Zamknij

Kartuzy. Trwa pat ws. stawek za śmieci

10:50, 06.12.2019 W.D. Aktualizacja: 11:58, 06.12.2019
Skomentuj fot.W.Drewka fot.W.Drewka

Kartuscy radni odrzucili wczoraj uchwałę związaną z gospodarką odpadami. Mimo wielogodzinnej dyskusji najpierw na poniedziałkowej komisji, a potem podczas wczorajszej sesji nie zdołali wypracować kompromisu. 

Ile będą wynosiły stawki za śmieci w gminie Kartuzy od nowego roku i jaka będzie metoda naliczania opłat? To pytania, na które kartuski samorząd wciąż nie znalazł odpowiedzi. 

Drugie podejście

Było to już drugie podejście do "uchwały śmieciowej". Wcześniej, na listopadowej sesji Rada Miejska nie zgodziła się przyjąć zaproponowanych stawek. Miały one zostać wypracowane na posiedzeniu komisji gospodarczej w miniony poniedziałek, ale wielogodzinna dyskusja nie przyniosła rezultatu. Debata przeniosła się na wczorajszą popołudniową sesję, poświęconą w głównej mierze właśnie kwestii stawek za śmieci, ale mimo wielu prób, analiz i obliczeń, nie wypracowano żadnego rozwiązania. 

Zdaniem radnego Ryszarda Duszyńskiego stawki za śmieci nie powinny wzrosnąć więcej niż o 15 proc. i powinna zostać zachowana dotychczasowa metoda ich naliczania, czyli od gospodarstwa domowego. Ale zdaniem burmistrza Kartuz i pracowników Urzędu Miejskiego, takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia, bo spowoduje braki finansowe w systemie wynoszące nawet 3 mln zł. 

fot.W.Drewka

- Ta propozycja to utopia. Wprowadzając takie rozwiązanie zbierzemy po prostu mniej pieniędzy i doprowadzicie państwo do tego, że gmina będzie musiała wziąć kredyt, by zapłacić za śmieci. Apeluję więc o jedno - nie twórzcie deficytu w tym systemie - mówił Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

A może spółka?

Szef kartuskiego magistratu próbował za pomocą monet zobrazować skalę proponowanych przez gminę podwyżek. 

- Po jednej stronie mamy złotówkę, którą każdy mieszkańców mógłby odłożyć, by pokryć opłatę za śmieci, a po drugiej stronie mam 7 złotych, które gmina rozdaje w ramach różnych programów socjalnych - mówił burmistrz Kartuz. - To pokazuje o jakiej skali dziś rozmawiamy, dlatego chciałbym, abyśmy podeszli do problemu bardzo rozsądnie. 

Radny Tyberiusz Kriger zwrócił uwagę, że w związku z rosnącymi cenami odbioru odpadów, gmina powinna rozważyć stworzenie spółki komunalnej lub powierzenie istniejącej spółce zadań związanych z odbiorem śmieci. 

- Wiele samorządów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie i to przekłada się na zdecydowany spadek kosztów odbioru śmieci - mówił radny Kriger. 

Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz zwróciła uwagę, że stworzenie takiej spółki oznacza spore nakłady związane chociażby ze stworzeniem floty pojazdów niezbędnej do odbioru śmieci. Część radnych apelowała jednak, by skupić się na znalezieniu rozwiązania bieżącego problemu związanego z wysokością opłat za odpady, a dopiero w dalszej kolejności wrócić do dyskusji o spółce komunalnej. 

Szukanie kompromisu

Kompromisu próbował szukać przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej Mariusz Treder wskazując na konieczność uszczelnienia kartuskiego systemu w taki sposób, by zwiększyć liczbę osób płacących za śmieci. Według wyliczeń Urzędu Miejskiego takie możliwości daje zmiana sposobu naliczania opłat i wprowadzenie stawek nie od gospodarstwa domowego, lecz od osoby. 

Konkretne propozycje i wyliczenia wysokości stawek przedstawił radny Arkadiusz Socha. Wspólnie z szefem Rady Miejskiej próbowali przeprowadzić kilka symulacji wysokości opłat, by - z jednej strony zminimalizować wysokość podwyżek, a drugiej ograniczyć deficyt w systemie.

fot.W.Drewka

W pewnym momencie udało się wypracować rozwiązanie zakładające podwyżkę stawek średnio o 45 proc. i ograniczające deficyt gminy do około 400 tys. zł. Większość radnych odrzuciła jednak tę propozycję wskazując, że sprawę należy ponownie przeanalizować na posiedzeniach komisji. 

Kontrowersje wywołała też uchwała dotycząca regulaminu gospodarowania odpadami. Szereg uwag zgłosiła radna Ewa Klein-Dyjeta. Chodziło głównie o zapisy związane z obowiązkową segregacją śmieci. Taki wymóg nakłada ustawa, która weszła w życie we wrześniu, ale stwarza ona poważny problem zwłaszcza dla wspólnot mieszkaniowych. 

Problemy dla spółdzielni

- Wystarczy, że jedna osoba posegreguje odpady w sposób niewłaściwy, albo do pojemnika z odpadami zmieszanymi trafi butelka plastikowa bądź szkło i cała wspólnota może mieć z tego tytułu problemy - mówiła Ewa Klein-Dyjeta. 

Zdaniem radnej, regulamin powinien określać procentowo ilość odpadów zbieranych w sposób selektywny, ale według burmistrza Kartuz, niemożliwe będzie sprawdzenie w jakim stopniu śmieci zostały posegregowane. 

- W jaki sposób mielibyśmy to wyegzekwować? Należałoby wysypywać wszystkie śmieci z pojemnika bądź worka, posegregować, zważyć lub policzyć i tej podstawie określić, czy zachowany jest dopuszczalny procent segregacji, czy nie. To nierealne - mówił Mieczysław Gołuński.

Radny Jacek Richert. fot.W.Drewka

Ostatecznie uchwała o regulaminie gospodarowania odpadami została przyjęta, przy uwzględnieniu drobnych poprawek zgłoszonych w trakcie komisji. 

Jak już informowaliśmy, od września, zgodnie z nowymi przepisami segregacja śmieci jest obowiązkowa. Osoby, które nie będą ich zbierały w sposób selektywny zapłacą wysokie kary. Ustawa nakłada jednak na samorządy szereg obostrzeń i ograniczeń chociażby dopuszczalną wysokość stawek, co dla wielu gmin oznacza problemy z samofinansowaniem się całego systemu gospodarki odpadami. Samorządowcy mówią wprost, że nowe przepisy są bublem prawnym. W powiecie kartuskim wiele gmin podniosło już stawki za śmieci, ale np. gmina Chmielno przyjęła postawę wyczekującą, licząc, że niekorzystne przepisy zostaną zmienione

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(30)

lusia 2020lusia 2020

10 5

Brawo, a w Sierakowicach od wrześnie do stycznia śmieci podrożały o 67 %.
12:08, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Muszą uczyć się od sMuszą uczyć się od s

11 3

W Sierakowicach nie ma z tym problemu. W Sierakowicach dwalają stawiki, że aż w pięty idzie i wszyscy się dogadują. Będą mieli ochotę podnieść jeszcze o 100%to też pewnie przejdzie bez problemu 12:15, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo RadniBrawo Radni

26 7

Gdybyśmy mieli tylko takich radnych, co słuchają Burmistrza i którzy podnoszą tylko łapki w górę to by już wprowadzone były gigantyczne podwyżki. Brawo. !!! 12:20, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@brawo@brawo

3 3

A tak dopięli swego, zamiast inwestycji, gmina będzie płacić za śmieci, brawo! 18:30, 06.12.2019


A niechA niech

7 6

W Sierakowicach dowalają może nauczycie się segregować zamiast palić śmieci i podrzucać gdzie popadnie!!!!! 12:20, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pytanie Pytanie

22 5

A czy to prawda że radni Birmistrza głosowali za drastycznymi podwyżkami? 12:23, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zamiastzamiast

22 8

kładek za 4 bańki można było kupić kilka śmieciarek. już rok temu pisałem w komentarzach żeby utworzyć spółke komunalną, która wychodziłaby na 0. tak co roku czekają nas podwyżki o 50%, a pojazdu i infrastruktura to jednorazowy koszt. no ale są rzeczy ważne i ważniejsze... 12:34, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KMMKMM

14 2

O co chodzi że id gospodarstw domowych, dlaczego ja od początku place od ilości osób? 12:37, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wtfwtf

12 5

Nie piszcie, że w Sierakowicach dowalają, a w Kartuzach nie dowalają. Kartuzy już dawno mają stawki z kosmosu, dlatego dalsze dowalanie nie powinno mieć miejsca. Np. już płaci się miesięcznie 38 złotych za jedną osobę przy śmieciach niesegregowanych. To mało? 12:40, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomentatorKomentator

26 5

Może warto byłoby przyjrzeć się przetargowi? Burmistrz po raz kolejny po cichu roztrzygnął przetarg. Teraz chcę Radnych wmanewrować w drastyczne podwyżki, a sam umywa od gospodarki odpadami ręce. Brawo Radni! Nie szantaż tutaj jest potrzebny, a merytoryczna dyskusja! 13:01, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

He heHe he

22 1

Zróbcie jeszcze więcej podwyżek to tylko Burmistrz że Starostą będą płacić za wywóz. Niestety śmieci ponownie wrócą do lasu/pieca.
Ps. Tak się kończą monopole. Nabijanie kasy Januszowi. 13:05, 06.12.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@he he@he he

