Prace przy budowie kartuskiego hospicjum ruszyły na nowo. W tej chwili wykonywane są instalacje: wodna, elektryczna, teletechniczna oraz grzewcza, a także wentylacyjna. W tym roku nie odbędą się Pola Nadziei, a więc zbiórka na rzecz hospicjum. Ale przedsięwzięcie można wesprzeć przekazując 1 procent podatku.
Budowę hospicjum rozpoczęto w 2018 r Budynek kartuskiego hospicjum przeznaczony będzie dla 36 pacjentów. Inwestycja zakończyć ma się w 2022 r, a zacząć funkcjonować do lipca 2023 r. Ksiądz Marek Trybowski, dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas podkreśla, że to przedsięwzięcie ważne jest dla wszystkich mieszkańców powiatu kartuskiego, ponieważ hospicjum to też życie, chociaż bardzo utrudnione i często naznaczone cierpieniem i chorobą. Chodzi jednak o stworzenie miejsca, w którym osoby cierpiące miały możliwość przeżycia finiszu swojego życia w jak najlepszych warunkach otrzymując wsparcie medyczne i psychiczne.
W tej chwili trwają prace instalacyjne wewnątrz budynku hospicjum, a już wkrótce mają się zacząć prace przy elewacji. Połowę kosztów budowy hospicjum pokryją samorządy powiatu kartuskiego, resztę środków kartuski Caritas poszukuje sam. W dzieło powstania hospicjum od lat angażują się także mieszkańcy. Niektórzy sami wpłacają środki na konto kartuskiego Centrum Caritas, organizują zbiórki, m.in. podczas ślubów, urodzin, jubileuszy, a także pogrzebów. Dwa razy w roku organizowane były akcje: Pola Nadziei i Dwa Światy.
W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się zbiórka organizowana w ramach akcji Pola Nadziei. Stąd apel do osób, które jeszcze nie rozliczyły swojego zeznania podatkowego, by przekazały 1 proc. właśnie na rzecz kartuskiego hospicjum. Wystarczy podać nr KRS 0000229780. Można też przekazać środki za pomocą internetowe zbiórki na siepomaga.pl.
Kali 19:56, 23.04.2020
Ile osób w powiecie kartuskim choruje na raka i potrzebuje pomocy hospicjum? Napewno dużo więc to będzie hospicjum dla elit za społeczne pieniądze.
Temida22:41, 23.04.2020
Hospicjum jak najbardziej potrzebne - tylko dlaczego księża/kościół zarabia pieniądze na hospicjach? Dlaczego księża/ kościół nie pozwala patrzeć sobie na ręce? Dlaczego w takich „ośrodkach” kierownicze stanowiska zajmują księża, których zawsze chroni prawo kanoniczne?
SKE12:06, 24.04.2020
A ktoś inny się garnął do tego przedsięwzięcia? NIE! Tylko narzekać potraficie.
Mopsek01:14, 24.04.2020
To bedzie robienie kasy,klechy nic za darmo nie robia, spoleczenstwo wybuduje a klechy beda kase walic. Zawsze tak bylo i bedzie.
Dawaj06:50, 24.04.2020
Od miesiąca księża nic nie robią. Pensje biorą. Może by tak za łopatę chwycili.
Swojak. 06:15, 25.04.2020
Trzeba było się uczyć, a nie rzucać w szkołę kamieniami... ?
ab5512:01, 24.04.2020
Caritas zaangażowany w budowę i prowadzenie hospicjów, Tak bo nikt inny nie ma na to ochoty, czy mogłyby być lepiej prowadzone, Tak ale to każdy z nas ma szansę tę sytuację poprawić, czy dzisiaj jak pisze jeden z poprzedników "księża do łopat" chyba dzisiaj nie potrzeba kogokolwiek z łopatą lecz chętnych z innymi narzędziami, ale zawsze jest szansa dla każdego.
xxxy10:13, 25.04.2020
słuchaj jeden z drugim,co macie do księży to wasza sprawa, ale nie przenoście tego na wszystkich ,bo wy na pewno groszem nie rzuciliście na hospicjum a macie wiele do powiedzenia,nie jestem złośliwa i życzę wam aby wasze dupy nie musieli podcierać ludzie zagazowani w to hospicjum bo użyją szczotek ryżowych po tych komentarzach..
1 1
operacji kolana za 6 lat. Brak lekarstw, pielegniarek, lekarzy, miejsc w szpitalach ..... Itd, wszystkiego brakuje !