Pod koniec sierpnia Gdańsk ugości przedstawicieli świata nauki i biznesu na kolejnej edycji konferencji technologiczno-biznesowej Q-Con: Quantum Conference. To jedno z największych wydarzeń kwantowych w Europie Środkowej.
Q-Con to międzynarodowa konferencja poświęcona technologiom kwantowym, która łączy środowisko naukowe, biznesowe i inwestorskie, tworząc przestrzeń do współpracy i wymiany wiedzy. Wydarzenie łączy przedstawicieli branży nowych technologii, decydentów sektora publicznego oraz świata nauki. Konferencja odbędzie się 29 sierpnia w Gdańsku, w sercu dynamicznie rozwijającego się ośrodka technologiczno-naukowego skupionego wokół Uniwersytetu Gdańskiego i Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych – ICTQT.
Technologie kwantowe są jednym z najważniejszych strategicznych obszarów inwestycji dla globalnych potęg gospodarczych. Chiny inwestują w rozwój tej dziedziny około 15 mld rocznie, USA około 3,7 mld, a Niemcy 3,3 mld. Technologie kwantowe mają potencjał, by do 2035 roku wygenerować ponad 1 bilion dolarów dla globalnego PKB. To jedna z najbardziej obiecujących dziedzin dla inwestorów, korporacji i państw. Przewidywania wskazują, że do 2030 roku powstanie 250 000 nowych, wysoko płatnych miejsc pracy w tym sektorze. Startupy kwantowe otrzymały od 2017 ponad bilionów dolarów dofinansowania, a firmy takie jak Google, Microsoft czy IBM, rozwijają własne programy kwantowe. To pokazuje, że kapitał prywatny już dziś stawia na rozwiązania kwantowe jako przyszłościowy kierunek inwestycji.
– Myślę, że nie każdy ma świadomość, jak duży potencjał kwantowy posiada Polska. Mamy wybitnych naukowców, którzy osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej, świetnie prosperujące ośrodki badawcze, a sam Gdańsk stał się niejako polską stolicą fizyki kwantowej. Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej tworzą tutaj swoisty „trójkąt kwantowy”, który przyczynia się do rozwoju Pomorskiej Doliny Kwantowej. Tak więc mamy potencjał, który powinniśmy wykorzystywać do umacniania pozycji naszego kraju w tej dziedzinie – podkreśla dr hab. Marcin Marciniak, Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.
Będzie to druga edycja konferencji, która już teraz cieszy się dużą rozpoznawalnością. Ubiegłoroczne wydarzenie zgromadziło ponad 150 uczestników z całego świata w tym prelegentów z USA, Francji, Finlandii czy Niemiec. Wśród zeszłorocznych prelegentów znaleźli się między innymi profesor Charles H. Bennett z IBM, profesor Harald Weinfurter z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, Mirosław Wróblewski, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz cenieni polscy naukowcy.
– Konferencja Q-Con jest miejscem dialogu, prezentacji innowacji i dyskusji o kwantowej przyszłości, w której Polska i Europa ma duże szanse mocno zaznaczyć swoją obecność.
ONZ ogłosiło rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Nauki i Technologii Kwantowych, co pokazuje, jak istotną dziedziną są technologie kwantowe. Podczas tegorocznej edycji będziemy dyskutować między innymi o tym, co robić, żeby za 10 lat Polska i Europa zyskały mocno rozbudowany, możliwie niezależny przemysł technologii kwantowych, jak rozwijać Deep Tech, czy jak budować startupy w przełomowych technologiach – mówi Jakub Stempnik Country Lead, Kainos.
Organizatorem konferencji Q-Con jest Kainos Software, firma z Irlandii Północnej oraz Uniwersytet Gdański, w tym Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki (MFI) oraz Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT). Szczegóły dotyczące konferencji można znaleźć na stronie www.qcon.tech.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz