Zamknij

Ważne informacje dot. odbioru odpadów komunalnych

art.sponsorowany + 12:42, 30.05.2022 Aktualizacja: 12:52, 30.05.2022

Burmistrz Kartuz informuje, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Kartuzy od 01.07.2022 r. odpady typu papier, szkło oraz BIObędą odbierane tylko w pojemnikach. Obowiązuje też odpowiednia kolorystka pojemników.

Dla przypomnienia poszczególne frakcje odpadów, takie jak;

  • SZKŁO – zbieramy w pojemniku w kolorze zielonym,
  • PAPIER – w pojemniku w kolorze niebieskim,
  • BIO – w pojemniku w kolorze brązowym,
  • ZMIESZANE – w pojemniku w kolorze czarnym lub szarym,
  • POPIÓŁ – w pojemniku w dowolnym kolorze lub w pojemniku ocynkowanym.

Dopuszcza się, aby pojemniki na odpady były pokryte kolorami i napisami, tylko w części, ale nie mniejszej jednak niż 30 % zewnętrznej ich powierzchni, widocznej dla korzystających z pojemników.

Należy pamiętać, że pojemniki na odpady powinny spełniać obowiązujące normy jakościowe, być certyfikowane i zaopatrzone w systemy kołowe oraz posiadać konstrukcję zapewniającą mechaniczną wytrzymałość pojemnika, umożliwiającą ich opróżnianie mechanizmem załadowczym pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.

W workach w kolorze żółtym będą mogły być wystawione tylko odpady w postaci metali i tworzyw sztucznych, w tym opakowań wielomateriałowych (po sokach, mleku, kawie itp.)

Inne frakcje odpadów wystawione w workach nie będą odbierane.

Odpady zbierane w workach zawsze można przywieźć na PSZOK w Kartuzach lub w Kiełpinie. Tam, na miejscu, należy wysypać odpady z worka do pojemnika z odpowiednią frakcją, a pusty worek wrzucić do odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego. Tak samo w zabudowie wielolokalowej, odpady typu papier lub szkło wrzucamy do odpowiedniego pojemnika bez jednostkowych opakowań foliowych. Do zbiórki odpadów bio używamy tylko jednostkowych opakowań z atestem lub opakowań papierowych.

Przy zbiórce bioodpadów dopuszcza się używanie w pojemniku na bio jednostkowych opakowań z papieru lub innych kompostowalnych z atestem EN13432. Odpady bio wystawione w workach niespełniających wskazanej normy nie będą odbierane!

Ponadto ogłasza się, że właściciele nieruchomości jednorodzinnych i wielorodzinnych zamieszkałych w gminie Kartuzy, którzy zadeklarowali odbiór odpadów bio, zostaną zaopatrzeni przez pracowników firmy ELWOZ ECO i SANIKO w specjalne kuchenne pojemniczki do selektywnej zbiórki bioodpadów oraz pakiet woreczków kompostowalnych z atestem EN13432. Wszystko po to, aby zapewnić Państwu komfortowe zbieranie odpadów bio w domach oraz zapewnić jakość surowca w instalacji, do której odpady ostatecznie trafiają. Pojemniczki na bioodpady i worki kompostowalne od firmy ELWOZ ECO i SANIKO będą rozdawane mieszkańcom za darmo, od 01.06.2022 roku.

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów wynika wprost z przepisów zarówno unijnych, jak i krajowych. Priorytetem jest zapewnienie odpadom recyklingu. Aby to osiągnąć, szczególnie ważna jest poprawa jakości selektywnej zbiórki bioodpadów u „źródła”. Niewłaściwe zbieranie tej frakcji powoduje zanieczyszczenie pozostałych odpadów i uniemożliwia późniejszy ich odzysk. Szczególnie problem ten zauważalny jest w zabudowie wielolokalowej, gdzie część mieszkańców segregacji bioodpadów nie prowadzi w ogóle. Często jest to wynikiem ignorancji, a niekiedy może, też wynikać z niewiedzy, jak to robić.

Aby poprawić jakość selektywnej zbiórki odpadów u „źródła” konieczne jest wrzucanie odpadów bio do pojemnika w workach kompostowalnych lub luzem a nie w workach wykonanych z tworzywa sztucznego, ponieważ taki sposób postępowania bardzo utrudnia proces kompostowania bioodpadów, a na pewno ma wpływ na jakość otrzymanego kompostu i dalsze jego wykorzystanie. Wyposażenie mieszkańców w jednostkowe worki kompostowalne z atestem ma stanowić swego rodzaju zachętę do wdrożenia prawidłowej segregacji bioodpadów, aby konsekwentnie dążyć do uzyskania jak najlepszej jakości selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

 

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%