Zamknij

Drugie śniadanie do szkolnego plecaka - dietetyk podpowiada

07:39, 18.09.2019 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:26, 24.09.2019
fot.mat.prom. fot.mat.prom.

W szkolnym plecaku, oprócz standardowych przyborów, powinno się znaleźć także drugie śniadanie. Dietetyk podpowiada co wybrać, by dziecko zjadło coś zdrowego zyskując energię potrzebą do nauki i zabawy. Specjalne produkty dedykowane dzieciom oferuje zaś przetwórstwo mięsne LIS z Sierakowic. 

Co najlepiej włożyć dziecku do plecaka, by szkolne śniadanie było pożywne i zdrowe?

Najczęściej pierwszą myślą jest liczenie kalorii oraz odmierzanie na wadze produktów spożywczych, by posiłki były pełnowartościowe. Na szczęście nie jest to konieczne. Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować jest urozmaicenie. Jest to jedna z 6 zasad (6U), które stworzył prof. dr. hab. Stanisław Berger, specjalista w zakresie żywienia człowieka. Bardzo ważnym elementem śniadań są węglowodany złożone. Znajdują się w pieczywie- najlepiej jeśli będzie to pieczywo razowe, płatkach śniadaniowych oraz kaszach. Węglowodany są podstawowym składnikiem, gdyż to one mają za zadanie dać nam energię na cały dzień, więc nie powinno ich zabraknąć. Kolejnym składnikiem zdrowego śniadania jest białko. Jego źródłem są produkty mięsne, nabiał, jaja oraz ryby. Nie należy zapominać o zdrowych tłuszczach, które są niezbędne w rozwoju dziecka. Znajdziemy je w olejach, orzechach oraz morskich rybach.

Jeśli przygotowujemy kanapkę z produktami mięsnymi to na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru wędliny, parówek czy kiełbasek należy kierować się przede wszystkim zawartością mięsa w danym produkcie. Nie zawsze cena i wygląd świadczy o jakości wędliny. Czytając etykietę najpierw należy zwrócić uwagę na kolejność wymienionych składników. Na początku składu produktu wymienione są te w największej ilości. Mięso powinno stanowić minimum 70%. Im wartość ta jest większa, tym jakość produktu jest lepsza. Szukając dobrej wędliny i porównując skład powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na tę proporcję. Wśród wędlin dedykowanych dla dzieci wyróżniają się produkty marki LIS, z całą odpowiedzialnością mogę polecić kurczaka parzonego, kiełbasę żywiecką, schab drwala i kiełbasę z polędwiczką. Ponadto w produktach mięsnych często pojawia się w składzie mięso oddzielane mechanicznie (MOM) - czego nie ma w produktach przetwórstwa firmy LIS.

Dlaczego to takie ważne?

Według obowiązującego prawa składnik ten nie jest zaliczany do mięsa. Jest to produkt uzyskany w wyniku mechanicznego odseparowania reszty tkanek, które przylegają do kości, po uprzednim oddzieleniu mięśni.  Z uwagi na to, że dzieci nie przepadają za wyrobami podsuszanymi a preferują produkty mięsne mocno rozdrobnione, idealną propozycją zakładu mięsnego LIS z Sierakowic jest drobiowy pasztet Joasi. Natomiast na wspólne niedzielne śniadania i kolacje polecam parówki "Liski" z szynki oraz cieniutkie parówki delikatesowe cechują się one wysoką zawartością mięsa. Kolejnymi składnikami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie wędlin to substancje konserwujące, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości czy wypełniacze. Mają za zadanie wydłużyć trwałość produktu, zwiększyć objętość, polepszyć smak i zapach, zwiększyć zawartość białka, by zbliżyć je do naturalnego produktu. W związku z tym wybierając produkty z sklepowej półki zwróćmy uwagę na termin ważności: im krótszy - tym lepszy. Zbyt duża ilość substancji dodatkowych ma także negatywny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie w przypadku dzieci. Pamiętajmy: produkt, który przed długi okres przechowywania w lodówce jest świeży, prawdopodobnie zawiera dużo substancji konserwujących i przeciwutleniaczy.

Jak znaleźć kompromis między niezbyt zdrową przekąską, a warzywem lub owocem, które powinny trafić do szkolnego plecaka?

Pierwszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest zwiększanie świadomości żywieniowej dziecka. Bez tego nigdy na stałe nie wprowadzimy do diety naszej pociechy warzyw i owoców. Jest to po części związane z tym, iż wszystkie niezdrowe przekąski zawierają dużą ilość sztucznych składników i cukru, który może spowodować „uzależnienie”. Dlatego tak ważne jest uświadomienie dziecku, co powinien wybierać i dlaczego. Kolejnym krokiem jest stopniowe wprowadzenie zmian. Jeśli dziecko do tej pory codziennie spożywało niezdrowe przekąski, ciężko będzie z dnia na dzień je wyeliminować. Z czasem z jednego dnia w tygodniu z warzywami w szkole wprowadzać kolejne dni w których eliminujemy z diety dziecka wysoko przetworzone i potencjalnie szkodliwe produkty. Na pewno takie podejście przyniesie o wiele lepsze efekty.

Co do picia – soczek czy woda?

Oczywiście woda. Soczki dedykowane dzieciom bardzo często zawierają bardzo dużo cukru, sztuczne barwniki, aromaty, regulatory kwasowości oraz konserwanty. Soki przyczyniają się do zwiększonego ryzyka próchnicy, z którą coraz częściej się spotykamy. Świeżo wyciskamy sok powinien być jedynym alternatywnym produktem, który powinniśmy wybierać. Należy pamiętać, by znajdował się w diecie dziecka tylko dla urozmaicenia posiłków, a nie na co dzień. Mimo, że w takim soku nie ma sztucznych dodatków jest w nim wysoka zawartość fruktozy z owoców, która w dużej ilości (szczególnie u dzieci) zwiększa ryzyko niektórych chorób. Jeśli spożywamy cały owoc, sok ten występuje razem z błonnikiem pokarmowym, który w jelitach spowalnia wchłanianie cukru, dzięki czemu negatywne skutki są zminimalizowane.

fot.PM LIS

A więc słodki napój to niezbyt dobry pomysł?

Całkowicie powinniśmy zrezygnować z różnego rodzaju napojów, czy nektarów, które w większości składają się z wody, cukru, barwników i aromatów. Wysokie spożycie napojów słodzonych jest źródłem dużej ilości kalorii, a to prowadzi do zwiększenia masy ciała i zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, kamicy nerkowej, próchnicy zębów oraz osłabienia mineralizacji kości. Woda w porównaniu z soczkami nie zawiera cukru, barwników, konserwantów ani aromatów. Naturalna woda bardzo dobra nawodni organizm, przyczynia się do usuwania szkodliwych substancji z organizmu. Poza tym, organizm lepiej radzi sobie z bakteriami, gdy mamy odpowiednio nawodniony organizm. Drodzy rodzice, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Waszych pociech życzymy Wam abyście byli świadomymi konsumentami. Wybierajcie produkty kierując się nie tylko kubkami smakowymi, które uwielbiają cukier i glutaminian sodu, ale wiedzą na temat prawidłowego żywienia. Ponadto pamiętajcie że zdrowa dieta opiera się na różnorodności oraz racjonalnych porcjach.

 www.lis-pm.com

LIS

Mięso i wędliny z kaszubskiej wsi

facebook.com/lis.sierakowice/

58 681 62 94, 58 681 67 57

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%