Origami jest sztuką składania papieru, której historia ma swoje początki na przełomie VII i VIII wieku naszej ery – czas trwania origami w kulturze liczymy więc już w tysiącach. Chociaż sztuka ta pierwotnie wywodzi się z Chin, jej rozwój nastąpił właśnie w Japonii i to tam zdobyła ona wyjątkową popularność. By móc lepiej poznać ideę składania figurek z papieru, należy rozpocząć swoją podróż od śmierci. To twórcze i relaksujące zajęcie związane było ściśle z kultem religijnym i tradycją grzebania zmarłych. Japończycy wierzyli, że zmarły powinien mieć w swoim otoczeniu coś, co będzie przypominało mu o życiu na Ziemi – zdecydowano się umieszczać w grobowcach papierowe kartki poskładane w finezyjne kształty i figury. Dlaczego akurat origami, a nie coś cenniejszego? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: kosztowne materiały stawały się łatwym łupem dla barbarzyńców, a papierowe figurki nie były dla nich niczym wartościowym. Później origami zdobiło domy, prezenty i podarunki. Dziś zauważa się, że układanie kształtów z papierowych kartek pozytywnie wpływa na dziecięcy umysł.
Origami to dla dziecka trening logicznego myślenia, którego efekty widać później w nauce matematyki czy programowania. Składając origami, młody człowiek stale poszerza swoje umiejętności manualne, a przy tym uczy się, jak poszczególne etapy wpływają na efekt końcowy jego pracy. Im trudniejsze figury, tym sprawniej pracuje nasz mózg. Składanie origami jest świetnym zajęciem także dla dorosłych, którym zależy na poprawie swojej koncentracji czy szlifowania umiejętności wyobraźni przestrzennej. Poprzez sumienne odtwarzanie kolejnych kroków mających doprowadzić nas do osiągnięcia ciekawego kształtu, uczymy się lepiej zapamiętywać. Do origami angażujemy zarówno swój umysł i ciało, całkowicie oddając się tej formie nauki oraz relaksu w jednym. Choć klasyczne origami zabrania klejenia, nacinania czy stosowania dodatkowych ozdób, współcześnie obserwuje się przyrost nowych technik modułowych. Ten typ składania jest znacznie trudniejszy i bardziej skomplikowany od podstawowego origami, lecz daje on praktykującemu mnóstwo satysfakcji.
Składanie origami pozwala nam zaznać relaksu; uczy nas cierpliwości i pracy nad własnymi emocjami w przypadku porażki. Warto od samego początku zapoznawać dziecko z tą niezwykłą sztuką. Ogromnym plusem origami jest fakt, że do tworzenia pięknych rzeczy naprawdę nie trzeba wiele – wystarczy jedynie kartka papieru i instrukcja. Jeżeli jednak chce się poczuć klimat niczym z filmów czy bajek o Kraju Kwitnącej Wiśni, warto spakować plecak i ruszyć w podróż do...Karkonoszy. To właśnie tam, w okolicach gór i terenów zielonych, znajduje się Mała Japonia – Ogród Japoński Siruwia, prowadzony przez prawdziwych miłośników kultury japońskiej. Podczas gdy dorośli będą mogli usiąść przy słynnej matchy i cieście, dzieci udadzą się na warsztaty z tworzenia origami z papieru. Więcej informacji na temat zajęć dla najmłodszych jakie organizowane są w Małej Japonii znajdziesz w aktualnościach na stronie malajaponia.pl. Jednodniowa wycieczka z pewnością zaciekawi nawet największych zwolenników siedzenia w czterech ścianach, otwierając ich na zupełnie nowe. Łączenie zwiedzania z różnymi aktywnościami to przepis na dobrą wycieczkę – zacznij planować podróż już teraz.