Zamknij
REKLAMA

Medycyna regeneracyjna i estetyczna, czyli dlaczego komórki macierzyste są tak cenne

10:19, 25.05.2020 | mat.partnera
fot.nadesłane
REKLAMA

Medycyna regeneracyjna to dosyć nowa odnoga w świecie medycznym, a jej głównym założeniem jest wspomaganie procesów gojenia się i regeneracji tkanek. Właśnie dlatego, dużym przedmiotem jej zainteresowania stały się komórki macierzyste – to one bowiem odpowiadają za wiele procesów regeneracyjnych w naszych organizmach.

Komórki macierzyste posiadają dwie zasadnicze zdolności, które czynią je tak cennymi dla nas: posiadają potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów oraz mogą zamieniać się w komórki innych typów. A to oznacza, że stanowią odpowiedź na bardzo wiele różnych problemów. Naukowcy wciąż opracowują nowe metody wykorzystywania tych komórek w medycynie – również w medycynie estetycznej, gdzie komórki macierzyste stają się coraz większą sensacją.

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Z racji na swoje właściwości, komórki macierzyste bardzo zainteresowały świat medycyny estetycznej. Ich główną zaletą jest przecież możliwość regeneracji uszkodzonych tkanek, co oznacza, że poprzez implementację ich w konkretne problematyczne miejsca w naszym organizmie, możemy uzyskać niesamowite efekty i to wykorzystując materiał pochodzący od samego pacjenta, a więc w zupełności dla niego bezpieczny. To właśnie dlatego, lekarze medycyny estetycznej tak chętnie proponują pacjentom użycie komórek macierzystych w różnego typu zabiegach.

W jakich zabiegach medycyny estetycznej najczęściej używa się komórek macierzystych?

Komórki macierzyste odpowiadają za regenerację, dlatego sprawdzą się w takich zabiegach, jak: likwidacja blizn i rozstępów, odmładzanie skóry twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni, redukcja zmarszczek, a nawet redukcja łysiny. Zabiegi tego typu wykorzystują materiał pobrany od samego pacjenta, a to oznacza, że nie istnieje możliwość odrzucenia komórek. Procedura ta jest zatem w pełni bezpieczna dla zdrowia, jednocześnie, przynosząc świetne efekty.

Komórki macierzyste i ich szersze zastosowanie

Choć do wykorzystywania komórek macierzystych w standardowych metodach leczenia droga jeszcze daleka, naukowcy wiążą z tym nurtem duże nadzieje. Być może w przyszłości, dzięki wykorzystaniu tych komórek będzie możliwe leczenie takich chorób, jak cukrzyca, nowotwory, choroba Parkinsona, uszkodzenie mięśni czy niewydolność serca i wiele wiele innych. Nowe metody są wciąż rozwijane i być może niedługo, komórki macierzyste staną się remedium, którego tak poszukujemy.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA