Właśnie rozpoczęły się prace związane z budową strefy do grillowania w Kartuzach, przy parkingu przy ul. Wzgórze Wolności. Radni na ostatniej sesji skrytykowali zaproponowaną lokalizację wskazując, że znajduje się ona za blisko domu pogrzebowego. Zażądali wskazania nowego miejsca do grillowania, ale gmina już zleciła prace i realizację zadania.
Budowa strefy do grillowania, a w szczególności jej lokalizacja wywołała burzliwą dyskusję na ostatniej sesji kartuskiej Rady Miejskiej.
Radni powiedzieli "nie"
- Mieszkańcy będą odmawiali różaniec, a ktoś będzie im puszczał dym z grilla? Przecież to kuriozalne? Ja nie chcę się pytać co kto bierze, ale cisną mi się takie słowa na usta, bo nie rozumiem. Czy tu już ktoś zwariował? Strefa do grillowania w sąsiedztwie zakładu pogrzebowego, gdzie zbierają się ludzie, by pożegnać swoich bliskich? To jest jedyne w Kartuzach, które można przeznaczyć na taki cel? - grzmiał przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach Mariusz Treder.
Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza gminy Kartuzy wyjaśniała, że strefa powstanie na terenie gminnym przeznaczonym na cele rekreacyjne, a dom pogrzebowy nigdy nie powinien był powstać w centrum miasta.
- Nie powinniśmy blokować terenów inwestycyjnych gminy w centrum miasta tylko dlatego, że ktoś kiedyś popełnił błąd i ten zakład pogrzebowym w tym miejscu stworzył - mówiła Sylwia Biankowska.
W wyniku głosowania, Rada Miejska nie wyraziła zgody na przeznaczenie 54 tys. zł na budowę strefy do grillowania, do czasu zmiany jej lokalizacji. Ale mimo to strefa powstaje. Prace już się rozpoczęły. Jak to możliwe?
Ale strefa powstaje
- Środki na stworzenie strefy do grillowania były zabezpieczone w budżecie, a zmiana, o którą poprosiliśmy radnych miała charakter czysto księgowy. W zasadzie nie musiała być ona omawiana na sesji, ale chcieliśmy, by wszystko było przejrzyste i jasne dla radnych - mówi Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz. - Dokonaliśmy zgłoszenia robót, strefa została zaprojektowana i zlokalizowana w takim miejscu, by była jak najmniej kosztowna dla samorządu. Inwestycja została przygotowana w ramach inicjatywy mieszkańców i powstałą w oparciu o konsultacje z młodymi ludźmi, którzy z takim wnioskiem wystąpili. Jej lokalizacja jest przemyślana. Taka strefa nie mogła powstać w terenie leśnym. Zależało nam też, by znajdowała się w przestrzeni otwartej, by ograniczyć akty wandalizmu, ale jednocześnie blisko centrum miasta i właśnie na terenie rekreacyjnym. Radni nie mają prawa ingerować w lokalizację, bo to kompetencja burmistrza. Mogą się z nim nie zgadzać, co zresztą często się zdarza.

Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach uważa, że cała sytuacja to kolejna odsłona konfliktu gminy z właścicielami pobliskiego stoiska plenerowego i kwiaciarni.
- Cała sytuacja związana z tym miejscem, konflikt z sąsiadami, brak należytego dojścia do promenady, niekończące się sprawy sądowe z sąsiadami, wreszcie budowa strefy do grillowania w tym miejscu mimo sprzeciwu rady wskazuje, że chyba coś jest nie tak - mówi Mariusz Treder. - Należy się zastanowić czy nie brakuje w tej sytuacji po prostu normalności, ludzkiej przyzwoitości i dialogu. Odnoszę wrażenie, że kłótnie i nieustanne konflikty w Kartuzach trwają od kiedy pan Burmistrz Mieczysław Gołuński jest w naszym samorządzie i skończą się dopiero wtedy gdy tą pracę zakończy.
Budowa strefy do grillowania ma się zakończyć jeszcze przed końcem bieżącego roku. Planowane są dwie drewniane altany, pod którymi ulokowane zostaną stoły i ławki. Powstać mają dwa betonowe grille, ławki, zamontowane zostaną kosze na odpady segregowane oraz stojaki na rowery. Teren zostanie utwardzony, uporządkowany, obsadzony zielenią.
WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
29 28
to jest niemiecki pomysł!! PROFANACJA, obok jest dom pogrzebowy, zakłócanie modlitwy i próba zakłócania nabożeństw, zwykle godziny wieczorne to jest DZIAŁANIE PRZECIWKO WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM KARTUZ!!! rozumiem jak nie dajboże zmarłby na zawał nasz wspaniały burmistrz (czego mu nie życzymy), to rozumiem, mamy zorganizować huczną imprezę w czasie modlitw w kaplicy dla mieszkańców z mega grillem i kto wie co jeszcze.
21 17
Uprzedzam argumenty że w na placu solidarności też są imprezy. Owszem, są ale ile razy? 3 w roku? A przy takim grillu to mogą siedzieć kilka razy dziennie. Wstyd, e takie miejsce wybrano.
7 3
Twój argument to żaden argument
27 25
Radni proszę się obudzić i zbierać podpisy o odwołanie tej osoby z zajmowanego stanowiska burmistrza dosyć niszczenia Kartuz!!~!
23 10
Najpierw radni i ich dziwne "wyskoki", potem dokumenty w starostwie przyjmowane w koszach na śmieci a teraz grill przy domu pogrzebowym. Co się dzieje w tych Kartuzach- szkoda gadać.
28 7
A tak z praktycznego punktu widzenia, kto będzie czyścił ruszta od tych grilli ?
Według mnie nikt nie będzie używał grilla, a pod altanką leżeć będą żule
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
4 0
Młodzik bezradny z koleżanką
0 0
Przynajmniej będą mieli ciepło i sucho.
Pozostałe komentarze
15 9
A to ciekawe, tutaj można zrobić zejście z poziomu parkingu do poziomu, na którym będzie ta strefa, a połączenie ścieżki rowerowej na wysokości parkingu zastawionego przez kontenery PCK nie idzie połączyć z istniejącą ścieżką rowerową na poziomie jeziora, no takie cuda, a tak ta wizja jest mocno różna od wizji burmistrza. Pytanie tylko dlaczego tak mocno upiera się przy swojej wersji, a nie idzie w rozwiązania alternatywne? Przecież najpierw się myśli i uzgadnia a potem dopiero buduje, czasy gdy najpierw się budowało, a potem pytało o zdanie minęły bezpowrotnie... tylko nie u nas?
4 2
A po co to miejsce skoro powoli w życie w pewnych obszarach wchodzi zakaz grilowania robienia ognisk itp .
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
16 16
To przecież mały tak płakał, że to był jego pomysł i mu skradli, a teraz blokada
19 3
W mojej ocenie ten przypadek nie jest ani gospodarczy ani finansowy to problem psychologiczny???
17 5
My lubiący gryla i wypić ,jesteśmy skazani na Rynek a teraz będziemy mieli swoje miejsce.Inni chodzą do pracy a my nie lubimy się z pracą więc tym bardziej dziękujemy za takie wspaniałe miejsce.
Pan burmistrz jest cudowny i dba o nas jak o swoje dzieci.
podpisano żule,żulice ,smakosze i admiratorki winka.
4 2
jeszcze dodaj brygady ss
8 15
W końcu coś pożytecznego
10 4
Jak powyżej pisali ta altana zmieni się w nowe posiedzisko kartuskich żuli, co prawda idzie zima już okupują wieczorami pomieszczenie z bankomatami przy jednym z banków oraz okoliczne schody przy sklepach i dawnym sądzie.
