Zamknij

Pompa ciepła – jakie są plusy i minusy?

11:04, 24.09.2024 mat.promocyjny Aktualizacja: 11:04, 24.09.2024

Pompa ciepła to jedno z urządzeń grzewczych, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. W zależności od rodzaju, pobiera energię cieplną z gruntu, powietrza bądź z wody, kierując ją do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Warto przy tym wiedzieć, że urządzenie samo w sobie nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje, pozostając zasilaną w dużej mierze energią pochodzącą z naturalnych źródeł, a jedynie w niewielkim stopniu energią elektryczną. Przez wgląd na dolne źródło ciepła, wyróżnia się 3 rodzaje pomp: gruntowe, powietrzne oraz wodne. Dziś pompa ciepła cieszy się sporą popularnością – wszystko ze względu na szereg zalet, które wynikają zwłaszcza z jej stosowania. Jednak rzeczywistość nie prezentuje się wyłącznie w jasnych barwach, a pompa ciepła posiada także swoje minusy. Już dziś poznaj zalety oraz wady tego zastosowania i na ich podstawie sprawdź, czy pompa ciepła jest dla Ciebie.

Główne zalety i wady pompy ciepła. O czym powinieneś wiedzieć?

Montaż systemu grzewczego opartego na pompie ciepła stanowi jedną z coraz częstszych decyzji zakupowych jakie podejmują właściciele domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, które podczas pracy nie emituje żadnych szkodliwych spalin, a do działania wykorzystuje odnawialne źródła energii. Ponadto, to jedno z najbardziej opłacalnych urządzeń grzewczych; niski pobór energii elektrycznej przekłada się na niewielkie koszta eksploatacji w porównaniu do innych systemów ogrzewania. Urządzenie jest niemalże bezobsługowe – nie wymaga dodatkowego uzupełniania opału, czyszczenia bądź składowania paliwa. Wybierając pompę zyskuje się więc urządzenie trwałe, intuicyjne, a także żywotne. Niektóre modele są w stanie służyć przez 30 lat! Sam montaż pomp zazwyczaj jest bardzo prosty, a urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca; można je zamontować niemal wszędzie i nie potrzeba ku temu specjalnego pomieszczenia.

Co z wadami? Wśród nich można wymienić wysokie koszty początkowej inwestycji w pompy ciepła – mimo tego że istnieją konkretne dofinansowania, cena pompy ciepła wciąż pozostaje wysoka. Klasyczne pompy ciepła wykazują także niską sprawność w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami; konieczny jest montaż pomp wysokotemperaturowych. Starsze modele pomp ciepła mogą również odrzucać hałasem jaki wydają, gdyż bywa on bardzo uciążliwy. Szereg aspektów powoduje, że pompa ciepła powinna być wyjątkowo przemyślanym wyborem.

Marzysz o pompie ciepła? Koniecznie zwróć uwagę na kilka ważnych elementów!

Technologia oraz zastosowane komponenty stanowią fundamentalne czynniki, które wpływają na parametry techniczne modeli dostępnych na rynku. Kluczowe parametry to między innymi współczynnik sprawności urządzenia, wydajność grzewcza, wymagana temperatura czy emisja hałasu. To właśnie na podstawie tych informacji będziesz w stanie określić, czy dana pompa ciepła nadaje się do Twojego domu. W doborze pompy ciepła znakomitą pomocą może okazać się konsultacja z doświadczonym specjalistą. Znaleźć go można między innymi w firmie Nasz Prąd, która na co dzień zajmuje się sprzedażą, montażem oraz serwisem pomp ciepła. Ekologiczne rozwiązanie stanowi obiekt zainteresowań wielu inwestorów – i ty zastanów się nad zaletami, jakie może przynieść zakup pompy ciepła do swojego domu.

 

(mat.promocyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%