8 1

Zapominasz, że masz OBOWIĄZEK płacić za śmieci. To jak z podatkiem, nie możesz nie zapłacić, bo ci i tak to naliczą. I w takiej sytuacji trzeba być id.iotą żeby wywozić do lasu coś za co się jeszcze zapłaciło. 14:21, 06.12.2019


do @he hedo @he he

1 1

nie zapomnij że płacisz tez od wielkości pojemnika, firmy mają zupełnie inne drakońsko wysokie stawki a wszyscy narzekają na zbyt rzadkie odbieranie nieczystości.

myślisz że smród wieczorem to niby skąd jest ?
00:03, 07.12.2019


SomoninoSomonino

9 1

W Somoninie bardzo dużą podwyżka ale teraz Ludzie płaczą i płacą teraz nowy wójt robi co radni zagrają 13:09, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiemWiem

14 4

Co za problem wprowadzić obowiązek umieszczania naklejek z kodem kreskowym na każdym worku.

Czy to oznacza że UM nie wyegzekwuje zaległości w płatnościach od 7 tys gospodarstw domowych?! "...Według wyliczeń Urzędu Miejskiego takie możliwości daje zmiana sposobu naliczania opłat i wprowadzenie stawek nie od gospodarstwa domowego, lecz od osoby..."
Czy UM wcześniej wiedział, że nie ma możliwości dochodzenia niezapłaconych środków ?!
13:17, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SeniorSenior

9 6

Wyposażyć śmieciarki w wagę i każdy zapłaci za wytworzone odpady. Znikną problemy z dziwnymi przelicznikami. 13:55, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperKSuperK

25 0

cała Polska rzeczywistość , osoby które są uczciwe i płacą będą płacić więcej bo cwaniaczki płacić nie chcą i kasy w budżecie brakuje.
A jedyny pomysł wodza to dowalić uczciwym! Super, dziękujemy. 14:45, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyanty

12 3

Dlaczego radni płacą od gospodarstwa a reszta mieszkańców od osób zamieszkujących w gospodarstwie? 15:22, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BO :)BO :)

0 0

Naliczenie opłaty jest od gospodarstwa przy zróżnicowaniu na ilość osób w gospodarstwie, więc opłata jest od gospodarstwa. Gdyby opłata była wielokrotnością stawki za osobę byłaby od osób zamieszkujących. 18:51, 09.12.2019


mieszkaniec 2mieszkaniec 2

5 1

jaka jest definicja : gospodarstwo ?
Co to znaczy i co to jest ? 16:36, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


czerwona łapkoczerwona łapko

5 0

A , co ?
może to jest nieprawda . 19:21, 06.12.2019


Mieszkaniec19Mieszkaniec19

12 1

Uczciwi płacą i grozi się im podwyżką, po to, żeby 7 tysięcy mieszkańców gminy dalej nie musiało płacić. Czas zacząć ściągać kasę od niepłacących! 19:35, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gsdfgsdf

0 1

Skąd ty masz informację że 7 tys nie płaci za śmieci? 10:20, 09.12.2019


JULAJULA

3 2

W CHMIELNIE RADNI USTALILI ZA NIESEGREGOWANE OD STYCZNIA:
- dla 1 mieszkańca - 88 zł/mies.
- dla 2 mieszkańców - 164 zł/mies.
- dla 3 mieszkańców - 232 zł/mies.
- dla 4 mieszkańców - 256 zł/mies.
- dla 5 mieszkańców - 284 zł/mies.
- dla 6 mieszkańców i więcej - 308 zł/mies. 21:16, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Obowiązek segregacjiObowiązek segregacji

0 0

Od stycznia wszyscy powinni segregować - to stawka "za niedopełnienie obowiązku" Nie można zdeklarować,że się nie będzie segregować... 18:53, 09.12.2019


infoinfo

8 1

Dlaczego burmistrz chce karać uczciwych obywateli ?
00:00, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

........

8 0

Spółka komunalna by miałaby bardziej racjonalne działanie nie byłaby nastawiona na maksymalizację zysyków, a tym bardziej takiej spółce nie tylko można byłoby zlecać odbiór odpadów ale też można by było wzorem Stężycy np. Zainwestować w własny tabor autobusy bądź zlecać naprawę jak i nadzór techniczny nad mieniem gminy (tzn. Drogami gminnymi, placami zabawa terenami zielonymi) i wykonywać małe naprawy mniejszym kosztem. 09:09, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ireneusz RybakowskiIreneusz Rybakowski

4 0

Obojętnie co by się działo taniej nie będzie po prostu za mało firm które się tym zajmują i nikogo to nie obchodzi z czego ludzie mają to płacić A to są tylko śmieci gdzie reszta Tragedia 08:55, 08.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LynLyn

0 0

Lyn real madrid hemmatröja 17 kortärmadhem . klubblag 2020
. real madrid tröja Matchtröjor Fotboll. real (+74,19 kr)antalbeskrivningrecensioner (0)real madrid tröja Norma 01:54, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%