Zamknij

Ładowanie bezprzewodowe – wygoda czy zbędny bajer?

09:24, 27.12.2018 | mat.partnera
REKLAMA

Ładowarki bezprzewodowe szturmem podbiły rynek smartfonów. Czy nie jest to jednak oby kolejny chwyt marketingowców, wmawiających nam, że potrzebujemy kolejnego (zazwyczaj całkiem kosztownego) gadżetu? Ładowarka indukcyjna – z czym to się… ładuje?

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Sposób działania ładowarki indukcyjnej jest bardzo prosty i swoimi korzeniami sięga XIX wieku, kiedy angielski fizyk, Michael Faraday, odkrył i opisał działanie indukcji elektrycznej. Pokłosiem jego badań są omawiane w poniższym artykule specjalne maty ładujące, czyli właśnie ładowarki bezprzewodowe. Na czym polega ich działanie? Odpowiadają Eksperci Neonet - https://www.neonet.pl.

Jeśli położymy nasz smartfon na ładowarce, znajdująca się w niej cewka rozpocznie automatyczne wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Pole to sprawia, że w drugiej cewce – w którą wyposażony jest smartfon, zacznie być indukowane napięcie, które umożliwia ładowanie telefonu.

Na sklepowych półkach coraz częściej można znaleźć ładowarki działające na zasadzie rezonansu magnetycznego, jednak dziś skupimy się na podstawowej wersji ładowarek indukcyjnych.

 

Ładowarki indukcyjne – plusy i minusy

Ładowarki indukcyjne to bardzo nowoczesne i wygodne urządzenia, jednak niepozbawiony pewnych wad. Jedną z nich jest nieco wolniejsza szybkość ładowania i zwiększone zapotrzebowanie na zużycie energii. Aby w pełni naładować baterię, potrzebujemy, zależnie od modelu, około 3 godzin.

Tym, co przemawia na niekorzyść ładowarek indukcyjnych jest również fakt, że podczas korzystania z nich bardzo trudno używać telefonu – każde podniesienie go z maty skutkuje przerwaniem indukcji.

Relatywnie wysoki koszt – oscylujący wokół 200 złotych - może co poniektórych odstraszać, jednak wygoda, jaką daje tego rodzaj ładowania – zwłaszcza w przypadku osób, które wykonują pracę biurową – jest nieoceniona. Jedyne, co musisz bowiem zrobić, to położyć, a później podnieść naładowany już telefon.

Należy pamiętać, że niesamowicie szybki postęp techniki sprawi, że w przeciągu kilku lat wymienione wyżej niedogodności, jakie wiążą się z ładowarkami indukcyjnymi, powinny zostać rozwiązane i urządzenia te prawdopodobnie już niedługo całkowicie wyprą tradycyjne ładowarki kablowe.


Ładowarki indukcyjne – popularne modele

Najbardziej popularnymi ładowarki są modele dostosowane do Samsungów i iPhonów. Premiera iPhone’a 8, podczas której twórcy z Cupertino ogłosili, że wszystkie następne modele będą ładowane indukcyjnie, rozpoczęło boom na ten rodzaj zasilania. Wielu tańszych producentów również coraz śmielej wprowadza tego rodzaju urządzenia do swoich modeli.


Ciekawy asortyment ładowarek indukcyjnych znajdziesz w sklepie Neonet.


Jeśli jednak w ofercie Twojego producenta próżno szukać ładowarek indukcyjnych dostosowanych do Twojego smartfona, nic straconego – na rynku bez problemu możesz znaleźć specjalne etui, które umożliwia ładowanie niemal każdego telefonu.


Dla kogo ładowarka indukcyjna?

Ładowarka indukcyjna to urządzenie, które jest absolutnym must-have dla wszystkich miłośników najnowszych technologii. Sprawdzi się też w przypadku wszystkich osób, które cenią sobie wygodę i łatwość korzystania z ładowarki, na przykład na firmowym biurku. Mimo sporej liczby niedociągnięć, jakimi cechują się obecne modele, możemy być niemal pewni, że w przeciągu paru lat utrudnienia te zostaną wyeliminowane.

Kto wie, być może doczekamy czasów, kiedy marzenie o ładowaniu na odległość nie będzie tylko futurystyczną pieśnią przyszłości?

Więcej technologicznych informacji znajdziesz na: https://www.neonet.pl/blog.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone