Zamknij

Tuchlino. Mieli wystąpić tylko raz, ale postanowili założyć zespół

14:02, 30.08.2019 | W.D.
REKLAMA
Skomentuj

Na kaszubskich scenach od niedawna zobaczyć można nowy regionalny zespół "Bandonia". To grupa, która powstała w Tuchlinie, przy okazji benefisu zespołu "Tuchlińskie Skrzaty". - To miał być jednorazowy występ, ale stwierdziliśmy, że chcemy działać dalej - mówi Aleksandra Brzeska, kierowniczka zespołu.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Bandonia" jest prawdopodobnie najmłodszą stażem tego rodzaju grupą na Kaszubach, chociaż tworzą ją ludzie z doświadczeniem. Śpiewają, wykonują tradycyjne kaszubskie tańce i choć działają raptem cztery miesiące, zdobyli już pierwsze miejsce podczas Przeglądu Zespołów Regionalnych dla Dorosłych w Wierzchucinie. 

- Zespół tworzą głównie osoby, które niegdyś występowały w zespole "Tuchlińskie Skrzaty", ale w naszym gronie są też wychowankowie kilku innych grup działających na Kaszubach - mówi Aleksandra Brzeska, kierowniczka Zespołu Pieśni i Tańca "Bandonia". - Tak naprawdę mieliśmy wystąpić tylko raz, właśnie podczas benefisu pana Jana Baski, wieloletniego kierownika dziecięcego Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Tuchlinskie Skrzaty". Mieliśmy się zaprezentować jako najstarsza grupa wywodząca się z tego zespołu Ale stwierdziliśmy, że nie będziemy kończyć na jednym występie, że skoro mamy już stroje i chęci, to warto działać dalej. 

Zdjęcie z jubileuszu zespołu

Członkowie zespołu założyli stowarzyszenie i starają się brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach w regionie, promując kaszubską kulturę. Chętnie pokazują też swój program na weselach. 

- Okazuje się, że jest zapotrzebowanie na takie występy. Są pary młode, które właśnie w taki sposób chcą uatrakcyjnić wesele, a my chętnie pokazujemy tradycyjne kaszubskie tańce i zapraszamy również gości do wspólnej zabawy, co przyjmowane jest z dużym entuzjazmem - mówi Aleksandra Brzeska. 

Zespół "Bandonia" tworzą w tej chwili 22 osoby, ale grupa już we wrześniu będzie szukała kolejnych chętnych do tańca. Szczegóły dotyczące działalności zespołu można znaleźć na jego profilu facebookowym

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

Zdzisek Zdzisek

2 1

No fejno tańcujeta .Tak mi zaczęła nóżka tupać jak zobaczyłem jak tańcujeta ,że aż muszę iść wypić na drugą nóżke po raz któryś. 20:44, 30.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaszebaKaszeba

4 0

Super. Seniorzy a werwy więcej niż u młodych. Tak się dzieje jak się kulturę ma we krwi.
01:54, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Korpoludek WładysławKorpoludek Władysław

3 0

Niby trąci komercją, ale jak się patrzy na nich to serce bije. Dawno nie widziałem ludzi z takim zapałem. Mega i tyle. Niech se pisze kto chce, ale widać tu pasje.
02:36, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawy gość ciekawy gość

0 0

Ciekawe ile takie widowisko ? 13:59, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MamalekMamalek

0 0

Proszę o jakiś kontakt do zlorzyciela zespolu
18:58, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo .Brawo .

0 0

Jest i Wojt Kobieta. Jak widać jest współpraca między Wójtem a Sołtysem. 10:48, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone