Zamknij
REKLAMA

Dziś Dzień Jedności Kaszubów. Zachęcają do świętowania w domach i wywieszania flag

11:49, 19.03.2020 | M.Dzienisz
REKLAMA
Skomentuj
Dzień Jedności Kaszubów w Żukowie w 2019 r. fot. archiwum/Magda Dzienisz

Dzień Jedności Kaszubów co roku odbywał się hucznie: organizowano wspólne świętowanie, na które zjeżdżali Kaszubi ze wszystkich stron, grano na akordeonach i śpiewano. Niestety z powodu koronawirusa obchody zostały odwołane. Jednak działacze kaszubscy zachęcają do przeżywania tego wyjątkowego dnia indywidualnie, w domach.

W tym roku nie ma radosnego świętowania Dnia Jedności Kaszubów, przy dźwiękach setek akordeonów, wspólnym muzykowaniu czy grze w kaszubską baśkę. Co roku wydarzenie to skupiało tysiące Kaszubów, którzy manifestowali swoją jedność - był wspólny pochód, msza święta, koncerty i wiele atrakcji. Jednak w tym roku ze względu na epidemię, odwołano obchody Dnia Jedności Kaszubów, które miały odbyć się w Leśniewie. 

Pomimo trudnego okresu, władze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego apelują o świętowanie tego dnia indywidualnie, we własnych domach.

- Niech widocznym znakiem naszej pamięci o tym święcie będzie wywieszenie czarno-żółtych flag- pisze ZKP.

Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pisze, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji, skupić się na chlubnych kartach historii Kaszub.

Przed 782. laty papież Grzegorz IX nazwał w swej bulli księcia szczecińskiego Bogusława I "duce Cassubie" - księciem Kaszubów. W ten sposób my Kaszubi, pojawiliśmy się oficjalnie na kartach historii. Od 2004 roku, dzień 19 marca obchodzony jest uroczyście jako Dzień Jedności Kaszubów, stanowiąc okazję do prezentacji naszego dorobku i trwania przy bliskich nam wartościach.

W tym roku, gdy obchodzimy ważne dla nas rocznice 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem, 30-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego i 40-lecia powstania Solidarności, obchody Dnia Jedności Kaszubów miały mieć szczególny charakter. Wraz z władzami Gminy Puck planowaliśmy ich organizację w Leśniewie. Niestety, konieczność unikania okoliczności ułatwiających rozprzestrzenianie się epidemii sprawiła, że tegoroczne obchody trzeba było odwołać.

Przyszło nam zatem przeżywać ten wyjątkowy dla Kaszubów dzień w warunkach wynikających z nadzwyczajnej sytuacji panującej w naszym kraju. Wbrew tym przykrym okolicznościom nie upadajmy na duchu. Bądźmy razem! Skupmy się tego dnia na tym co nas łączy, na chlubnych kartach naszej historii, na dokonaniach i dorobku naszych ojców, na naszej kulturze i tradycji.

Przekonany, że zły czas się skończy i że niebawem będziemy mieli okazję spotkać się w Pucku na Światowym Zjeździe Kaszubów pozwalam sobie w imieniu Zarządu Głównego i własnym przekazać następujące życzenia:

Chòc latosy Dzéń Jednotë Kaszëbów nie scygnie nas do rozegracjowégò fejrowaniô, niech równak mdze to przëczinkã do òsoblëwò pòspólnégò przeżiwaniô tegò dnia i redowaniô sã nim w familijnëch karnach.

Dzysô całé Kaszëbë i całô spôdkòwizna prastarków są w nas i w naszich chëczach.

Żëczimë tej, cobë òdnëkiwającë lëché wiadła ze swiata, wszëtcë czëlë tegò dnia szczescé i bùchã, a wëwieszoné przed dodomama czë w òknach fanë, ùszëkòwóné kaszëbsczé jestkù i domôcé kôrbiónczi, przë najich frantówkach, planszówkach czë ksążce bëłë leżnotą zmòcniwaniô midzëpòkòleniowi i midzëòbéńdny łączbë midzë nama.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

KaszubaKaszuba

9 3

To jest logiczne że nie świętujemy z powodu pandemi 14:08, 19.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZukowiankaZukowianka

1 7

O tym że 16 marca było wyzwolenie Żukowa burmistrz nie pamięta, żeby flagi powiesić ale swoje święta kaszubski pamieta brzydko z jego strony 18:46, 19.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stajszevsczi BoysStajszevsczi Boys

2 3

W tak ważny dzień dla Kaszubów chciałbym wiedzieć, ile flag czarno-złotych wywieszono w poszczególnych wsiach Gminy Kartuzy (w sercu Kaszub).
Jak w tej patriotycznej klasyfikacji prezentuje się słynne Stajszewo... 19:10, 19.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaskas

2 2

W Kartuzach wieszali dopiero ok godz. 12, ja na swoim osiedlu jako jedyny mam flagę. Słabo trochę. Epidemia chyba uśpiła Naród Kaszubski. 22:14, 19.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone