Zamknij
REKLAMA

Sztab Pomorskich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie dla branży eventowej

11:16, 12.11.2020 | KZP/oprac.W.D.
Skomentuj fot.archiwum/W.Drewka
REKLAMA

Pracodawcy zrzeszeni w organizacjach i stowarzyszeniach, tworzący Sztab Pomorskich Przedsiębiorców wystosowali do rządu, parlamentarzystów i samorządowców apel o wsparcie dla firm z branży eventowej. 

Przedsiębiorcy podkreślają, że branża eventowa to znacząca gałąź gospodarki, która bardzo ucierpiała w wyniku wprowadzonych obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa. W piśmie czytamy:

(...) Branża eventowa odpowiedzialna jest za przygotowanie, organizację, realizację, wyposażenie wielu wydarzeń takich jak: festiwale, koncerty, targi, kongresy, show telewizyjne, konferencje, prezentacje i promocje produktów, wyjazdów integracyjnych i innych większych spotkań biznesowych i wydarzeń artystycznych. Branża ta ma też bardzo duży udział w tworzeniu kultury i dostępu do niej. W 2019 r. przedsiębiorcy z tego sektora gospodarki wygenerowali
2/4 szacunkowo 1,5% PKB (ok. 35 mld PLN) wkładu w polską gospodarkę.

Udział w zapewnieniu miejsc pracy dla branży wyniósł ponad 220 tys. osób, natomiast łącznie branża zatrudnia wraz z dostawcami i partnerami ok. 1,5 mln osób. Praktyczne zamknięcie branży eventowej nastąpiło 12 marca 2020 r. i do tej pory nie zostało odmrożone - pomimo że formalnie może ona działać, to w praktyce ze względu na obowiązujące restrykcje, nie może świadczyć swoich usług (...)

Sztab Pomorskich Przedsiębiorców informuje, że ankieta przeprowadzona wśród firm z branży eventowej pokazała, że odnotowały one spadki przychodów na poziomie 70 a nawet 80 proc. Dotychczasowe wsparcie w postaci zwolnień z ZUS, czy pożyczki okazały się dać niewielkie efekty. 

(...) Z całą odpowiedzialnością jako Sztab Pomorskich Przedsiębiorców stwierdzamy, że bez znaczącego wsparcia dla branży eventowej będzie można spodziewać się wielu bankructw i tragedii ludzkich (...) - piszą autorzy listu. 

Przedsiębiorcy apelują m.in. o zmianę modelu przyznawania pomocy, uruchomienie krajowych strukturalnych narzędzi pomocowych, zwolnień ze składek ZUS, uruchomienie nowych środków z PFR dla podmiotów z tej branży, czy zawieszenie spłaty kredytów i leasingów. 

(...) Bez rozsądnej, odważnej strategii działania oraz bez środków pomocowych, dobrze wydanych i skierowanych dokładnie tam, gdzie są potrzebne jest niemal pewne, że najbliższe miesiące przyniosą falę upadłości, zwolnień, niewypłacalności, wyprzedaży aktywów. Odrodzenie tego sektora gospodarki będzie bardzo trudne, w warunkach zewnętrznej i silnej konkurencji firm zagranicznych operujących na polskim rynku, która przetrwa z racji innego układu geo-gospodarczego (...) - podkreślają autorzy pisma. 

(KZP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

Gospodarka BarowaGospodarka Barowa

6 5

A co to za branża hehe. Ewenty sie robi albo nie... Bez znaczenia sa, nie wytwarzaja dobra/wartisci tylko nim spekuluja, uszczuplajac wymiar wytworzonej wartości. Produkcja statkow, no to jest przedsiewziecie ktore tworzy wartość, i takigo byznesu nie otwiera sie w 3 dni jak to z tymi ewentami mozna zrobic 😄 12:11, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wielcy dje i muzykanWielcy dje i muzykan

5 6

No i co wielcy dje, 3 tysiące za puszczanie muzyki na weselu. Tysiąc za 18nastkie. Nie żal mi was. Trzeba było kazse odłożyć i uczciwie zarejestrować działalność a nie na lewo. To samo grajkowie, wielkie zespoły. Skończyło się. 12:20, 12.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

d/wd/w

2 0

to jest prawda,pieniadze wyciągają bez litości,aby oni mieli. 14:09, 12.11.2020


... ...

5 3

Mnie tylko zastanawia co osoby z branży eventowej robią od marca. Siedzą w domu i czekają na pomoc czy biorą się za inne zajęcie dające pieniądz? 12:26, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie martwcie sięnie martwcie się

2 4

Rząd w ramach pomocy da na maszty z flagami. 12:41, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obserwator 2 Obserwator 2

4 3

Skąd te dane 1,5 PKB narodowego produktu wypracowala branża ewentowa pewnie dane pochodzą z gazety wyborczej jakby to było prawdą to artyści za jeden koncert 2 godzinny biorą 20 do 50 tys złotych to mają odłożone na czarną godzinę widzę jakimi furami przyjeżdżają na koncerty. 12:48, 12.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

d/wd/w

2 0

mają te pieniądze ,jak maryla ferari i nie ma za co żyć??? 14:12, 12.11.2020


@Wielcy dj ... @Wielcy dj ...

2 1

Pomijam fakt, której części gospodarki ta pomoc dotyczy, ale chyba nie miałeś do czynienia z nią.
Człowiek, który co miesiąc odprowadza do ZUS składki w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych (20 tyś+), u którego spadek na wykonywane usługi spadł o około 50%, który wystąpił z wnioskiem o wsparcie, bo prawie każdy przedsiębiorca chyba z tym wnioskiem wystąpił, dostał po 6 miesiącach 2080zł z ZUSu. w Tym czasie co miesiąc płacił składki, podatki, wynagrodzenia, a Ci przesłali 2tyś, Składki ZUS nie obniżyli, można było ubiegać się o odroczenie, albo o ... kredyt- który i tak trzeba spłacić +%. Spadek obrotów był za mały, spora część przedsiębiorców uszczupliła swoje stany magazynowe dlatego trzymają sie póki co na rynku, przychodzi okres sezonowego spadku zamówień, wiele z tych firm się zamknie-zawiesi działalność, bo nie widzą sensu szarpania się i wyprzedaży zapasów, tylko po to żeby utrzymywać nieudolne państwo.
Ci którzy otrzymali wsparcie, też zostali umoczeni, bo muszą utrzymać zatrudnienie przez pewien okres, tylko jak im państwo znowu podcina skrzydła to co kolejny kredyt mają sobie wziąć i niech potem spłacają oni, ich dzieci i dzieci ich dzieci?
Branża tzw eventowa, to branża usługowa jak każda inna, owszem można się przebranżowić jak to powiedział pewien minister, wziąć kredyt i działać w innej branży- tylko chyba ten minister nigdy nie prowadził żadnego biznesu.
Twierdzenie, że komuś nie żal tego czy tamtego człowieka prowadzącego działalnośc gospodarczą, śmiesznie brzmi, bo pewnie twierdząc, że wziął na lewo kasę... a co sknera usłyszał 3 tyś netto, chcesz paragon nie ma sprawy.. będzie 3600. I tak oto sknera stwierdził, że mu nie żal grajka, ale sam go do tej lewizny "nakłonił" bo jak miał dac podatku dodatkowe 600 zł, to płacz za co tyle?

13:09, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZsZSTZsZST

2 3

@Obserwator 2
"wielcy" artyści, i Ci za których się tacy uważają, takie stawki nie są czymś nadzwyczajnym, tylko też musisz pamiętać, że z tej gaży, jest opłacany nie tylko artysta, ale też cały sztab ludzi, którzy za nim podążają. To nie tylko typiara na scenie przy mikrofonie, ale na to się składa transport sprzętu, ubiorów, każdy ma swojego fryzjera, wizażystę, scenarzystę, technika dźwięku, panienki kręcące tyłkami, itd. Im bardziej topowy grajek, tym więcej ludzi za nim podąża - oni też wszyscy chcą kasę i ta kasa nie bierze się znikąd, tylko właśnie z tego co bierze krwiopijca "artysta".
No i Ci co organizują eventy to nie tylko koncerty, to cała branża zajmująca się organizowaniem szkoleń, wycieczek, pokazów itd. Oni "wchodzą" w branżę turystyczną, sportową itp. wbrew pozorom to jest spory rynek, a nie tylko weselni grajkowie. 13:27, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pikuśpikuś

5 4

Na budowach ciągle szukają pracowników! 13:38, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sierakowicki Styl IISierakowicki Styl II

5 3

Przynajmniej uszy odpoczną od tego Disco POLO 13:59, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

2 zł2 zł

5 2

A autobus nr. 1 , kolesia włodarza , dalej jeździ pusty co godzinę , po Kartuzach , z naszych podatków .
Przecież to jest bez sensu !
Kto przerwie , zatrzyma tę farsę ??? 13:59, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamczatkaKamczatka

2 1

Sami musimy. Czas na taczke. 16:40, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

likwidują gospodarkęlikwidują gospodarkę

3 1

w Hiszpanii już protestują
https://i.iplsc.com/hiszpania-protest-branzy-hotelarskiej-precz-z-restrykcjami/000AP6J698AS7KCW-C321-F4.jpg
POLITYCZNY WIRUS Virus=Politica 18:12, 12.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA