Szpital w Dzierżążnie przeszedł modernizację. Powiększono go o 41 łóżek dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej. Pierwsi pensjonariusze już w nim przebywają.
Utworzenie ZOL-u wynikało z decyzji wojewody o przeniesieniu pensjonariuszy z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa do innej placówki. Samorząd województwa pomorskiego, który jest właścicielem Szpitali Pomorskich (w ich skład wchodzi PCCHZiG) podjął decyzję o umieszczeniu podopiecznych w Dzierżążnie (placówka podlega Szpitalowi Specjalistycznemuw Kościerzynie). W otwarciu ZOL-u udział wzięli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Marzena Mrozek.
Lepszy komfort pobytu pacjentów
Remont budynku szpitala w Dzierżążnie trwał od marca do czerwca 2020 r. W wyremontowanym zakładzie powstało 16 pokoi z udogodnieniami dla pacjentów wymagających szczególnej troski. Siedem sal jest dwułóżkowych, a dziewięć trzyłóżkowych, w sumie to 41 łóżek. Łazienki są przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W ZOL-u znajdują się też m.in.: sale dziennego pobytu i terapii zajęciowej, gabinety rehabilitacyjny i zabiegowy oraz punkt pielęgniarski. W trakcie remontu zamontowano nowoczesny system alarmów i sygnalizacji ułatwiający chorym przywołanie personelu medycznego. Natomiast szerokie korytarze umożliwiają swobodną komunikację między pomieszczeniami zwłaszcza pacjentom poruszających się na wózkach.
Nowy sprzęt medyczny i wyposażenie
Remont i wyposażenie kosztowały prawie 2,7 mln zł. Większość z tej kwoty przekazał samorząd województwa pomorskiego. Kupiono m. in.: aparat EKG, defibrylator, ssaki medyczne, pompy infuzyjne, wózki dla niepełnosprawnych, koncentratory tlenu.
- Samorząd województwa pomorskiego po raz kolejny dofinansował remont szpitala. Przekazane środki zostały tym razem przeznaczone na wyposażenie zakładu opiekuńczo-leczniczego dla pacjentów wymagających pomocy długoterminowej – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – To często osoby schorowane, które nie mogą samodzielnie się poruszać i wymagają całodobowej opieki. Los pensjonariuszy Dzierżążna i personelu był w naszych rękach, gdyż zakładowi groziła likwidacja. Nie mogliśmy na to pozwolić – dodał marszałek Struk.
Dla kogo ZOL?
W całym zakładzie opiekuńczo-leczniczym może przebywać 116 pacjentów wymagający szczególnej opieki i pielęgnacji długoterminowej, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. Trafili tam pensjonariusze, którzy do marca przebywali w PCCHZiG. W zmodernizowanym budynku jest 14 podopiecznych. Dzięki inwestycji polepszono warunki leczenia, opieki i długoterminowej pielęgnacji pacjentów, w tym osób w podeszłym wieku czy poruszających się na wózkach.
Paweł16:54, 23.07.2020
Tak przy okazji Panie Wojtku czy mógłby Pan dopytać dlaczego każą dopłacać do pobytu w ZOL-u. Jak nie zapłacisz to go wypisują. Na jakiej podstawie prawnej żądają tej dopłaty ?
aga 2312:33, 24.07.2020
Strach tam oddać kogokolwiek. Zapraszam się przejść ok godz 17 wszyscy juz po tabletkach nasennych i do ściany odwróceni...powodzenia
Szok12:44, 26.07.2020
Po tych komentarzach następuje reklama firmy panna Piocha(?)
Teraz wiem, co znaczy "po trupach do celu". Wstrętne i nieludzkie.
tw do: "zaprasz16:11, 29.07.2020
co to za skrót myślowy? " Proszę osobę leżącą z żywieniem przemysłowym przetrzymać na wózku do wieczora. O co tu chodzi? To jest zdanie bez ładu i składu.
0 1
Straszny to jest ten komentarz
0 1
Zapraszam pania do współpracy w ramach wolontariatu chociażby. Pracuje na zolu i nigdy nikt nie daje leków nasennych o 17. Proszę osobę leżącą z żywieniem przemysłowym "przetrzymać" na wózku do wieczóra. Proszę nie wypowiadać nieprawdziwych informacji, bez odpowiedniej wiedzy!