Zamknij

Uczniowie ZSP w Sierakowicach odebrali zaświadczenia o doświadczeniach zawodowych

12:29, 10.10.2021 | ZSP Sierakowice/oprac.W.D.
Skomentuj fot.ZSP Sierakowice
REKLAMA

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach podsumowano projektu pt. "Europa dla Zawodowców-Zawodowcy dla Europy". Został on zatwierdzony do realizacji z funduszy unijnych. 

Uczniowie Technikum kształcący się w zawodzie technik ekonomista, technik agrobiznesu, technik żywienia i usług gastronomicznych zrealizowali staż zagraniczny w pięknej, malowniczej, a zarazem nowoczesnej Maladze (Andaluzja). Obejmował on okres 4 tygodni, łącznie wzięło w nim udział 40 uczniów.

Partnerem projektu była Tribeka Training Lab S.L.U.  – hiszpańska agencja szkoleniowa w Maladze, zajmująca się promocją, organizacją i zarządzaniem stażami zagranicznymi oraz programami edukacyjnymi dla uczniów, kadry nauczycielskiej, młodych pracowników oraz organizacji z całej Europy. Tribeka jest częścią "ETN Network", której firmy znajdują się we Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Podczas uroczystości podsumowania projektu uczestnicy stażu zagranicznego przedstawili prezentację oraz film relacjonujący pobyt w Maladze. Najważniejszym jednak punktem wydarzenia było wręczenie przez Grzegorza Macholę, dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, Katarzynę Cyman, kierownika szkolenia praktycznego, Zbigniewa Fularczyka, zastępcę wójta gminy Sierakowice, dokumentów potwierdzających zdobyte przez uczniów doświadczenie zawodowe w kraju europejskim, tj.: dokumentu Europss-Mobilność, dokumentu ECVET, certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w stażu zagranicznym, referencji od pracodawcy.

Tego dnia został również przeprowadzony konkurs pn. “With projects around the world” z tematyki projektów europejskich i wartości UE, będący jednym z założeń realizowanego projektu. Do konkursu przystąpili uczniowie szkół podstawowychi ponadpodstawowych. Składał się on z testu teoretycznego przeprowadzonego w formie onlinew siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Uczestnicy biorący w nim udział wykazali się dużą wiedzą, a miejsca uplasowały się następująco:

I miejsce zajęli przedstawiciele Powiatowego Zespołu Szkół w Przodkowie,
II miejsce – przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach,
III miejsce – przedstawiciele Branżowej Szkoły I stopnia w Sierakowicach,
IV miejsce – przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Mojuszu.

Ponadto po zakończonym konkursie przedstawiciele szkół mogli przedstawić prezentacje na temat projektów, wypracowanych rezultatów realizowanych w ich szkole macierzystej. Działanie to miało na celu dzielenie się wiedzą, dobrymi praktykami oraz służyło wymianie doświadczeń.

Realizacja projektu pozwoliła wykształcić pewnego swojej wiedzy i umiejętności ucznia - Europejczyka, konkurencyjnego na rynku pracy, potrafiącego profesjonalnie przedstawić nabyte w toku stażu wiedzę i umiejętności.

Przyczyniła się do wzbudzenia wśród młodzieży szerszego, bardziej otwartego spojrzenia na świat, kształtowania postaw tolerancji wobec różnic rasowych, etnicznych i religijnych, zwalczania stereotypów i uprzedzeń rasowych, kulturowych i religijnych. Działania podjęte przy realizacji projektu pozwoliły na poznanie aspektów pracy zawodowej w odmiennych warunkach kulturowych i językowych oraz zasad pracy w zespole różnym kulturowo i językowo.

Dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne, dbając o wysoką jakość kształcenia branżowego, przystąpili do aplikowania o kolejne projekty mobilności. Uczniowie będą mieli możliwość realizacji stażu zagranicznego w ramach projektu pt. "Zawodowcy przyszłością Europy” w Mallow, mieście leżącym w prowincji Munster, w hrabstwie Cork w Irlandii.

(ZSP Sierakowice/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%