstawiciele lokalnych firm i mieszkańcy. Zgodnie z tradycją odbyło się także wbicie gwoździ w krokiew. Wiechę na dachu hospicjum zawiesił Karol Kowalczuk, inżynier prowadzący budowę.

Sukces, do którego przyczyniło się wiele osób

Budowę hospicjum rozpoczęto w 2018 r., wówczas wykonano m.in. prace ziemne, powstała płyta fundamentowa, piwnice. Koszt tych prac wyniósł 1,7 mln zł. W tym roku powstały ściany konstrukcyjne, piętro, poddasze, stropy, konstrukcja drewniana dachu, a także kanalizacja sanitarna zewnętrzna, kanalizacja deszczowa czy przyłącze wodociągowe. Koszt prac, które zostaną wykonane do końca roku to ponad 3 mln zł.

fot. Magda Dzienisz

Ks. Marek Trybowski, dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas podkreśla, że zakończenie pierwszego etapu budowy w pół roku po wmurowaniu aktu erekcyjnego to duży sukces.

- Dziś już wiemy, że do końca roku położymy dachówkę oraz wstawimy okna i drzwi. To duży sukces, przyczyniło się do niego wielu ludzi, którym chciałbym podziękować. Kluczowa jest tu postawa firmy Elwoz i jej pracowników, widać tu zaangażowanie i profesjonalizm - powiedział ks. Trybowski.

Przypomnijmy, że połowę kosztów pokryją samorządy powiatu kartuskiego, resztę środków kartuski Caritas poszukuje sam. Jak zaznaczył ks. Marek, ogromnie zaangażowane w budowę hospicjum są lokalne firmy budowlane, które oferują swoją pomoc w sprzęcie czy materiałach budowlanych (np. cała konstrukcja dachowa wraz z robocizną).

- Mamy obietnice pomocy na kolejnych etapach. Wiemy już o zaangażowaniu firm elektrycznych, otrzymamy rozdzielnice, zostaną położone tynki itp. - mówi ks. Marek Trybowski.

Pomoc zaoferowała także diecezja pelplińska. Drewno z całej konstrukcji dachowej i na pokrycie dachu pochodzi z lasów parafialnych z parafii w Skarszewach i Piecach.

fot. Magda Dzienisz

Wciąż potrzebny 1 proc.

W dzieło powstania hospicjum angażują się także mieszkańcy. Dwa razy w roku organizowane są akcje: Pola Nadziei i Dwa Światy. Niektóre parafie, np. w Przodkowie, przeznaczają kolektę z całej niedzieli na rzecz hospicjum. Mieszkańcy wpłacają środki na konto kartuskiego Centrum Caritas, organizują zbiórki, m.in. podczas ślubów, urodzin, jubileuszy, a także pogrzebów.

Jednak, jak podkreśla ks. Marek, wciąż warto przypominać o akcji dotyczącej "jednego procenta" oraz o tym, że hospicjum to wciąż życie:

W powiecie kartuskim wciąż 47 proc. osób nie przeznacza swojego jednego procenta na żaden cel. Rozumiemy i szanujemy tych, którzy wspierają różne cele, ale gorąco zachęcamy tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, aby może się zastanowili i pomogli nam. Hospicjum to też życie, bardzo utrudnione i naznaczone cierpieniem i chorobą. Ale ci ludzie wciąż mają prawo, by żyć i przeżyć ten finisz życia jak najlepiej. Dlatego chcemy pomóc tym ludziom także na płaszczyźnie wewnętrznej, psychicznej. Chcemy zorganizować wolontariat pozamedyczny, aby wolontariusze przyszli do chorych, porozmawiali, poczytali książkę, pograli w warcaby... To tylko przykłady, ale dla tych ludzi to bardzo ważne.

Przykład do naśladowania

Goście zaproszeni na uroczystość zawieszenia wiechy podkreślali, jak ważna jest inicjatywa budowy hospicjum dla całej społeczności powiatu kartuskiego. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zauważył, że to jedna z najważniejszych inwestycji na terenie powiatu kartuskiego.

Hospicjum to będzie wizytówką powiatu w wielu aspektach. Powstaje z inicjatywy ks. Marka, ale powstaje też dzięki porozumieniu wszystkich samorządów: powiatu i gmin. To nie dzieje się często, aby wszyscy z potrzeby serca włączyli się w to wspólne dzieło. Świadczy też ono o naszym poziomie cywilizacyjnym. Nie możemy pozwolić na zgodne z prawem uśmiercanie, mam nadzieję, że w naszej ojczyźnie nigdy na to zgody nie będzie. To dzieło hospicyjne jest naszą odpowiedzią na to - powiedział Dariusz Drelich. - Chciałbym, aby takie hospicja powstawały w każdym powiecie. Jesteście przykładem do naśladowania, jak potraficie wspólnie działać.