13 4
I dlatego spokojnie sobie poleżą przy grillu, gdzie nie będą wadzić nikomu. Żul też człowiek.
9 15
Mnie się pomysł podoba, ponieważ jest tam też parking dla dużych aut. Będzie można posiedzieć, trochę nogi rozprostować w podróży czy nawet zjeść posiłek.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
7 9
A czy to nie jest tak, że bronisz pan swojej koleżanki, która startowała na radną z tego samego klubu co Pan???
Kolejne pytanie.
Czemu Pan bronisz tak interesu jednej Pani a nie miejsca dla wszystkich nas mieszkańców. Pani ta protestuje, oprotestowuje wszystko aby nie skończyć promenady. To ja brodzę w błocie a Pan Przewodniczący milczy ze swoją świtą!!! Skoro jesteś Pan taki ugodowy to weź Pan dogadaj się z tą Panią i zrób Pan coś dla nas tak aby skończyć tą promenadę.
Jesteś Pan dla mieszkańców!
10 3
Czytając ten artykuł i wpisy dokładnie można odczytać sposób postępowania naszego władcy.To osoba która nie potrafi z nikim współpracować na każdy nie swój pomysł odpowiada agresją lub próbą przejęcia inicjatywy i w ramach autoryzacji wypaczenia jej. Swoje błędy do których nie potrafi się przyznać (bo nie stać go na odwagę} zawsze przypisuje radzie. Ostatnim etapem jest atak i próba szkodzenia tym którzy mają jeszcze odwagę mówić w Kartuzach Czy to ma jeszcze coś wspólnego z demokracją???
3 4
Ja mam odmienne zdanie. Widzę jak przewodniczący nie może pogodzić się z przegraną w wyborach i tym co mu zostało. Ciągle robi pod górkę Burmistrzowi i go dyskredytuje.
Trump jeszcze nie wygrał a już się odgraża. Taki mamy klimat.
1 0
Placek ty nawet nie rozumiesz co to znacz mieć odrębne zdanie-dotarło
7 3
Przecież radni proponowali, żeby ścieżka szła od parkingu - za pojemniki PCK i do wybudowanej części - ale p. Vice twierdziła, że nie wie czy tam można, jakie jest przeznaczenie terenu - a teraz stawia grille, żeby nie połączyć ścieżki dla dobra mieszkańców.
4 2
dlaczego za pojemnikami skoro przed jest droga, wystarczy podłączyć się do niej? kolejne robienie dobrze dla koleżanki?
4 1
Przeprowadźmy wizję lokalną, tam sami mieszkańcy również zadymiają więc co za różnica z lewej czy prawej. Szukanie *%#)!& wymówki.
7 4
"- Mieszkańcy będą odmawiali różaniec, a ktoś będzie im puszczał dym z grilla? Przecież to kuriozalne?"
Dobre, dym z grilla przeszkadza, a dym z okolicznych kominów już nie :))
5 0
Bo przy pojemnikach kończy się ścieżka pieszo-rowerowa - co mówią znaki - więc wystarczyłoby przedłużyć ją i nie czekając na rozwiązanie sprawy nielegalnie wybudowanej drogi umożliwić mieszkańcom korzystanie bez taplania się w błocie, prawda ?
3 1
Nie prawda, po co robić coś, co jest obok gotowe i należy do gminy. To byłaby niegospodarność.
8 7
Udało się nam już usunąć min. uciążliwe piekarnie z centrum miasta.
Teraz czas na:
1. Usunięcie depresyjnego domu pogrzebowego z centrum miasta
2. Zmienić harmonogram wywozu odpadów z centrum miasta:
a) Odpady mieszane, wywożone w poniedziałki są wystawiane przez właścicieli już w sobotę. Szpecą tak przez niedzielę do poniedziałku. Szczególnie to widać na ul. Jeziornej.
b) Wywóz odpadów należy realizować już od 4.00 a nie od 7.00. Dwie śmieciarki skutecznie blokują ruch w Kartuzach w godzinach kiedy wszyscy śpieszą do szkół i pracy. (od 7 do 8|)
Tego radni nie widzą...
Kto jest radnym wybranym na ul. Jeziornej i placu. św. Brunona? Trudno znaleźć taką informację.
7 2
Do "Radny Bezradny-Pieni" proszę przeczytać z uwagą co napisałeś. Usunąć min. uciążliwe piekarnie z centrum miasta -jednocześni w okresie likwidacji kopciuchów burmistrz zainwestował kilka milionów w rozbudowę ciepłowni węglowej prawda ze to "sukces" tym większy że planowane jest odejście od tego paliwa Jeżeli chodzi o śmieci i cały zaistniały problem to rozwiązanie leży tylko i wyłącznie po stronie organu wykonawczego czyli burmistrza ale ten nie ma czasy bo jest zajęty wkopywaniem słupków w nowej rewelacyjnej linii autobusowej Czas dorosnąć Kartuzy to nie piaskownica.
0 0
Tak tylko Burmistrz myśli przyszłościowo i kotłownie węglową zamieni na gazową a sieć przesyłowa dalej będzie istnieć.
4 8
U nas przy zakrystii jest WC. Wierni się modlą, a ktoś inny w tym czasie puszcza bąki. To jest niedopuszczalne! Uważam, że trzeba zalać betonem tę toaletę.
3 1
to może w twoich uszach jest przysłowiowe g**no że masz taki rezonans w uszach
4 3
Do "Straszne" Zabetonuj też Wc w Kawiarence Pod Refektarzem i w części ul Klasztornej A przy wjeździe do Kartuz postaw napis "Wieś Przyklasztorna "
3 1
Grill inwestycją. Tylko u nas.
4 2
Panie Radny Bezradny-Pieni wyjaśniam, że Burmistrz dołożył do SPEC-PECU miliony, żeby do końca tego roku podłączyć do kotłowni miejskiej budynki Nowego Osiedla i wszystkie kopcące jednorodzinne w tym rejonie.
5 3
Do "Jakubek" na Nowym Osiedlu od dawna jest dostępny gaz to jaki sens miało ciągniecie rur ciepłowniczych przez całe miasto za te pieniądze można było zrobić program likwidacji kopciuchów dla całego miasta ale to się nie mieści w co niektórych głowach a w jednej przede wszystkim Ciepłownia kartuska powinna być elektrociepłownią produkować prąd a ciepła woda była by produktem dodatkowym. Halo mamy XXI wiek!!!!!
1 2
jesteś taki mądry to sam zbuduj elektrociepłownie, a sieć dociągnięto pod instytucje jak zus czy szpital
3 0
Do @postęp przestań się kompromitować na razie jesteś w energetyce na poziomie palenia chrustem ty
1 3
I bardzo dobrze, że powstaje bo dla tej młodzieży i nie tylko nic w Kartuzach nie ma. Kto chce niech korzysta a jak komuś się miejsce nie podoba to niech siedzi w domu. Na przeciwko domu pogrzebowego od wielu lat odbywają się huczne imprezy i nikomu do tej pory to nie przeszkadzało, ale za to teraz radni nagle mają jakiś problem. Najwięcej krzyczą ci którzy kompletnie nic nie robią. I tracą przez to tylko mieszkańcy. Może ci przeciwnicy maja wszyscy domy z ogródkiem więc mogą grilować do bólu, ale mieszkańcy Kartuz w większości nie ma takiej możliwości, więc super, że w końcu ktoś pomyślał i o nich.
2 0
Najlepsze miejsce na grila jest na ul sedzickiego w Kartuzach na targu zwierzecym!!!
2 0
Wcale mnie nie dziwi postawa Burmistrza.
Nielojalność to już WŁADCY specjalność - potrafi być nielojalny wobec RZĄDU, więc nielojalność wobec MIESZKAŃCÓW Kartuz, to przecież drobiazg...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz