Zamknij

IPO, czyli jak przygotować debiut spółki na giełdzie

12:10, 05.02.2020 mat.partnera Aktualizacja: 12:11, 05.02.2020
fot.nadesłane fot.nadesłane

Rozwój każdego biznesu wymaga pozyskania kapitału na dalszą ekspansję. Firmy, które chcą go zdobyć, często rozważają debiut na giełdzie papierów wartościowych. Wejście na giełdę nie należy jednak do prostych czynności. Ten krok wymaga spełnienia licznych kryteriów, które weryfikowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kluczowy czynnik stanowi w tym przypadku IPO (ang. Initial Public Offering), czyli pierwsza oferta publiczna. Co musisz o niej wiedzieć?

O ofercie publicznej można mówić dopiero w momencie, gdy spółka składa propozycję nabycia jej akcji przynajmniej 150 osobom na terytorium danego kraju. Aby było to możliwe, należy jednak sporządzić stosowny prospekt emisyjny.

Debiut na giełdzie - powody i korzyści

Powody, dla których spółka wchodzi na giełdę, mogą być bardzo zróżnicowane. Spółki o silnej pozycji rynkowej najczęściej decydują się na ten krok, aby zwiększyć kapitał i prestiż - łatwiej wówczas o rozpoznawalność. To jednocześnie dobry sposób na zwiększenie zaufania klientów. Debiut na giełdzie jest rozwiązaniem wybieranym nie tylko przez największych graczy. Równie dobrze na taki krok mogą sobie pozwolić mniejsze podmioty, które dopiero rozważają rozwój. W tym przypadku debiut na giełdzie okazuje się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla spółek, które działają w branży rozrywkowej bądź nowych technologii.

Niezależnie od rozmiaru podmiotu, który zamierza zadebiutować na giełdzie, warto mieć na względzie fakt, że nie jest to proces łatwy ani szybki. Nastawić trzeba się zatem na przygotowania i sformalizowane postępowanie, które łącznie trwają ok. kilka miesięcy.

Wejście na giełdę - co trzeba zrobić?

Aby wejść na giełdę, firma musi posiadać status spółki akcyjnej. Spółka musi przecież emitować akcje, żeby mogła zaproponować ich sprzedaż potencjalnym inwestorom. Pierwsze zadanie na jakim należy się skupić, to zatem przekształcenie spółki w spółkę akcyjną dostosowaną do zasad spółek publicznych. Co to oznacza w praktyce? Restrukturyzacja powinna być prowadzona z uwzględnieniem planu upublicznienia spółki. Determinuje to więc odpowiednie przygotowanie dokumentów korporacyjnych czy powołanie organów.

Prospekt emisyjny - najważniejszy dokument przy IPO

Prospekt emisyjny to dokument, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące danej spółki. Znaleźć powinien się w nim przede wszystkim opis działalności firmy, oraz dane dotyczące zasobów kapitałowych, oferowanych akcji, informacji finansowych czy ew. czynników ryzyka. Istotną informację stanowią także perspektywy rozwojowe spółki. Prospekt emisyjny, co do zasady ma ułatwić podjęcie decyzji potencjalnym inwestorom. Jego sporządzenie może sprawić nieco kłopotów, dlatego warto rozważyć skorzystanie przy tej czynności ze wsparcia podmiotów, które mają doświadczenie we wprowadzaniu spółek na giełdę. Sporządzenie prospektu wymaga nawiązania współpracy z biegłym rewidentem, który przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego i wyda opinię o kondycji spółki, jak również z firmą inwestycyjną, która będzie odpowiedzialna za oferowanie akcji prowadzonej spółki podczas IPO - https://www.pwc.pl/pl/uslugi/gotowy-do-ipo-wejscie-na-gielde.html. Dokument ten jest obowiązkowy przy pierwszej ofercie publicznej i podlega zatwierdzeniu przez KNF. Co istotne, ważny jest tylko przez 12 miesięcy od dnia jego zatwierdzenia.

Zarządzanie IPO - co dalej?

Po zatwierdzeniu projektu emisyjnego należy udać się do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w celu złożenia wniosku o rejestrację w depozycie akcji objętych ofertą publiczną i wprowadzenie ich do obrotu giełdowego. Do wniosku trzeba dołączyć prospekt emisyjny i opinię firmy inwestycyjnej poświadczającą o spełnieniu wymogów przez spółkę, która zamierza wejść na giełdę. Następny krok to złożenie wniosku o wyznaczenie sesji giełdowej, na której odbędzie się pierwsze notowanie. Wówczas spółka może ogłosić zamiar emisji akcji.

Ocena IPO - czy debiut na giełdzie zawsze przynosi korzyści?

Debiut na giełdzie wiąże się z wieloma wątpliwościami. Często wynikają one z obowiązku upublicznienia informacji, w tym także dotyczących finansów. Ponadto, nie zawsze kończy się on sukcesem, właśnie dlatego, aby zminimalizować ryzyko giełdowej klęski, należy odpowiednio się przygotować. Kluczowa jest zwłaszcza umiejętna wycena akcji spółki. Niemniej, dla wielu spółek giełda jest jednym z najlepszych rozwiązań, gdyż pozwala na łatwe pozyskanie kapitału, który posłuży do realizacji planów rozwojowych firmy.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%