Gość Niedzielny opublikował komunikat metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy dotyczący organizacji Pierwszych Komunii Świętych w Archidiecezji Gdańskiej. Aby dostosować się do obowiązujących przepisów, należy zwiększyć ilość pierwszokomunijnych mszy św. - zaleca arcybiskup. Podkreśla też, że podczas nabożeństw trzeba zachować reżim sanitarny.
Komunikat wydano, jak podkreśla abp Tadeusz Wojda "w oparciu o ubiegłoroczne doświadczenia i w związku z coraz liczniejszymi zapytaniami duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców".
Podkreśla, że spotkania przygotowujące dzieci do przyjęcia sakramentów należy prowadzić z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rodzice powinni też zobowiązać się do przeprowadzenie katechez domowych.
- Terminy Pierwszych Komunii Świętych wyznaczamy zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Aby zachować właściwą liczbę zgromadzonych w kościele określoną przez obowiązujące przepisy rozporządzeń rządowych i zapewnić bezpieczne warunki podczas liturgii, należy zwiększyć ilość możliwości przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Termin i zasady przeżywania uroczystości duszpasterze ustalają w porozumieniu z rodzicami dzieci - czytamy w komunikacie. - Uczestnictwo w Pierwszej Komunii Świętej wymaga zgody rodziców, dotyczy to bowiem dzieci niepełnoletnich. Dzieci powinny brać udział w tych wydarzeniach zawsze pod opieką rodziców.
Rodzice nie muszą decydować się na przystąpienie dziecka do I Komunii Św. podczas wyznaczonego terminu. Duszpasterze powinni umożliwić im to w terminie późniejszym.
- Przy organizacji Pierwszych Komunii Świętych należy zachować obowiązujące w danym czasie przepisy sanitarne. Na dzień dzisiejszy są to: dezynfekcja rąk, dystans społeczny oraz zasłanianie ust i nosa, dzieci pierwszokomunijnych nie wyłączając - podkreśla w komunikacie metropolita gdański.
Zalecenia te dotyczą parafii w gminie Żukowo oraz w Pomieczynie i Czeczewie w gm. Przodkowo. Co z resztą parafii w powiecie kartuskim, które należą do diecezji pelplińskiej? Niektóre już wyznaczyły terminy uroczystości, ale, jak informuje np. parafia pw. WNMP w Kartuzach "data Uroczystości I Komunii Świętej jest uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju i rządowych decyzji, przede wszystkim tego - czy dzieci powrócą do szkół oraz od decyzji naszego Księdza Biskupa Diecezjalnego." Do tej pory komunikat biskupa pelplińskiego nie ukazał się. Gdy tak się stanie - powiadomimy o tym.
pierwsza i ostatnia 17:00, 20.04.2021
Pierwsza i ostatnia komunia ,to znaczy raz uroczyście i koniec z komunią na całe życie tak dziś wygląda ten sakrament . Wianeczki pelerynki i różańce z WATYKANU uczta nie duszy tylko żarcie pokazanie mamę i tatę w garniturach ,a w kieszeni umowa kredytowa na spłatę tych igrzysk w jednym wydaniu.
Dziewczynka i chłopczyk jedyny raz tak szczęśliwi prezentami ,gdyż następny raz ołtarz i konfesjonał za daleko od siebie i nikt już z tych dzieci tam się nie pokaże. Po co ten cyrk w parafii???
======+++++====08:15, 21.04.2021
@ DO pierwsza i ostatnia te twoje wpisy to tak w ramach ateistycznej tolerancji Podejrzewam że nawet nie zdajesz sobie sprawy jak jesteś prymitywny
Do w/w 13:31, 21.04.2021
Lewacki prymitywie.
Pusia10:23, 22.04.2021
Komunia Święta być musi! To święte prawo Kościoła i Wiernych! Nie odbierajcie najmłodszym wiernym wstępującym w progi Kościoła radości z bycia przy Jezusie i Maryi! Niech wspólnota rodziny pogłębi tę radość o wspólną modlitwę i spotkanie przy komunijnym stole.
pewnie tak13:43, 27.04.2021
przy kopertach , kładach itd .
Bo oto chodzi .
11 6
Ty to musisz pochodzić z przykrej rodziny?
0 1
To nic to tylko patologia się wypowiada