Zamknij
REKLAMA

Przedsiębiorcy: ograniczenia dla firm są nielegalne, wciąż brak decyzji o pomocy

11:08, 09.11.2020 | W.D.
Skomentuj fot.W.Drewka
REKLAMA

Pełzający lockdown, sprowadzający się najczęściej do ograniczania działalności poszczególnych branż jest niezgodny z prawem. Tak uważają organizacje przedsiębiorców, w tym firmy zrzeszone w Kaszubskim Związku Pracodawców. - Najgorsze jest to, że rząd już ucieka od odpowiedzialności i szuka sposobu, by uniknąć wypłaty odszkodowań - mówi Zbigniew Jarecki, prezes KZP. 

- Duże firmy działają, ale te mniejsze usługowe są często na skraju wytrzymałości. Najgorzej jest oczywiście w gastronomii, turystyce, całej branży fitness i rozrywkowo-eventowej - mówi Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców. 

Przedsiębiorcy mówią wprost - zapowiadany przez rząd locdown to będzie koniec dla wielu firm w całej Polsce. Wiele osób straci pracę, bo przedsiębiorcy nie będą mieli z czego zapłacić wynagrodzeń.

Firmy na skraju

- Są firmy, które na wiosnę skorzystały ze wsparcia w ramach tarczy i pozyskały pieniądze na przetrwanie, nie mają już tych środków. Co ma zrobić właściciel hotelu czy restauracji, zatrudniający kilka osób? Skąd ma wziąć pieniądze na wypłaty skoro nie może działać? - mówi Zbigniew Jarecki. 

W mediach pojawia się coraz więcej publikacji dotyczących bezprawności działań rządu. Chodzi o to, że ograniczenia lub wręcz zakazy prowadzenia działalności gospodarczej mogą być wprowadzane jedynie w drodze ustaw, a nie rozporządzeń jak to zrobili rządzący. 

Rząd unika odpowiedzialności

- Mówiąc wprost, rząd nielegalnie wprowadza lockdown, nielegalnie zamyka firmy - mówi Zbigniew Jarecki. - Analizujemy to już na różne sposoby i sytuacja jest dość klarowna, bo ograniczać działalność można jedynie poprzez ustawę lub wprowadzając stan nadzwyczajny, a nie poprzez rozporządzenia. Niestety rządzący mają świadomość, że małe firmy nie będą miały ani sił ani środków by występować do sądu o odszkodowania. Zresztą rządzący już podjęli starania, by uniknąć odpowiedzialności. Skierowali do Trybunału Konstytucyjnego pani Przyłębskiej wniosek o stwierdzenie zbadania zgodności z konstytucją przepisów kodeksu cywilnego umożliwiających wypłatę odszkodowań. Łatwo więc przewidzieć jaki będzie tego skutek. Jesteśmy tym oburzeni. Bo nawet jeżeli byśmy wystąpili do Strasburga, to zanim sprawa się rozstrzygnie, miną lata. 

O jakie przepisy chodzi?:

Art. 417. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej

§ 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.

§ 2. Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa.

Pieniędzy już nie będzie?

Póki co przedsiębiorcy zrzeszeni w różnego rodzaju organizacjach branżowych starają się pisać i apelować do przedstawicieli władz. W tej chwili chodzi głównie o wdrożenie pomocy dla firm, których działalność odgórnie zawieszono. 

- Konkretnych decyzji odnośnie pomocy nie ma - mówi Zbigniew Jarecki. - Cały czas słyszymy jakieś jakieś zapowiedzi, obietnice, ale nie ma żadnych decyzji, żadnych konkretów. I obawiam się, że już tych pieniędzy po prostu nie będzie. Obrady Sejmu zostały przełożone, więc nie wiemy nic. A warto pamiętać, że wciąż są branże, które nadal nie uzyskały żadnej konkretnej pomocy. Nasz sztab kryzysowy działa. Ostatnio zajmowaliśmy się sytuacją branży eventowej i apelujemy dla niej o pomoc. Ten sam problem dotyczy gastronomii, czy branży weselnej.

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

pobudka!pobudka!

15 9

Prawda jest taka, że część ludzi się obudzi dopiero jak im zabiorą pińcet plus.... 12:43, 09.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jo, a gdy się obudząjo, a gdy się obudzą

11 2

to mogą " pisać na Berdyczów " - bo PiS ma wszystko pod własnym butem .... no bo to nam się podobało !! - całowaliśmy bacisko, które teraz nas po grzbietach chlasta. Brawo MY !! 12:55, 09.11.2020


BudzikBudzik

2 1

Myślę, że to taka kategoria ludzi, że jak zabiorą im te 500+, to podkulą ogon pod siebie. 21:01, 09.11.2020


ko wa ltko wa lt

14 9

Tym przedsiębiorcą niekaszubskim chodzi tylko o papier zwany walutą??? w między czasie otrzymają go , ale odetną tym branżą tlen, żeby upadły i dopiero potem dostaną drukowaną gotówkę zwaną walutą, a więc dostaniecie to o co prosicie, ale pożegnajcie się z waszymi profesjami, banki przejmą wasze interesy, a wy już nie będziecie ich właścicielami, co najwyżej zarządzającymi chwilowo majątkiem. a tzw lockdown już dawno jest, ale wy myślicie, że jak w mediach to dopiero powiedzą, to wtedy dopiero będzie lockdown, to powodzenia w takim myśleniu! Jeden z geniuszów marionetkowych rządowych nie jaki masoński gówniarz Piątkowski powiedział, żebyście się przebranżawiali! Ja bym wam proponował, aby tych z ministerstwa zdrowia i finansów wysłać na dożywotnią kwarantanne! na prawdę wyjdzie to wszystkim na zdrowie. 13:05, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JohnJohn

10 10

A ukrywanie prawdziwych dochodów i unikanie płacenia podatków jest legalne? 13:37, 09.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do wyżejDo wyżej

4 1

Na Kaszubach myślą, że tak. 21:04, 09.11.2020


BudkaBudka

10 14

Wy się cieszcie że platforma z PSL nie rza dzi. Już dawno by było po Polsce i was biznesmenach. 13:57, 09.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GosciuGosciu

1 1

Za Tuska nie było pandemi 🤣 23:53, 09.11.2020


@Budka@Budka

16 11

Jesteś pewien? Jakoś jak rządziła platforma to nikomu nawet się nie śniło, że można cały kraj doprowadzić do takiej katastrofy jak teraz. No ale rządzi pis, a oni kiedyś przecież krzyczeli "Polska w ruinie". No i im się spełniło. 14:20, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ucichli?ucichli?

15 10

Mnie zastanawia jedno - gdzie się pochowali teraz wszyscy ci miłośnicy Jarosława i jego gromadki? Jakoś tak nie pieją z zachwytu. Nagle im się odwidziało? Zniknęli, ucichli? Co to się z nimi stało? Gdzie są ci co głosowali na pis, skoro dziś nikt dobrego słowa o tej ekipie nie jest w stanie powiedziecieć? 14:22, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

***** ******** ***

11 11

Jeszcze trochę i wszystko *%#)!& Wtedy pisiory zdechną z głodu, bo to niziny społeczne, nałogowcy, dziecioroby, lenie, bezmózgi. Nawet jak im nie zabiorą 500+, to nic za to głąby nie kupią przy dzisiejszej inflacji i spadku wartości waluty. 15:04, 09.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrAPiotrA

0 0

Przecież są pieniądze od rządu, zobaczcie przecież Golec może 2 miliony dostanie, to będzie mógł kolejne 2 domy postawić. 12:06, 16.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA