Zamknij

Tradycyjne pieśni z Kaszub po raz pierwszy na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia

13:37, 11.05.2022 M.Dzienisz Aktualizacja: 14:04, 11.05.2022
Skomentuj fot. archiwum/M.Dz. fot. archiwum/M.Dz.

W piątek 13 maja rozpoczynają się przesłuchania w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Po raz pierwszy zabrzmią na nim kaszubskie pieśni tradycyjne - do tegorocznego konkursu zakwalifikował się bowiem zespół Drëszë.

Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja” to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Festiwal organizowany jest od 1998 roku przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W jego trakcie odbywają się koncerty zagranicznych i polskich zespołów, występują też autentyczni wiejscy mistrzowie instrumentów i śpiewu ludowego.

Koncertom towarzyszy konkurs młodych wykonawców polskiej muzyki folk, inspirowanej polską muzyką ludową oraz polskich mniejszości narodowych. Zespoły i śpiewacy występują w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Warszawie. Uczestnicy konkursu oprócz miejsc na podium walczą też o nagrodę publiczności Burza Braw, wręczaną od 2004 roku, Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz wyróżnienia.

W tegorocznym konkursie zabrzmią tradycyjne pieśni z Kaszub. Wykona je zespół Drëszë, który znalazł się wśród dwunastu grup z całej Polski zakwalifikowanych do konkursu. 

- Muzyka kaszubska najprawdopodobniej po raz pierwszy zabrzmi na tym festiwalu. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, ogromnie się cieszymy - mówi liderka i solistka zespołu Joanna Gostkowska. 

Joanna pochodzi z Kartuz, na co dzień mieszka w Gdańsku. Od dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii, ma na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce. Wystąpiła m.in. na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie czy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impas w postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wielu dekad.

Zespół tworzą także akordeonista Michał Mantaj - związany z muzyką folkową oraz rockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w.

Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych z materiałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych. Celem grupy jest odczarowanie utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej, którą głownie reprezentują zespoły folklorystyczne, przywrócenie jej prawdziwego znaczenia i rangi, ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich muzykantów i ich muzyki poprzez uwydatnienie tego, co w melodiach i pieśniach najpiękniejsze i uniwersalne, nadając swojej muzyce ponadczasowego wyrazu.

Kartuska publiczność niedawno mogła posłuchać koncertu zespołu Drëszë w Muzeum Kaszubskim. 

Występ grupy Drëszë będzie można śledzić na stronach Polskiego Radia w piątek 13 maja od godz. 17.45.

 

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

AdamAdam

1 1

Na tym festiwalu występowały historycznie kaszubski zespół Bubliczki oraz The Rozmish ? 22:27, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%