To była dobra decyzja - podsumowują uruchomienie nowej Podstacji Zespołu Ratownictwa Medycznego władze kościerskiego szpitala. W ciągu miesiąca zanotowano tu 55 wyjazdów ratunkowych.
Od 1 lipca 2024 roku na podstawie decyzji Ministra Zdrowia i Wojewody Pomorskiego, w porozumieniu z gminą Stężyca, rozpoczął swoją działalność Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego w nowej podstacji w Stężycy.
Działający przez 12 godzin na dobę, od 7:00 do 19:00, zespół ten okazał się kluczowym elementem poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców oraz turystów regionu.
- Zespół Ratownictwa Medycznego Podstacji w Stężycy zrealizował ponad 50 wyjazdów w okresie od 1 do 31 lipca 2024 roku. Wyjazdy w kodzie pilności 1 stanowiły 23 przypadki, natomiast w kodzie pilności 2 zrealizowano 32 wyjazdy. W tym okresie liczba wyjazdów ZRM do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego wyniosła aż 38 - podaje Jarosław Osypiuk Koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.
[FOTORELACJA]28937[/FOTORELACJA]
Warto dodać, że podczas uroczystości otwarcia podstacji, która odbyła się 1 lipca, uczestnicy byli świadkami błyskawicznej reakcji zespołu ratowniczego na pierwsze wezwanie. Zespół dotarł do pacjenta z zawałem mięśnia sercowego w zaledwie 5 minut, co potwierdziło jak kluczowe było utworzenie tej placówki.
- W stanach zagrożenia życia i zdrowia czas reakcji ma kluczowe znaczenie. W ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania podstacja wielokrotnie udowodniła swoją wartość, skracając czas dojazdu do pacjentów i zapewniając szybką pomoc medyczną. Wprowadzenie nowej podstacji w Stężycy znacząco wpłynęło na poprawę dostępności i szybkości reakcji służb medycznych w regionie Kaszub, który charakteryzuje się dużym ruchem turystycznym, zwłaszcza w sezonie letnim - informuje Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.
- Porozumienie w sprawie uruchomienia podstacji ratownictwa medycznego jest wynikiem współpracy władz lokalnych i służb medycznych, dążących do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego - zaznacza Marzena Mrozek, prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.
Podsumowanie pierwszego miesiąca (dane za okres 1-31 lipca 2024):
55 wyjazdów ratunkowych w tym:
Najczęściej Zespół Ratownictwa Medycznego interweniował przy:
Szymbark 16:50, 07.08.2024
Z tym zawałem to pewnie do Tomusia jechali.
ale jak to?21:25, 07.08.2024
Dlaczego zespół pracuje tylko w dzień? Pytam poważnie.. W nocy nie ma wypadków, udarów, zawałów?
fg09:31, 08.08.2024
podobno nie ma
@ ale jak to10:21, 08.08.2024
Bo w nocy się śpi a nie choruje
ale jak to 11:27, 19.08.2024
przecież jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze , za taki zespół nfz musi zapłacić , KURIOZUM - można chorować tylko w dzień , katastrofa ....
3 1
Się czepiacie tego byłego wójta. Tak naprawdę gdyby nie on to w Szymbarku nadal by psy Du*ami szczekały
0 3
Tam jeszcze psy *%#)!& szczekają Iruś nic nie pomógł