Zamknij

Żëcé i przigòdë Remùsa na dużym ekranie - powstał film Kaszuba Remus

13:43, 28.10.2019 | M.D
REKLAMA
Skomentuj
Osoby zaangażowane w powstanie filmu. fot. Magda Dzienisz

W Kinie Remus w Kościerzynie odbyła się prapremiera filmu Kaszuba Remus - opowieści opartej na kaszubskiej epopei "Żëcé i przigòdë Remùsa". To kolejny projekt Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia z Fundacji Aby Chciało się Chcieć z Sulęczyna.  

Kilkaset osób zaangażowanych w powstanie filmu Kaszuba Remus mogło obejrzeć końcowy efekt podczas prapremiery, która odbyła się w Kinie Remus w Kościerzynie. Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń na duży ekran przenieśli słynne dzieło Aleksandra Majkowskiego. Nad filmem pracowali przez około dwa lata. Widzowie mogli zobaczyć niektóre sceny z epopei, którym towarzyszyły zdjęcia kaszubskiej przyrody i krajobrazów, pokazano również kaszubskie obrzędy (m.in. pustą noc, której nie ma w powieści). 

- Poczuliśmy dziś, że wykonaliśmy krok w dobrą stronę i podnieśliśmy to, co robimy o jeden stopień - komentował po seansie Piotr Zatoń - reżyser i autor zdjęć. 

- Cieszymy się, że na dużym ekranie mogliśmy zobaczyć podsumowanie naszej pracy i to wśród osób, które współtworzyły ten film - dodała Ewelina Karczewska- twórczyni scenariusza i drugi reżyser filmu. 

fot. Magda Dzienisz

Kaszuba Remus ma przybliżać twórczość Majkowskiego, ale także pokazać obrzędowość i rytm życia, jakie dawniej panowały na Kaszubach. To nie pierwsza przygoda Piotra Zatonia z tą epopeją, w 2014 roku stworzył wystawę zdjęć ilustrujących niektóre sceny z książki. Niektóre z nich ożyły na filmowym ekranie. Niedawno powstała także animacja na podstawie tej powieści.

Reżyser podkreślał, że stworzenie filmu było jego marzeniem od dawna. 

- Już robiąc zdjęcia wiedziałem, że chcę zrobić film. Moją motywacją było pokazanie kultury kaszubskiej i nadanie jej rangi. W powieści jest też mnóstwo prawd życiowych i ponadczasowych i zależało nam, aby je pokazać - powiedział. - Duże znaczenie miały też ciekawostki etnograficzne, w filmie pojawiają się m.in. żniwa, szopkarze itd. 

W powstanie filmu zaangażowało się wiele osób. Wszyscy aktorzy są amatorami. Tytułowego Remusa zagrał Maksymilian Pluto-Prądzyński, jego towarzysza Trąbę Rajmund Knitter. Królem Jeziora był Bartosz Stachowiak, w rolę Królewianki wcieliła się Jovanna Czerkas, Klementynę zagrała Karolina Niemczyk, Marcjannę - Jowita Niemczyk-Szyszka. Żyda Gabę zagrał Karol Baranowski, zaś księdza Pawła - Roman Drzeżdżon. Łącznie obsada liczyła około 200 osób. 

fot. M.Dz.

Oprócz Piotra Zatonia i Eweliny Karczewskiej na planie pracowali także m.in. Iwona Ewa Klinger (scenografia, kostiumy, II reżyser), operatorami kamer byli też Piotr Emanuel Dorosz i Piotr Jasiński. Za montaż odpowiedzialni są Piotr Zatoń i Piotr Emanuel Dorosz. Lektorzy to: Jerzy Gorzko i Janusz Mamelski. 

Na uwagę zasługuje także muzyka, do filmu zostały skomponowane i napisane piosenki, m.in. Kolekcjoner Marzeń (muzyka: Maria Sochoń-Błaszczyk, sł. Iwona Klinger). Usłyszeć możemy też utwory autorstwa m.in. Piotra Emanuela Dorosza, Ola Walickiego, Almost Jazz Group. Kilka pieśni wykonuje również Chór Kameralny Discantus i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Za produkcję filmu odpowiadają: Fundacja „Aby chciało się chcieć”, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Kaszubski Uniwersytet Ludowy. Produkcja filmu została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Twórcy filmu zapowiadają jego pokazy w najbliższym czasie. Więcej informacji na stronie filmu na Facebooku: Kaszuba Remus.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

ArturrArturr

9 2

Brawo dla reżyserów za konsekwentne promowanie kaszubskiej kultury 16:32, 28.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NormalnyNormalny

3 10

A matizer noga, kto będzie zdrził na ten szajs, wolę Rambo 16:53, 28.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To ja jestem normalnTo ja jestem normaln

9 3

Matizer noga, a był na filmie? a widział film? a wie kto to Remus? a zna kaszubskie obrzędy? Pewno ni. A gada, że to "szajs". Krytykować łatwo, pewnie jedyny film, który nakręciłeś to w telefonie jak komuś się krzywda dzieję.
Cwaniaku zorganizuj pieniądze, zbierz do kupy 200 osób, załatw kostiumy, miejsce do zdjęć, załatw ludzi do muzyki, do montażu, napisz scenariusz, załatw kamery itp.
A potem z chęcią przyjadę na premierę twojego filmu.
20:18, 28.10.2019


Jurek07Jurek07

1 1

Super ze powstal taki film. Nie mam fejsa, kiedy bedzie i gdzie moze ktos powie 01:57, 29.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone