Zamknij
REKLAMA

Co się stało z padniętym drobiem? Czy w powiecie potrzebne będzie grzebowisko?

14:57, 13.05.2021 | W.D.
Skomentuj fot.archiwum/W.Drewka
REKLAMA

Są już regiony, gdzie pojawił się problem z utylizacją kurczaków, które musiały zostać zagazowane z powodu ptasiej grypy. Pojawił się pomysł, by tworzyć grzebowiska, czyli specjalne miejsca, gdzie zakopywane będą padłe zwierzęta. Zapytaliśmy, czy są plany utworzenia takiego miejsca w powiecie kartuskim. 

W powiecie kartuskim ptasia grypa daje się we znaki. Kilka dni temu części gmin Sulęczyno, Sierakowice, Stężyca oraz Chmielno zostały objęte restrykcjami związanymi z ptasią grypą. Uznano je za obszary zapowietrzone tą chorobą lub zagrożone.

Na terenie dwóch gospodarstw w gm. Sulęczyno trzeba było zutylizować około 30 kaczych brojlerów. Wcześniej zdarzały się przypadki, gdy konieczna była utylizacja drobiu, a nawet norek, gdzie wykryto wirus Sars-Cov-2. 

Są regiony w Polsce, gdzie sytuacja jest dużo poważniejsza, a ilości padłych lub zagazowanych zwierząt z farm, w których stwierdzono wirusa ptasiej grypy liczone są w milionach. To powoduje problemy z utylizacją takiej ilości zwierząt. Jak informuje Gazeta Wyborcza, pojawił się pomysł tworzenia grzebowisk, a wiec wyznaczonych miejsc, w których w specjalnie przygotowanych dołach zakopywane byłyby padłe zwierzęta. 

Postanowiliśmy sprawdzić jak sytuacja wygląda w powiecie kartuskim i dokąd trafiają padnięte zwierzęta z ferm.

Jak informuje Jolanta Grotkowska, Powiatowy Inspektor Weterynarii w Kartuzach, na razie nie są opracowywane plany utworzenia grzebowiska, a wszystkie padnięte zwierzęta trafiają do wyspecjalizowanych zakładów utylizacji. 

- W każdym przypadku, gdzie konieczna była utylizacja zwierząt, były one pod ścisłym nadzorem, w konwoju policyjnym transportowane do wyspecjalizowanego zakładu utylizacyjnego, wyłanianego w drodze zapytania ofertowego - mówi Jolanta Grotkowska. - Staraliśmy się szukać zakładu znajdującego się w możliwie najbliższej lokalizacji i zazwyczaj transporty kierowane były do Śmiłowa. Dotąd nie było problemu z przyjęciem materiału do utylizacji z terenu naszego powiatu. Jeżeli zaś chodzi o grzebowiska, to na ten moment nie było potrzeby wyznaczenia takiego miejsca i w związku z tym nie uruchamialiśmy procedury z tym związanej. Utworzenie grzebowiska wymaga uzyskania pozwoleń z szeregu instytucji. Jest to bardzo złożony i czasochłonny proces. Nie wiemy oczywiście co będzie w przyszłości, ale na tę chwilę nie ma potrzeby tworzenia takiego miejsca w powiecie kartuskim. 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

WcześniejWcześniej

2 2

Póki co potrzeby nie ma, ale może by tak jednak się zabezpieczyć i wcześniej pomyśleć, niż potem gorączkowo i na ostatnią chwilę szukać i załatwiać formalności, może jakieś zapytanie do odpowiednich instytucji aby wskazały ewentualne lokalizacje pod takie grzebowisko, bo potem może się okazać, że tu jednak nie, tam nie, tu protesty tam odwołania itd. 16:48, 13.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

No i takichNo i takich

1 1

Nam potrzeba myślących a nie udających myślenie mam takie samo zdanie 17:34, 13.05.2021


terazteraz

1 1

w nielegalnych , dzierżawionych żwirowniach . 17:04, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PisiorekPisiorek

2 2

Czyli jednak mamy do czynienia z kurobójstwem i kaczobójstwem , trzeba będzie proces norymberski wznowić i osądzić zbrodniarzy !!! 18:15, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AalbiAalbi

3 0

Sjp.pwn:
-padnięty pot. «bardzo zmęczony
-padły - 6. «o zwierzętach: zdechnąć»
Czyli "co się stało z padłym drobiem"
A jeżeli chodzi o ścisłość to określenia "padłe zwierzę" używa się jeżeli zwierzę zdechło bez ingerencji człowieka.
Tutaj należy użyć "zagazowanym", albo "wymordowanym", bo ubojem też bym tego nie nazwał. 22:06, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaczorkaczor

2 0

To się nigdy nie zakończy i tak będzie cały czas,tak jak grypa, weneryka itp. 19:32, 14.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WetorynkoWetorynko

0 0

Pobno jak człowiek odbendzie stosunek z drobiem to go zararza! 12:43, 17.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HkdgstaHkdgsta

0 0

Co za różnica gdzie zakopią, ujęcie wody pitnej w Kartuzach mieści się niedaleko cmentarza Bilowo.
Za zakopanie psa w ogrodzie można dostać mandat, a jak złapią to i tak musisz przekazać go do "odpowiedniego" miejsca utylizacji. 13:20, 17.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%