Samorząd gminy Kartuzy zdecydowanie sprzeciwia się planom utworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego, obejmującego tereny Lasów Mirachowskich. - Widzimy więcej minusów niż plusów, a argumenty pomysłodawców parku są mało przekonujące - mówiła dziś na sesji Rady Miejskiej Sylwia Biankowska, zastępczyni burmistrza Kartuz.
Duży sprzeciw wywołuje pomysł utworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego wysunięty przez pomorskich przyrodników i miłośników przyrody skupionych wokół Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Przekonują oni, że za utworzeniem parku przemawia rzeźba terenu Lasów Mirachowskich i najbliższego im obszaru, a także rozmaitość siedlisk, zróżnicowanie mikroklimatyczne poszczególnych stanowisk i bogaty zasób roślin oraz zwierząt. Podkreślają, że utrzymanie tych gatunków i terenów wymaga ochrony.
Tymczasem przeciwko tej inicjatywie protestują zarówno mieszkańcy jak i lokalne samorządy. Trwa zbieranie podpisów pod kontrpetycją w tej sprawie. Wójtowie gmin Sierakowice, Linia oraz burmistrz Kartuz wystosowali także sprzeciw do Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego wnosząc o "nieuwzględnienie wniosku dot. wprowadzenia Kaszubskiego Parku Narodowego do projektu 'Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030'."
Dziś na sesji kartuskiej Rady Miejskiej na możliwe skutki objęcie sporego terenu gm. Kartuzy dodatkową ochroną w postaci parku narodowego, zwróciła uwagę wiceburmistrz Kartuz Sylwia Biankowska.
[ZT]59954[/ZT]
- Jest bardzo dużo niewiadomych, a argumenty przedstawiane przez pomysłodawców utworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego są dla nas mało przekonujące - mówiła Sylwia Biankowska. - Mieszkańcy obawiają się szeregu ograniczeń, wątpliwości mają też przedstawiciele Lasów Państwowych. Zorganizowaliśmy spotkanie z panem posłem Stanisławem Lamczykiem, który przekazał nam, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie jest na ten moment zainteresowane tworzeniem jakichkolwiek nowych parków, ale jednocześnie chce zasięgnąć opinii w tej sprawie. Liczymy na to, że na pewnym etapie, jeżeli propozycja Kaszubskiego Parku Narodowego byłaby dalej procedowana to przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje społeczne i że również Rada Miejska się wypowiadała w tej sprawie.
Nie brakuje głosów poparcia dla utworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego, ale dyskusja w tej sprawie odbywa się głównie w sieci. Samorządowcy podkreślają zaś, że pomysł nie był w żaden sposób konsultowany z lokalnymi środowiskami. Przeciwnicy idei Kaszubskiego Parku Narodowego stworzyli petycję, która można podpisać on-line.
Przypomnijmy - Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze postuluje powiększenie 21 istniejących polskich parków narodowych, a także stworzenie 25 nowych. Wśród nich jest Kaszubski Park Narodowy obejmujący m.in. takie formy ochrony przyrody jak Kaszubski Park Krajobrazowy, „Lasy Mirachowskie”, „Kurze Grzędy”, "Staniszewskie Błoto”, „Dolina Górnej Łeby”, a także rezerwaty: Szczelina Lechicka, Żurawie Błota, Lubygość, Kurze Grzędy, Jezioro Turzycowe, Staniszewskie Błoto, Staniszewskie Zdroje i Żurawie Chrusty. Powierzchnia Kaszubskiego Parku Narodowego wyniosłaby 7852,14 ha.
Dramat 12:03, 23.10.2024
Ekoświry w natarciu
Park Narodowy12:32, 23.10.2024
Kaszubski Park Narodowy byłby tylko dobrem dla naszej przyrody co przyczyniłoby się do wzrostu ilości turystów w naszym regionie a z tego tylko tu żyjemy!
No chyba że wolicie żwirownie i cięcie lasów oraz myśliwych odstrzały zwierząt ostatnio dokonywane nawet tak blisko naszych domów.
Smrod12:34, 23.10.2024
Coś mi tu pachnie walką polityczna PiS (Sierakowice) kontra PO (Kartuzy i Trójmiasto)
@Park Narodowy13:07, 23.10.2024
Obecne żwirownie są i tak poza proponowanym rejonem tego proponowanego parku.
Jedyne co zyskuje, to tylko przyroda, bo zwyczajnie w takim parku człowiek zaprzestaje jakiejkolwiek swojej działalności i obecności. Co zyskają turyści? Wg mnie niewiele, bo obecnie też mogą robić to samo a nawet więcej, niż gdy ten rejon stanie się parkiem narodowym. Rozwój jakiejś infrastruktury w parku dla turystów? Zerowy.
Do 2016 roku cały czas prowadzono wycinkę drzew w rejonie proponowanego parku, oraz w innych częściach naszego regionu, wtedy jakoś nie zauważano problemu, dlaczego? bo przed 2016 prowadzono gospodarkę leśną kierowana przez leśników, po 2016 zaczęto prowadzić gospodarkę rabunkową kierowaną przez polityków.
Polowania odbywały się w różnych miejscach i nie czytałem, ani nie słyszałem, aby jakieś przebiegało niezgodnie z przepisami bezpieczeństwa, odnośnie odległości od zabudowań.
To raczej zabudowa mieszkalna podchodzi coraz bliżej terenów leśnych i to ze strony tych mieszkańców wychodzą sytuacje roszczeniowe wobec dzikich zwierząt które nie znają takich pojęć jak granica pola, posesji itd.
@Park Narodowy13:38, 23.10.2024
A jeszcze jedno, jestem za tym, aby lasy były pełne zwierząt, grzybów, jagód itd.
Tylko nawet najdoskonalszy system ochrony nic nie da, jeśli człowiek nie będzie z tego w sposób rozsądny korzystać.
Przykład: śmieci porzucane w lasach, śmieci porzucane wzdłuż dróg, biegnących przez las.
Mędrcy 13:54, 23.10.2024
Leśnikom nie wierzę za grosz, to samo dotyczy Biankowskiej i Gołuńskiego. Tak samo myśliwym i właścicielom tartaków.
Hanna od aniołów13:58, 23.10.2024
Krótko i na temat . Wystarczy wejść do jakiekokolwiek lasu w obrębie Karuz i można zobaczyć jak ten samorząd dba o lasy i gdzie je ma. Tylko powstanie Parku Narodowego uchroni kadzubskie lasy przed dalszą dewastacją. Nie dajcie się ogłupić tym co sobie lasy zawłaszczyli.
Brońcie natury14:05, 23.10.2024
Oczywiście burmistrz i wiceburmistrz mają wykształcenie ekologiczne. He he. Jak dbają o zieleń w tejonie kartuz i w samym mieście widać. Aktywnie zezwolili na wycinkę drzew w parkach i przy drogach , od deweloperów nie wymagają zachowania dużych drzew. Nic nie zrobili by powstrzymać trzebieże lasów wokół Kartuz. Jestem za powstaniem Kaszubskiego Parku Narodowego by bronić to co jeszcze pozostało przed takimi krótkowzrocznym i ludźmi .
Waszka14:08, 23.10.2024
Ciekawe czyje interesy reprezentują ci przedstawiciele samorządów? Bo przecież nie zwykłego człowieka który chce iść do lasu odpocząć a nie być wyganiany przez myśliwych czy leśnikôw ,czy potykać się o ścinki
Do Waszka 07:19, 24.10.2024
A czy wiesz , że jeśli powstanie taki park to nie będzie można wejść do lasu poza wyznaczonymi ścieżkami ?
@Hanna od aniołów14:13, 23.10.2024
Nadal nie rozumie, w jaki sposób zmiana nazwy i jakiś tam ograniczeń w prawie ma uchronić ten czy inny las?
Ten zabieg ma tylko wprowadzić granicę, której człowiek nie ma przekraczać, nie wchodzić nie korzystać, w ogóle ten obszar staje się enklawą, do której wstęp będą mieli tylko nieliczni.
Państwa też mają granice i ponoć inni nie mogą ich naruszać i niby te granice mają chronić te państwa przed niepożądanym działaniem. Jakoś nie bardzo się to sprawdza.
Jakto to14:16, 23.10.2024
W prosty sposób , wychodzi spod jurysdykcji ladów państwowych i pozostaje tylko straż parku czyli jest wyjęty spod cięć i polowań.
Anna od aniołów14:18, 23.10.2024
Przecież w Borach Tucholskich można spacerować , nawet grzyby zbierać. Proszę mie siać dezonformacji.
@ Anna od aniołów17:17, 23.10.2024
Sama rozsiewasz dezinformacje, poczytaj ustawę o ochronie przyrody dowiesz się tam że w parku nie można robić bardzo wielu rzeczy w tym pozyskiwać runa leśnego także grzybów i jagód. A co do borów tucholskich to park narodowi stanowi tylko wycinek.
Grzegorz nie ten14:13, 23.10.2024
W tym Mirachowie to już wycieli przecież pół lasu i strzelają do wszystkiego co tylko można. Ludzie na oczy przejrzyjcie bo jeśli nie teraz powstanie park narodowy , to wam wszystko wytną w pień i wystrzelają , pitem zaorają i postawią bloki.
Kaszubskie lasy14:22, 23.10.2024
Najważniejsze to ochrona lasów , przed deweloperką, wylesianiem.pod infrastrukturę , zaprzestanie dewastacji lasów, oraz wyłączenie obszarów z polowań .
Brawo Drożała14:25, 23.10.2024
Krynica mądrości z kartuskiego urzędu. Kim jest ta pani ? Na szczęście minister Drożała ustawi to towarzystwo. Trzymam kciuki Panie ministrze.
Leszek Dr14:27, 23.10.2024
Tutaj nie ma co gadać z ciemnogrodem , tylko zakładać Park Narodowy trzeba.
Mieszkaniec Mirachow15:00, 23.10.2024
Co mają obcy żeby rządzić Kaszubskimi lasami
Abotak18:25, 23.10.2024
Bo miejscowi ladównie szanują .
.....15:53, 23.10.2024
A o tym że śmieci o 4zl w górę nikt nie napisze!!!
5 zł00:54, 24.10.2024
5 zł
Arkt16:12, 23.10.2024
Po pierwsze: kto finansuje Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze ? A potem dopiero dyskusja o parku. Jak powstanie, to wszyscy będziemy bulić na jego utrzymanie. Skoro teraz nie ma pieniędzy w budżecie, to skąd się wezmą?
Włodarze gdzie konkr16:20, 23.10.2024
Włodarze gadajcie konkrety a nie "widzę więcej plusów niż minusów" ect
konkretnie co jest za a co przeciw
Argument za argument a nie ogólne sformułowania
Ograniczenia16:35, 23.10.2024
Takie pytanie kto wam ogranicza wejście do lasu na chwilę obecną to są albo leśnicy przy wycince albo myśliwi kiedy strzelają w lesie.
Tomek G.16:38, 23.10.2024
Poza tym co drugi czy trzeci leśniczy to myślimy także zawsze będą bronili swojego status quo czyli kto ma w tym interes żeby nie było parku narodowego no plus do tego jeszcze tartaki.
Park17:20, 23.10.2024
Ci co tak chętnie utworzyli by jeden wielki park narodowy to niech najpierw doczytają ustawę o ochronie przyrody bo w takim parku nie wolno bardzo wielu rzeczy. I przestańcie siać dezinformacje.
Kaszeba 18:24, 23.10.2024
Golunski z Biankowska to się pierwsi podpisali za utworzeniem parku Narodowego w Mirachowie a teraz z siebie robią głupków
@Anna od aniołów19:11, 23.10.2024
Bory Tucholskie to nie tylko Park Narodowy, to również Park Krajobrazowy, Rezerwat Przyrody i kilka innych.
Obszar tzw Borów Tucholskich to ponad 3 000 kilometrów kwadratowych - wpisałem słownie, aby dotarło do wyobraźni. Cały powiat kartuski ma nieco ponad 1100 km2. Powierzchnia parku narodowego w borach to 46km2. Jak więc widzisz Ty nawet w tym Parku Narodowym nie byłaś.
Bo Bory Tucholskie to ogromny kompleks lasów, a Park Narodowy to nieco ponad 1,5% powierzchni z tych 3000 kilometrów kwadratowych. Więc szanse, że zbierałaś grzyby w Parku Narodowym Borów tucholskich jest zerowa. To jak powiedzieć Czechowi, albo Słowakowi, że Ty mieszkając w Polsce, nie mówiąc że w Kartuzach, masz dostęp do morza.
Tak dla wyobrażenia powierzchnia Kartuz plus las, który je otacza to koło 30 km2, same miasto Kartuzy to 6km2. Niedługo wytną ponad 10 hektarów lasu pod pseudoobwodnicę, jakoś nie widzę protestów.
Damy rade23:01, 23.10.2024
Bo Park jest niezbędny by potem nie trzeba było protestować gdy będą chcieli na nim połozyć łapę drwale, deweloperzy,czy myśliwi. A na grzyby też się w tych kasxubskich lasach miejsce znajdzie. Poza tym to fotacje dla gminy i rolników oraz rozwój turystyki . Park to zdrowa przyroda i zdrowi ludzie. Visza i spokój bez jęków pił i strzałów w lesie .
@Anna od aniołów19:53, 23.10.2024
Tak na szybko sprawdziłem jeszcze w danych GUSu, powierzchnia lasów jakie zajmują powiat kartuski to 30%. Czyli 1/3 naszego powiatu to lasy.
Powinniśmy o nie dbać i korzystać, a nie kombinować jak ograniczać do nich dostep.
Leśnik zielony23:03, 23.10.2024
Tak jak dbają leśnicy i samorządy wraz z myśliwymi. Korzystać a nie wykorzystywać. Naturze niezbędna jest też ostoja od działalności grabieżczej człowieka.
@ leśnik07:23, 24.10.2024
Po to jest las żeby korzystać z jego zasobów w tym drewna. Dla przypomnienia: fotosynteza to nie choroba tylko proces, dlatego drzewa w lesie wycina się i sadzi nowe by urosło i w efekcie powstało nowe drzewo. I to całkowicie za darmo. Tak robi się od tysięcy lat. A leśnicy jak widać bardzo dbają skoro lasy to 30% powiatu. Tylko ostatnio nastała jakaś dziwna obsesja na punkcie ekologii.
Tak dla Parku07:37, 24.10.2024
Ciemny ten naród w Kartuzach i okolicach liczy się tylko kasa
Ciemny ten naród10:05, 24.10.2024
najpierw chce parku a później będzie płakał bo w parku nie można zbierać grzybów i jagód.
@Damy rade17:05, 25.10.2024
J a na prawdę nie widzę w tym sensu, ktoś uparcie dąży do tego, aby gdzieś stworzyć park, aby nie można było potem z niego korzystać, bo będą korzystać tylko wybrani, zwykły człowiek to co najwyżej będzie mógł sobie z leśnikiem oprowadzającym tam wejść.
Tak silne parcie na ten park w tych lasach, a zerowe zaangażowanie w obronę lasu, który jest najbliżej, okalający Kartuzy. Tamten las jest jakoś ważniejszy od tego kartuskiego?
Zmiana statusu nic nie zmieni, bo tak samo jak można na piśmie utworzyć park, tak samo na piśmie można znieść zakazy i ograniczenia.
To jest jak z ograniczeniem prędkości, ograniczenie jest a i tak go łamią.
Zamek w Stobnicy też powstał, a nie powinien.
7 5
Uważasz że turyści będą przyjeżdżać zwiedzać lasy?
Ilu turystów spotkałeś w istniejących rezerwatach?
4 4
No właśnie nie przyjeżdżają bo to miejsce nie na renomy. Pojedź do jakiegokolwiek PN i zobaczysz turystów