Zamknij
REKLAMA

II Regaty Old BYS Regatta Złota Góra 2019

13:23, 06.09.2019 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.CSWiPR

Zakończył się cykl regat klasy Optimist. Na Złotej Górze koło Kartuz odbyły się II Old Boys Regatta Złota Góra 2019. W tym roku organizatorzy przygotowali dwie konkurencje (Juniora) i klasyfikacje generalną, w której warunkiem uczestnictwa było ukończone 45 lat. Górnej granicy wieku nie było. Rywalizacja odbywała się na klasie Optimist.

Organizatorem regat był UKŻ Lamelka i Kartuskie Centrum Kultury. Impreza została objęta patronatem Ocean Sails Violetty i Stanisława Sawko i Prezesa UKŻ Lamelka. Partnerami regat była: gmina Kartuzy, powiat kartuski oraz Pomorski Związek Żeglarski. Do regat ostatecznie zgłosiło się pierwszego dnia 10 zawodników, a drugiego 14 zawodników, w tym jedna osoba z Francji, jedna osoba z Amsterdamu. Po odprawie nastąpiło losowanie łodzi regatowych. Uczestnicy startowali na Optimistach udostępnionych przez zawodników UKŻ Lamelka.

Pierwszego dnia w kategorii Junior Puchary otrzymali: w ramach 1 miejsca Leszek Dubiela przekazał zwycięstwo Hannie Gołębiewskiej skipperowi – Kapitanowi jachtowemu, która to po raz pierwszy w karierze żeglarskiej wystartowała w regatach tak małych jachtów; drugie miejsce powędrowało do zawodnika Dariusza Kurjańczyka (Kartuzy) i Stanisława Jesmanowicza (Amsterdam).

Drugiego dnia regatom towarzyszył porywisty wiatr, nie obeszło się bez wywrotki. Rozegrano trzy wyścigi. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Regaty Oldboys powędrowało do Leszka Dubieli, który zdobył 7 pkt. (w 2018r. zdobywca 2 miejsca ). Wiecemistrzem został Stanisław Sawko (Mistrz z 2018r.) z 13 pkt. oraz na III miejscu uplasował się Piotr Kropidłowski .

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz nagrody ufundowane przez Viotettę i Stanisława Sawko z firmy Ocean Sails z Kamienicy Królewskiej.

O wynikach decydowały jedynie umiejętności. Każdy o własnych siłach musiał walczyć o punkty. Bywało, że gabaryty załogi były zbliżone do wymiarów łódki. Pomimo towarzyskiego charakteru imprezy, regaty zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad i procedur określonych Przepisami Regatowymi Żeglarstwa WS, wydanymi przez Polski Związek Żeglarski i instrukcją żeglugi. Rywalizacja na trasie była zacięta, od pierwszego do ostatniego miejsca na mecie, z zasadami fair play.

Puchar Old Boys Mastersa otrzymał 82 letni Roger Kulpinski z Francji (Kamienica Królewska).

Nad organizacją i przebiegiem regat  czuwała komandor klubu Hanna Kajeta oraz komisja sędziowska w składzie: Anna Piasecka i Marta Skrzypkowska. Bezpieczeństwo uczestników zapewniały łodzie  strażaków OSP z Dzierżążna i Brodnicy Górnej.

Już wkrótce,  21-22 września, na jeziorze Brodno Wielkie w Złotej odbędą się XIII Mistrzostwa Kartuz. Będzie to ostatnia w sezonie impreza klasyfikowaną w V Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Dzieci i młodzież będą startowały w klasach Optimist i Cadet. Starsi mogą rywalizować w klasach amatorskich: Omega i Open. Szczegóły na stronie Centrum Kultury.

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ZainteresowaniZainteresowani

0 0

Czy można u kogoś pouczyć się sterować na cadecie? 13:20, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone