System rynnowy, chociaż zazwyczaj nie zwraca się na niego tak dużej uwagi, w rzeczywistości stanowi jeden z istotnych elementów każdego domu. Sprawnie działający, jest w stanie skutecznie odprowadzić wodę z dachu, a przy tym także zabezpieczyć budynek przed zawilgoceniem elewacji czy uszkodzeniem systemu cieplnego – w ten sposób chroniąc dom przed powstawaniem na jego powierzchni pleśni czy nieestetycznych zacieków. Aby jednak systemy skutecznie pełniły swoją funkcję, muszą być odpowiednio wykonane, z użyciem ku temu specjalistycznych materiałów; olbrzymie znaczenie ma również właściwa instalacja. W jakie konkretnie systemy rynnowe warto zainwestować? Już dziś poznaj aspekty, na które warto zwrócić uwagę decydując się na inwestycję w odpowiedni system rynnowy.
Woda stanowi jedno z największych zagrożeń dla konstrukcji budowlanych. Zabezpieczenie swojego domu przed wnikaniem wilgoci w jego poszczególne elementy jest priorytetem podczas budowy. Obecnie olbrzymią popularnością cieszą się zwłaszcza stalowe systemy rynnowe, które znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w regionach, w których na co dzień panują wymagające warunki pogodowe – takie jak silne wiatry, obfite deszcze czy intensywne opady śniegu. Solidnie wykonane, wysokiej klasy systemy, znakomicie pełnią swoją funkcję pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych. W przypadku inwestycji w system rynnowy, kluczowy aspekt stanowi dobór odpowiednich parametrów technicznych; to właśnie one mają znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu budynku! Dlatego, decydując się na zakup systemu rynnowego, dobrze jest pochylić się nad kwestią jaką stanowi jakość materiałów, z których powstały rynny. Ciekawe propozycje systemów prezentuje między innymi firma Polskie Centrum Dachowe, zajmująca się sprzedażą nowoczesnych, mocnych systemów rynnowych od topowych firm. Tego rodzaju systemy gwarantują bezpieczeństwo domu – pod warunkiem, że zostały one odpowiednio zamontowane. Prawidłowy montaż powinien zabezpieczyć rynnę przed uderzeniem śniegu zsuwającego się z dachu, a sam system znaleźć się pod okapem. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu prawidłowego spadku, który (w kierunku odpływu) powinien wynosić minimum 2 milimetry na 1 metr! To przydatne wskazówki, o których niestety często się zapomina. Tymczasem wpływają one na wydajność całego systemu! Dobrze, aby instalacją zajął się specjalista. Wtedy będzie można mieć pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a system spełni swoje zadanie.
Wiesz już, że system rynnowy stanowi naprawdę istotny element niemal każdego budynku – niezależnie czy mówimy tutaj o domu jednorodzinnym, bloku czy obiekcie przemysłowym. Jego głównym zadaniem jest skuteczne odprowadzanie wody z połaci dachowej, co znacznie minimalizuje liczne problemy, jak gromadzenie się deszczówki na dachu czy zalewanie elewacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do wystąpienia niedrożności tego typu systemów, co wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, takimi jak powstawanie zacieków, a nawet zagrzybienie fasady budynku. Zapchane rynny mogą znacząco wpłynąć na estetykę obiektu, tym samym przyczyniając się do powstawania uszkodzeń elewacji czy ocieplenia – to zaś bezpośrednio przekłada się nie tylko na komfort domowników, lecz także rosnące rachunki za ogrzewanie. Na tym nie koniec. Niedrożność systemu rynnowego i wylewająca się poza jego obręb woda to poważne zagrożenie dla fundamentów, które pod wpływem wilgoci zaczną pękać się i kruszyć, tym sposobem osłabiając stabilność całej konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, by nie pozwalać na zaleganie w systemach liści, gałęzi, błota, jak i innych zanieczyszczeń! Klucz stanowi nie tylko to, jak zamontowany został system – lecz także fakt, w jaki sposób o niego dbasz.