Wystawa #StolenMemory opowiada o ofiarach nazizmu, po których zostały tylko pamiątki. Jej celem jest poszukiwanie rodzin tych osób, by móc zwrócić im te osobiste przedmioty. Podczas otwarcia wystawy w Kartuzach przekazano kopie dokumentów ks. prałata Józefa Bigusa, który był m.in. więźniem Stutthofu czy Dachau, jego bratankom: Andrzejowi i Tadeuszowi.
Przy Muzeum Kaszubskim Kaszubskim w Kartuzach stanął niepozorny morski kontener. Po otwarciu jego ścian uruchamia się wyjątkowa wystawa przedstawiająca fotografie osobistych przedmiotów ofiar nazizmu i ich historie.
Biżuteria, zdjęcia, dokumenty, okulary - w chwili aresztowania niemieccy naziści zabierali ofiarom wszystkie rzeczy osobiste. Ich właściciele byli głównie więźniami politycznymi i robotnikami przymusowymi, którzy trafili do obozów koncentracyjnych. Pochodzili z 30 różnych państw, w większości z Europy Środkowej i Wschodniej. Około 900 depozytów należało do osób z Polski.
Do dziś zachowało się kilka tysięcy takich przedmiotów. Celem wystawy jest odnalezienie rodzin ofiar i zwrócenie im tych rzeczy. To inicjatywa Arolsen Archives - największego na świecie archiwum dokumentów dotyczących ofiar nazistowskich prześladowań. Obecnie znajduje się tam 2,5 tysiąca kopert z rzeczami po byłych więźniach.
- Ta wystawa miała w zeszłym roku dotrzeć też do miast na terenie zachodniej Ukrainy, dlatego jest ona w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Pochodziło stamtąd wielu prawowitych właścicieli tych pamiątek. Dotarcie tam uniemożliwił jednak wybuch wojny. Trasa tej wystawy została pomyślana tak, by dotrzeć do ukraińskich odbiorców również w Polsce - mówiła Anna Meyer-Kosiński z Arolsen Archives.
Na dzisiejsze otwarcie wystawy przybyła młodzież, która mogła zapoznać się z tragicznymi historiami więźniów. Obecna była też rodzina ks. prałata Józefa Bigusa, w tym jego bratankowie: Andrzej oraz Tadeusz. Ksiądz Bigus, którego imię nosi szkoła w Baninie, był więźniem m.in. Stutthofu, Sachsenchausen czy Dachau. Rodzinie przekazano kopie jego dokumentów, w tym jeden z listów.
[FOTORELACJA]29719[/FOTORELACJA]
W archiwum online Arolsen Archives można obecnie znaleźć ponad 26 milionów dokumentów. Aby zaangażować się w inicjatywę #StolenMemory można odwiedzić stronę: aroa.to/wez-udzial.
Wystawa znajduje się na parkingu Muzeum Kaszubskiego. Ekspozycja czynna jest codziennie od 8.00 do 16.00 (z wyjątkiem poniedziałków), a w soboty od 9.00 do 15.00.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz