Zamknij
REKLAMA

Senat przyjął poprawkę o przywróceniu 40 mln zł na nauczanie m.in. kaszubskiego

11:36, 13.01.2022 | M.Dz.
Skomentuj Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu/ fot. M.Dz.
REKLAMA

Podczas ostatniego posiedzenia Senatu zdecydowano o poprawkach do ustawy budżetowej na 2022 r. Przyjęto m.in. poprawkę o przywróceniu pomniejszonej wcześniej przez Sejm subwencji na nauczanie języków mniejszościowych i języka regionalnego - kaszubskiego. Ustawa wraz z poprawkami znów wróci pod obrady Sejmu. 

Przyjęte wcześniej przez Sejm zmiany w budżecie miały oznaczać poważne cięcia subwencji na nauczanie języka kaszubskiego. To ogromny problem dla kaszubskich samorządów, które wręcz zabiegają o zwiększenie liczby uczniów uczęszczających na zajęcia z kaszubskiego, zwłaszcza w szkołach.

Podczas posiedzenia Senatu, które odbywało się 11 i 12 stycznia, zgodnie z poprawką przywrócono środki na nauczanie języków mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach, o które Sejm pomniejszył subwencję oświatową dla samorządów.

- To była kwota pomniejszająca w wysokości 39 milionów 800 tysięcy zł. I Sejm zdecydował, że te środki przeznacza na finansowanie nauczania języka polskiego w Niemczech. Komisja nie proponuje zlikwidowania tej rezerwy przeznaczonej na finansowanie nauki języka polskiego. Uważamy, że jeżeli to wynika z priorytetów rządu, to taką decyzję przecież rząd ma prawo podejmować. Niemniej jednak uważamy, że pomniejszanie dotacji na mniejszości narodowe, mniejszości etniczne, osoby posługujące się językiem kaszubskim jest po prostu niedopuszczalne. I ta sprawa wywołała duże protesty w Polsce i bardzo wielu senatorów się pod tą poprawką podpisało - mówił senator Kazimierz Kleina podczas obrad Senatu.

O przywrócenie środków apelowało m.in. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Teraz zwraca się do do posłów, aby nie odrzucali przyjętej przez Senat poprawki. 

Jeżeli Sejm jej nie odrzuci, subwencja wróci do poziomu proponowanego przez Rząd w projekcie ustawy budżetowej przesłanej do Sejmu we wrześniu 2021 roku. Zatem apelujemy do posłów - szczególnie tych z Pomorza - o nieodrzucanie senackiej poprawki nr 3. Podziękowanie należy się przewodniczącemu Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego senatorowi Kazimierzowi Kleinie za przygotowanie poprawki i skuteczny lobbing - czytamy na stronie ZKP.

Pod koniec grudnia w Kartuzach senator Stanisław Lamczyk oraz poseł Zbigniew Konwiński, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, podkreślali, że będą starali się robić wszystko w toku prac parlamentarnych, by PiS zmienił swoje stanowisko w sprawie poprawki zmniejszającej subwencję na nauczanie m.in. języka kaszubskiego. 

-  Na zmianie wprowadzonej przez PiS ucierpią samorządy i szkoły w powiecie kartuskim, gdzie nauczanie języka kaszubskiego stanowiło często o istnieniu szkół małych. Samorządy zawsze dobrze potrafiły te środki zagospodarować. Ubolewamy nad tym, że te środki mają być okrojone. Minister Czarnek mówi co innego, ale widzimy, że to idzie w bardzo złym kierunku. Sam Jan Paweł II mówił o tym, byśmy bronili naszego języka, więc na pewno będziemy go bronić - mówił Stanisław Lamczyk. 

[ZT]38259[/ZT]

 

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

PisiorekPisiorek

10 17

Miejmy nadzieję że sejm odtzuci tę kretyńską poprawkę. 12:47, 13.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EmkEmk

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


***** ******** ***

1 2

Dokładnie ***** *** i popie..... j.kaszubski 01:16, 14.01.2022


PisiorekPisiorek

5 3

***** *** 18:11, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja.ja.

1 8

i co pisiorku ? poleciało po nogawkach ? 20:12, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaszubKaszub

2 3

PiS robi wielki błąd niszcząc lokalne społeczności i krainy kulturowe.

Kaszubi tego nigdy nie zapomną ! 18:38, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KłamstwoKłamstwo

4 1

Tu chodziło tylko o niemiecki.Nie naciagajcie tego Platfusy 01:53, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChrustChrust

3 0

40 mln dla ... 40 uczniów a raczej dla oświatłych. Zamiast artykułu o ataku na Kaszubów nadrerdaktor musi spłodzić artykuł o wysłaniu milionów kosmos... Znaczy do kieszeni różnych przyklejonych do regionu a w zasadzie przeciwników Kaszubów. 11:54, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%