Zamknij

Twój wzrok cię zawodzi? Sprawdź, jak reagować na pogorszenie widzenia

08:40, 12.07.2023 Aktualizacja: 08:41, 12.07.2023

Wzrok to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Niestety, bardzo wielu z nas bagatelizuje ten fakt, unikając wizyt u okulisty jak ognia. Tymczasem pogorszenie widzenia może być wywołane bardzo wieloma czynnikami, począwszy od zwykłego zmęczenia, przez pogłębienie występującej wcześniej wady, aż po chorobę oczu. Badania wskazują, że około 60% osób potrzebujących okularów korekcyjnych po raz pierwszy, zbyt długo czeka na wizytę u lekarza. Jednym z najczęstszych objawów pogorszenia wzroku jest odczuwane zmęczenie oczu; tego rodzaju pogorszenie ostrości wzroku jest naturalne, jeżeli nie utrzymuje się przez dłuższy czas. W innym przypadku warto skonsultować niepokojące objawy ze specjalistą, który będzie w stanie postawić trafną diagnozę, wszczynając dalsze postępowanie w celu zatrzymania pogarszającej się wady.

Przyczyny i objawy, które zwiastują pogorszenie się wzroku

Pogorszenie wzroku jest w stanie spowodować naprawdę wiele czynników. Jednym z najczęstszych jest długotrwała, nieprzerwana ekspozycja oczy na światło niebieskie ekranów urządzeń cyfrowych, takich jak komputery, telefony czy telewizory. Żyjemy w czasach, w których bardzo ciężko jest nam rozstać się ze smartfonem. Wady wzroku doświadcza też ponad połowa osób spędzających dni przed komputerem – czy to w pracy, czy w formie rozrywki. Długotrwała ekspozycja oczu na jasne, mocne oświetlenie, jest w stanie spowodować zmęczenie wzroku, a przy tym doprowadzić do jego pogorszenia. Podobnie w przypadku używaniu nieodpowiednich okularów słonecznych; ciemne szkła nie ochronią naszego wzroku przed słońcem, jeżeli nie będą wyposażone w filtr UV. Co więcej, przyczyną pogorszenia się wzroku może być również nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy A i E. Długo utrzymywany stan niedoboru może być przyczyną permanentnego osłabienia widzenia. Do objawów sugerujących pogorszenie się wzroku możemy zaliczyć:

  • niewyraźne widzenie pomimo wcześniejszej korekcji wzroku;
  • widzenie mniej wyraźnie z bliskiej odległości;
  • rozmazujący się obraz z daleka;
  • częste mrużenie oczu;
  • bóle głowy.

Nagłe pogorszenie wzroku nie powinno zostać zbagatelizowane. W momencie zauważenia wyżej wymienionych objawów, dobrze jest skontaktować się z lekarzem okulistą. Im szybciej wykona on badanie i ustali przyczynę, tym większe szanse na zatrzymanie postępującej wady.

Witaminy a wzrok – czy warto wprowadzić suplementację w celu poprawy widzenia?

Wzrok pozwala nam na orientację w przestrzeni i swobodne, a przede wszystkim także bezpieczne, przemieszczanie się. Funkcjonowanie oczu w dużej mierze zależy od sposobu, w jaki się odżywiamy. Jednymi z najkorzystniejszych witamin na wzrok i oczy są między innymi:

  • witamina A → wpływająca na pracę siatkówki;
  • witamina C → regulująca proces produkcji filmu łzowego oraz wzmacniająca ściany naczyń krwionośnych oczu;
  • witamina D → uczestnicząca w regulowaniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej;
  • witamina E → odgrywająca ważną rolę w procesie ochrony wzroku.

Również medycyna ajurwedyjska jest w stanie wiele zasugerować, jeżeli chodzi o właściwą ochronę wzroku. Dostępne w e-sklepie DEVA Harmony okulary ajurwedyjskie mają za zadanie stymulować i ćwiczyć mięśnie oczu, natomiast mieszanki lecznicze takie jak Triphala czy Amla, dostępne na devaharmony.com/pl/ mają za zadanie naturalnie wspomóc wzrok dzięki witaminom. Prawidłowa suplementacja daje szansę na cieszenie się dobrym wzrokiem jeszcze przez dłuższy czas. Należy pamiętać, że zmysł wzroku także ulega starzeniu się – dlatego też dbanie o wzrok zalecane jest również młodym osobom. 

(art.promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%