Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości 700 metrów od budynków mieszkalnych. To efekt zmian wprowadzonych niedawno przez Sejm.
Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, ustawa przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Odległość minimalna ma być zaś określana na podstawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wykonywanej w ramach opracowywania miejscowego planu.
Co ważne - jak podaje Serwis Samorządowy PAP - ustawa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej oraz całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.
[ZT]31015[/ZT]
To szczególnie ważny zapis dla mieszkańców terenów zlokalizowanych w pobliżu elektrowni wiatrowych. Taka sytuacja była m.in. w Kiełpinie (gm. Kartuzy). Mieszkańcy protestowali przeciwko planowanej w Wyczechowie elektrowni wiatrowej, ponieważ z powodu obowiązujących dotąd przepisów nie mogli liczyć na pozwolenie na budowę domów w strefie jej oddziaływania.
Niezależnie od nowej "ustawy wiatrakowej" gmina Kartuzy zdecydowała o uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu Kiełpina objętego oddziaływaniem farmy wiatrowej. Chodziło głównie o to, by znieść lub ograniczyć zakaz zabudowy.
Jak informuje Alicja Adamczyk, kierowniczka wydziału urbanistyki kartuskiego Urzędu Miejskiego, niezależnie od tego czy nowa ustawa wejdzie w życie czy nie, problem nie będzie już dotyczył mieszkańców Kiełpina właśnie ze względu na fakt uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ale nowe przepisy o elektrowniach wiatrowych wprowadzają także zakaz ich stawiania na terenach parków narodowych, rezerwatów i parków krajobrazowych. Pojawił się też zapis, wedle którego inwestor ma zapewnić co najmniej 10 proc. mocy swojej elektrowni wiatrowej mieszkańcom danej gminy. W tej chwili ustawa ma trafić do Senatu.
Mieszkaniec 12:14, 10.02.2023
No i brawo pis
Adam Rapacki12:15, 10.02.2023
Trudno o większy bełkot. Kto pisał ten tekst?
Mieszkaniec Wyczycho12:36, 10.02.2023
Bardzo dobrze ze istnieje zakaz stawiania w parkach krajobrazowych z drugiej strony maszty plus śmigła o wysokości 230 metrów to przeginka jakie chcą postawić w Wyczechowie są to konstrukcje jednym najwyszych na świecie które będą widoczne 50km, gdzie tu ochrona Kaszubskiego krajobrazu nie mówiąc o odzialywaniu turbin ultra dźwiękami ,które szkodliwe dla naszego zdrowia
@Mieszkaniec Wyczych13:05, 10.02.2023
Ja wiem Gienek. Lepiej palić węglem i oponami. To nie psuje krajobrazu.
Medicus13:27, 10.02.2023
No to jak nie szczypawkami na katar i kaszel, falami 5G, to teraz wiatrakami i dźwiękami chcą ludzi załatwić...depopulacja rozpoczęta...
Ajax17:43, 10.02.2023
Niedługo prąd po 3zł za 1kwh ponieważ alternatywa to elektrownie węgiel i inhalacja spalinami. Tu nie ma problemu dla obszarów chronionych gdy zadymi się je smrodem z węgla
ab5520:46, 10.02.2023
"Wiatraki w odległości 700m od budynków mieszkalnych - co oznacza dla Kiełpina". To oznacza że w roku 2022 odległość powyżej 2km z hakiem nie była szkodliwa, zanosiło się że w roku 2023 odległość 500m już nie była by szkodliwa, ale stanęło że jednak 700m już nie jest szkodliwe, niezależnie od wysokości wiatraka.
Uzbekistan21:32, 10.02.2023
Kupujcie nasz węgiel Polacy do elektrowni. Nie róbcie wiatraków.
Mieszkaniec Somonina23:30, 10.02.2023
Dlaczego Kiełpino się bulwersuje w tej sprawie? Bo nic kasy nie dostanie. Całość za dzierżawe i podatki popłyną szerokim strumieniem do gm. Somonino. I bardzo dobrze będziemy mieli nowe drogi, chodniki, alejki tańsze podatki i więcej turystów. Dużo ludzi posze tu o oddzialowywaniach tych turbin. Ale uwierzcie mi pracowalem przy nich 5 lat za granicą i pamietajcie ze te wasze Internety 5G w domach i ilość tel. komórkowych w poblizu to 10 razy wieksze zagrożenie niż jedna turbina.
Pozdrawiam
Czadowe kominy są09:53, 11.02.2023
zdrowe, w/g płaskoziemców - ale wiatrak kręcony wiatrem jest szkodliwy. Tysiące miast na świecie mają wokół siebie elektrownie wiatrowe, tani prąd i nikt z mieszkańców nie ma nic przeciwko temu, ale sekta pislamska tworzy od siedmiu lat nowe prawa fizyki, dlatego zablokowała tani prąd. 8 gwiazdek im przyznaję za ich zasługi !!
Mieszkanie Wyczychow14:31, 11.02.2023
Jak wam nie przeszkadzają wiatraki to stawiajcie sobie w centrum miasta swoje siłownię wiatrowe wara od obszarów wiejskich
Dlaczego11:57, 11.02.2023
Wiatrak i 5g przeszkadza, a szkodliwe mikrofale, wifi , telewizja naziemna HD fale radiowe macie w domu?
olo16:25, 11.02.2023
Sprowadzamy prąd z niemieckich wiatraków, bo dużo tańszy od naszego z kolumbijskiego węgla. Ale nas otumaniono.. Kury mało mleka dajo , bo się śmigło kręci. Palony plastyk tylko kilka osób zabije
Sennen Reyes21:42, 11.02.2023
A ja się cieszę, im więcej farm wiatrowych tym mniej węgla spalonego, jeśli od tej farmy 10% produkcji pójdzie do gminy to tym lepiej, mieszkałem przez długi czas przy farmie wiatraków i jakoś dało się żyć
Sjax12:28, 12.02.2023
Kto nie popiera OZE ten popiera kupowanie węgla od reżimów.
Obserwator 212:50, 12.02.2023
Od kiedy Kolumbia Australia RPA Indonezja należy do państw rezimu władze w tych państwach są wybierane w demokratyczych wyborach następnym razem jak chcesz coś napisać najpierw sprawdź
9 7
wstrzymać krowom mleko i kobiety miały potworki rodzić, bo tak twój pradzadek gardłował - a teraz ty, wykształcony płaskoziemiec kontynuujesz jego „mądrości”.
1 1
a ziemię to już wam zpłaszczyli ?