Starosta Bogdan Łapa podkreślał, jakie trudności wiązały się z rozpoczęciem inwestycji i szukaniem środków, by ją sfinansować. Przypomniał również etapy powstawania hospicjum oraz zaangażowanie samorządów.

fot. Magda Dzienisz

Budynek kartuskiego hospicjum przeznaczony będzie dla 36 pacjentów. Sale zlokalizowane będą na parterze oraz na piętrze. Pokoje będą jedno, dwu i trzyosobowe. Przestrzenie dla pacjentów spełniać będą wszystkie wymogi medycyny paliatywnej, będąc jednocześnie przytulnym domem, ze stałą opieką lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, rehabilitantów, duchownych, psychologów i wolontariuszy. Dokumentacja projektowa przewiduje zastosowanie energooszczędnych technologii w zakresie zużycia wody ciepłej i zimnej, ciepła i energii elektrycznej, a sama konstrukcja bryły budynku opiera się na możliwie najprostszych rozwiązaniach, uwzględniając potrzeby i ograniczenia osób niepełnosprawnych (stolarka drzwiowa, podjazdy, balustrady i pochwyty, windy i podnośniki, oznakowania techniczne i specjalistyczne). Inwestycja zakończyć ma się w 2022 r, a zacząć działać do lipca 2023 r. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(19)

Kropka. Kropka.

12 1

Hospicjum będzie wizytówką powiatu. ? 15:48, 27.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AGA74AGA74

0 0

szkoda że nie bierze się pod wzgląd zdania mieszkańców bloku 24. Hospicjum zniszczyło widok prawie wszystkim mieszkaniom. Za oknem tylko mury. 14:56, 01.12.2019


reo

Czarnobyl zbiera żniCzarnobyl zbiera żni

11 13

Zamiast szpitali będą hospicja, Kaszuby na wymarciu... 15:51, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkkkkkkk

22 6

Szczytny cel , wielkie uznanie dla ks Marka Trybowskiego ale również dla wszystkich którzy wspierają budowę hospiscjum. Jednocześnie pytam po co lansuje się ten od grabienia liści ? 15:58, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anatol.Anatol.

16 5

Niezapraszajmy już na Kaszuby tego liściastego . Niech się lansuje gdzieś indziej ... 16:22, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

freddiefreddie

8 4

no i pokemon. Też wbijał gwoździa :-) 16:35, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzpilaSzpila

7 13

Hmm... plac budowy i ... ktoś powinien dostać mandat, ci wszyscy ludzie bez wyposażenia ochronnego, ja się pytam gdzie oni maja kaski? Co na to inspektor? 17:13, 27.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Inspektor Gadget Inspektor Gadget

2 3

oburzyłby się natychmiast na ten zupełny brak gadżetów. 17:34, 27.11.2019


Dobrze mówi. Dobrze mówi.

0 0

A negatywna ocena do tego komentarza dali Ci którzy byli tam A nie mieli tej odzieży ??? 06:46, 29.11.2019


inspektor BHPinspektor BHP

7 11

Widzę tu plac budowy i cały tłum ludzi bez odpowiedniej odzieży . Gdzie obuwie budowlane, gdzie kaski ??? Za takie rzeczy każdy szary obywatel otrzymałby srogi mandat! 17:19, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Każdy ma w rodzinieKażdy ma w rodzinie

3 4

śmiertelnie chorych od naszych węglo-śmieci. Trzeba jak najszybciej otworzyć Hospicjum, bo kostucha wylatuje z każdego komina i kosi nas .... kosi .... kosi !! 17:41, 27.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrozjaKrozja

2 0

To już robi się nudne, od 40 lat palę w takim kopciuchu, i wdycham tego więcej niż Ty i jakoś końca mojego żywota z tego tytułu nie widzę. Codziennie na każdego człowieka czyha tyle zagrożeń, że gdybym miał tego wszystkiego słuchać i przestrzegać to musiałbym się zamknąć w izolowanym pomieszczeniu i nie wychodzić w ogóle z niego.
Czepiasz się kominów- pewnie tych z których widzisz dym, a co z pozostałymi? Każdy proces spalania wytwarza szkodliwe związki, podczas każdego procesu spalania powstają spaliny.
A co z żywnością? Co z wodą?
Dlaczego tak wybiórczo traktujesz ochronę środowiska i zdrowia?
Samochody elektryczne też nie są takie ekologiczne jak nam wszyscy wmawiają - i nie mam tu na myśli tylko tego że jak taki jedzie obok Ciebie to Cie nie truje spalinami- mam na myśli cały proces na który składa się powstanie takiego pojazdu po jego utylizację- zwłaszcza akumulatorów. 09:14, 28.11.2019


KarmelitaKarmelita

3 2

Chyba warto wspomnieć że parafia św. Kazimierza także przeznacza kolekte z pierwszej niedzieli każdego miesiąca a nie tylko przodkowo jak ktoś zorientowany napisał 20:45, 27.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Elwira_z_WybikaElwira_z_Wybika

0 1

Chyba kolende a nie kolekte, gdzie ty się uczył? 15:45, 28.11.2019


Kartuzy-lfKartuzy-lf

0 0

A kto ten chlop kolo Lemanowej? To Radny? Ten w okularach? 21:04, 27.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kartuzy flKartuzy fl

0 0

Jak nic Treder ten to... 06:57, 28.11.2019


AbacAbac

2 0

Panowie w kamizelkach - pełne BHP :D 09:04, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

4 2

A to wprowadzenie eutanazji nie wyjdzie taniej ??? 11:13, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AGA 74AGA 74

0 0

Jestem mieszkanką bloku 24. Nikt nie liczył się z naszym zdaniem. Ksiądz zawsze przodem i wszystko może. 14:58, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%