Inspirujące spotkania, twórcze warsztaty, ciekawe wyjazdy i doskonała zabawa - tak wyglądają comiesięczne spotkania grupy dzieci z gminy Somonino. Od czerwca przy tutejszej bibliotece działa Akademia Mirabelek, która przybliża młodym uczestnikom przeróżne dziedziny: m.in. sztukę, historię, literaturę, a przede wszystkim uczy, bawi i rozwija.
Poznają swoją małą i wielką ojczyznę, uczą się przeróżnych przydatnych umiejętności, rozwijają się poprzez spotkania z ciekawymi osobami i interesujące warsztaty, a także świetnie się bawią - takie są Mirabelki z Somonina. Spotykają się co miesiąc, zazwyczaj w soboty, by uczyć się o lokalnej historii, dziedzictwie kulturowym, literaturze, teatrze czy sztuce. Wcale się nie nudzą - wręcz przeciwnie: organizatorzy Akademii Mirabelek zapewniają im mnóstwo inspirujących zajęć.
- Akademia Mirabelek jest to cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino - mówi Karolina Szmołda, koordynatorka projektu. - Uwaga dzieci jest skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej "Małej Ojczyzny". Udział w zajęciach jest bezpłatny, a projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski z Warszawy w ramach programu "Patriotyzm Jutra" wspierającym fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury z całej Polski.
Pierwsze spotkania odbyły się w czerwcu - wówczas dzieci poznały się nawzajem oraz zaznajomiły się z ideą całego przedsięwzięcia.
- Motyw przewodni projektu został zainspirowany książką Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, czyli niezwykłą historią zmieniającego się świata opowiadaną z punktu widzenia drzewa, które rosło kiedyś w Warszawie - podkreśla Karolina Szmołda.
Podczas pozostałych spotkań odbyły się m.in. warsztaty twórczego myślenia z wykorzystaniem metody teatru kamishibai, czyli twórcze opracowanie wartości miłości i patriotyzmu. Dzieci tworzyły też własne opowieści w teatrze obrazkowym. Najmłodsi poznali też symbole narodowe, poznały swoją najbliższą okolicę, spacerując po miejscowości, m.in. z przewodnikiem. Mirabelki pojechały również do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie prócz zwiedzania wystawy głównej, wzięły udział w ciekawej lekcji: musiały napisać kartkę z pamiętnika dziecka żyjącego w tamtych czasach oraz napisać list z Syberii do dziadków.
Były też kulinarne spotkania: dzieci poznały owocowe i warzywne smaki, a podczas ostatniego - październikowego, które odbyło się w ramach Nocy Bibliotek, wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Sławkach przygotowały pyszną kolację.
Także nasza redakcja miała zaszczyt być gościem Akademii Mirabelek. Opowiedzieliśmy najmłodszym, jak wygląda praca dziennikarza, pokazaliśmy, jak wygląda nasz portal i w jaki sposób powstają artykuły. Mirabelki dowiedziały się o plusach i minusach tej pracy, o wolności słowa, prawie do wyrażania własnych poglądów oraz o tym, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a swoją opinię trzeba wyrażać z poszanowaniem drugiego człowieka.
5 0
Wreszcie coś twórczego a nie kaszubskiego z Somonina:) Świetny edukacyjny ale i zabawowy projekt dla dzieci, brawo dla inicjatorki Karoliny. Dzieciaki będą wspominać te wspólnie spędzone chwile długie lata a może też przekazywać swoim dzieciom, jak to bywało w Somoninie po za szkołą. Świetnie!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz