Zamknij

Jak zaplanować budowę domu krok po kroku? Poradnik

14:12, 19.09.2024 art.sponsorowany Aktualizacja: 14:13, 19.09.2024

Budowa domu dla wielu ludzi jest jednym z największych życiowych marzeń. Warto jednak pamiętać, że realizacja takiej inwestycji wymaga bardzo starannego planu i przygotowania. Sprawdź, jak krok po kroku zaplanować budowę domu, aby uniknąć stresu i opóźnień.

Określ potrzeby i budżet, następnie wybierz działkę

Pierwszy krok w planowaniu budowy to ustalenie, czego potrzebujemy. Należy uzgodnić z domownikami, jak duży dom chcecie mieć oraz ile potrzebujecie pokoi. Przemyślcie, jakie udogodnienia są dla was ważne (np. taras, piwnica lub garaż). Warto też zastanowić się, co będzie lepsze dla całej rodziny – dom parterowy czy piętrowy.

Kolejny etap planowania to ustalenie budżetu. Ważne, aby zaplanować go realistycznie, uwzględniając koszt budowy domu, a także związane z tym dodatkowe wydatki. Wliczyć można do nich m.in. koszt zakupu działki, projekt architektoniczny z Extradom lub innego miejsca, zezwolenia i opłaty administracyjne, wykończenie wnętrz oraz zagospodarowanie terenu.

Jeśli chodzi o działkę, należy skoncentrować się na jej wyborze. Przy zakupie pamiętaj o kluczowych parametrach działki, takich jak lokalizacja. Doskonale, jeśli działka ma dobry dostęp do komunikacji i miejskiej infrastruktury. Ważne, żeby znajdowała się w możliwie cichej okolicy. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając działkę pod budowę domu?

  • Kształt i wielkość działki – musi odpowiadać planom budowy. Jeśli będzie mała, możliwości zabudowy będą mocno ograniczone.
  • Dostęp do mediów – jest kluczowy, ponieważ brak dojścia do kanalizacji, wody czy prądu będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.
  • Ukształtowanie terenu – działka może być płaska i łatwa do zabudowania. Może też wymagać dodatkowych prac ziemnych, gdy jest nierówna.
  • Plan zagospodarowania przestrzennego – lokalne plany pozwolą ustalić, jak wysoki dom można postawić na działce oraz jaki może mieć np. kształt.

Wybierz projekt domu i uzyskaj odpowiednie pozwolenia

Jeśli już masz działkę, musisz zdecydować się na projekt domu. Możesz wybrać gotowy projekt, ale też powierzyć jego wykonanie architektowi. Gotowe projekty są szybsze w realizacji i tańsze, jednak nie zawsze odpowiadają specyfikacji działki. Indywidualne są dopasowane do wymagań i możliwości terenu, jednak są znacznie droższe i czasochłonne.

Niezależnie od wyboru projektu domu należy pamiętać, że powinien być on zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego oraz lokalnymi przepisami budowlanymi.

Przed rozpoczęciem budowy domu należy uzyskać szereg zezwoleń. Wśród podstawowych kroków do wykonania należy złożenie wniosku o warunki zabudowy, jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Większość inwestycji wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek powinno się złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Budowa nie wymaga pozwolenia? Wystarczy więc zgłosić fakt budowy domu w urzędzie. Jeśli po 21 dniach nie otrzymasz sprzeciwu, możesz rozpocząć prace budowlane.

Kolejne etapy planu budowy domu – musisz o tym pamiętać!

Gdy uda ci się uzyskać niezbędne pozwolenia, pora na wybór ekipy budowlanej. Dokonaj dokładnego researchu i wybierz fachowców z dobrymi opiniami, którzy mają doświadczenie w realizacji podobnych projektów. Zwróć uwagę na referencje, treść umowy i cenę. To, że oferta jest niska, nie zawsze świadczy o jej jakości. Czasem warto zapłacić więcej i mieć pewność, że praca zostanie wykonana prawidłowo i solidnie.

Pora na budowę domu. To przedostatni krok, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat – w zależności od wybranej opcji (np. dom modułowy lub klasycznie murowany). Budowa tradycyjnego domu składa się z kilku etapów, które trzeba skrupulatnie zaplanować:

  1. Stan zero – pierwszy etap budowy, który dotyczy prac ziemnych (np. wykopów), wylania fundamentów i wykonania instalacji podziemnych.
  2. Stan surowy otwarty – obejmuje wznoszenie murów, ścian nośnych, stopów i dachu.
  3. Stan surowy zamknięty – dotyczy montażu okien, drzwi i ewentualnego docieplenia budynku. W tym stanie można przejść do prac wykończeniowych.
  4. Instalacje – wszystkie prace, czyli np. montaż instalacji wentylacyjnej, grzewczej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej powinny być wykonywane zgodnie z projektem i przepisami budowlanymi.
  5. Prace wykończeniowe – ten etap wymaga szczególnej precyzji i dbałości o szczegóły. Mowa o tynkowaniu, malowaniu, montażu drzwi wewnętrznych i układaniu podłóg. Dzięki zadbaniu o prace wykończeniowe wnętrza będą funkcjonalne i estetyczne.

Ostatni etap budowy domu

Pozostaje już tylko dokonać odbioru budynku przez nadzór budowlany lub inne odpowiednie służby. Po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie rozpocząć można prace związane z zagospodarowaniem terenu – budowę ogrodzenia, układanie podjazdu i urządzanie ogrodu.

Jak widzisz, budowa domu jest złożonym procesem, który wymaga starannego zaplanowania, skoordynowania i współpracy ze specjalistami. Należy krok po kroku realizować kolejne etapy, uważnie podejmując każdą decyzję.

Kluczem do sukcesu jest dokładne określenie potrzeb, wybór odpowiedniej ekipy budowlanej i przestrzeganie harmonogramu prac. Dzięki temu będziemy cieszyć się wymarzonym domem przez wiele kolejnych lat.

(art.sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%