Zamknij

Żukowo. Rekordowe zainteresowanie konferencją "Zrozumieć autyzm"

10:39, 07.04.2025 Aktualizacja: 11:21, 07.04.2025
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

Konferencja Zrozumieć autyzm- Samodzielność = lepsze życie dla osób z ASD” została zorganizowana w ramach powiatowych obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu. Wydarzenie odwiedziła rekordowa liczba zainteresowanych osób.

W miesiącu kwietniu - poświęconemu szerzeniu wiedzy i świadomości na temat zaburzeń Spektrum Autyzmu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Biskupa z Miry Św. Mikołaja w Żukowie zorganizował po raz dziewiąty konferencję z cyklu „Zrozumieć Autyzm”, na którą licznie przybyły zainteresowane osoby z różnych stron powiatu, województwa oraz spoza województwa pomorskiego (nauczyciele, rodzice, specjaliści). Uczestnicy zainteresowani byli tematyką rozwoju, terapii i edukacji dzieci i młodzieży z ASD.

Tegoroczna edycja przyciągnęła do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie, rekordową liczbę ponad 250 zainteresowanych osób. Konferencja jak co roku była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy między różnymi instytucjami i specjalistami działającymi na rzecz osób z ASD.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli starosta kartuski Bogdan Łapa oraz burmistrz gminy Żukowo Mariola Zmudzińska. Tegoroczne wydarzenie ukierunkowane zostało na kształtowanie samodzielności od wieku dziecięcego i jej szczególne znaczenie dla funkcjonowania dorosłej osoby z ASD.

- Dzięki dobrze rozwiniętej i wykształconej samodzielności w wieku dziecięcym, nastolatek, czy też dorosła osoba ze spektrum autyzmu, może mieć znacznie większe szanse na lepsze życie i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, stąd w prezentowanych wystąpieniach nie zabrakło praktycznych wskazówek jak zadbać i kształtować samodzielność dziecka od wczesnego wieku dziecięcego i pierwszych chwil terapii. Uczestnicy dowiedzieli się też jak planować skuteczne działania i wsparcie dla dziecka, z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i potrzeb rozwojowych danej osoby, w oparciu o skuteczne i sprawdzone naukowo metody - podkreślają organizatorzy konferencji.

[FOTORELACJA]29645[/FOTORELACJA]

W pierwszym bloku konferencji zaprezentowali się doświadczeni specjaliści w zakresie edukacji i terapii dzieci z ASD. Kolejno wystąpili: Kacper Ptaszek - kierownik Wspólnoty Domowej dla dorosłych osób z autyzmem prowadzonej przez SPOA w Gdańsku, reprezentantki organizatora wydarzenia: Barbara Bulczak - dyrektor SOSW w Żukowie oraz Żaneta Diks - nauczycielka i wewnętrzny superwizor terapii SAZ w SOSW, które zaprezentowały przykłady programów wdrażających uczniów placówki do samodzielności.

Dr Anna Budzińska –światowy ekspert w zakresie pracy z osobami z ASD, dyrektor IWRD w Gdańsku, członek międzynarodowej organizacji IBAO oraz europejski konsultant PAG, zaprezentowała model wsparcia osób niskofunkcjonujących z autyzmem (PCDI w USA), a kolejno Halina Stępień oraz Aleksandra Lutomierska przedstawiły metody nauki samodzielności stosowane w Centrum Terapii i Edukacji „Mały Książę” w Toruniu. Pierwszy blok swoją prelekcją zamknęła Joanna Węglarz – psycholog, specjalista psychologii klinicznej, ekspert w obszarze TUS, prezentując sposoby wspierania samodzielności u dzieci z ASD poprzez rozwijanie funkcji wykonawczych.

W drugim panelu, szerzej poświęconemu rodzicom dzieci i młodzieży z ASD, ważny punkt stanowiła prelekcja Marii Lasak - mamy dziecka ze spektrum autyzmu i członkini Stowarzyszenia Niebieska Fala oraz Katarzyny Goździewskiej- terapeutki, a zarazem prezes Stowarzyszenia Niebieska Fala, które z perspektywy rodzica i pedagog specjalnej podzieliły się codziennymi doświadczeniami w zakresie wspierania samodzielności osób autystycznych.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu pani adwokat Joanny Noetzel na temat ubezwłasnowolnienia całkowitego i częściowego oraz jego aspektów prawnych, a na zakończenie konferencji Sylwia Skalska – psychoterapeutka w nurcie Psychologii Zorientowanej na Proces oraz trenerka dobrostanu, przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z budowaniem poczucia dobrego życia, przedstawiając jak, pomimo różnych wyzwań, zachować zdolność do odbudowy swoich zasobów, by łatwiej i szybciej powracać do równowagi i dobrego stanu.

Niespodzianką tegorocznego wydarzenia był występ młodego i zdolnego wokalisty Miłosza Garbowskiego, członka gdańskiego chóru Everywhere.

- Duża liczba zainteresowanych osób potwierdziła potrzebę zorganizowania wydarzeń o charakterze edukacyjnym, poszerzających wiedzę na temat spektrum autyzmu, aby lepiej zrozumieć i skutecznie wspierać osobę z ASD - podkreślają organizatorzy wydarzenia. - Świadomość autyzmu to klucz do lepszego zrozumienia i akceptacji, a także do tworzenia bardziej przyjaznego środowiska dla osób z tym zaburzeniem. 

(nadesłane, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Lekarz Lekarz

4 2

Może i niektóre dzieci mają autyzm ale większość z nich to rozwydrzone bękarty, których nikt nie wychowuje albo patologiczni rodzice wychowują ich bezstresowo.

11:44, 07.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Znachor Znachor

0 0

Używasz słów, których znaczenia nie znasz.

16:25, 07.04.2025

Mama lekarzaMama lekarza

2 0

To prawda, rozwydrzony bękarcie

13:47, 07.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do Włodarzy Do Włodarzy

2 0

Z Wami to wszystko pięknie i cudownie, lecz głównie na papierze i zdjęciu.

16:23, 07.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%