Zamknij

Zanurz się w świat Mistycznych Kaszub! Powstaje pierwsza taka gra fantasy RPG

12:40, 05.08.2022 | Magda Dzienisz
Skomentuj fot. https://frozengem-studio.com/
REKLAMA

Takiego przedsięwzięcia jeszcze nie było! Powstają "Lochy Bursztynowego Gryfa" - gra CRPG oparta na prawdziwych wierzeniach kaszubskich. Wykorzystywać będzie unikalną mechanikę gier z początku lat 90. w nowoczesnej technologii. Gracze wcielą się w postacie wprost z pomorskich legend.

Dungeons of the Amber Griffin to dzieło Frozengem Studio, które tworzy grę we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Gra fantasy osadzona będzie w świecie kaszubskich legend i wierzeń, a postaci i scenariusz oparte na kaszubskiej demonologii i mitologii oraz zapisach ze Słownika gwar kaszubskich ks. Bernarda Sychty.

- Wciel się w grupę śmiałków, którzy eksplorują świat mrocznego fantasy w poszukiwaniu sławy, bursztynu i złota. Poznaj klasyczną mechanikę kultowych gier lat 90-ch typu Dungeon Crawlers w nowym wydaniu. Rozwiąż tajemnicę upiora, który nawiedził ruiny i odkryj bestiariusz stworzony na podstawie wierzeń Kaszub - brzmi zapowiedź gry.

Gracze zanurzą się w świecie Mistycznych Kaszub, gdzie spotkają wielu ciekawych ludzi. Będą mogli rozmawiać, handlować i wykonywać mniejsze lub większe zadania. Historie mieszkańców będą mocno oparte na rzeczywistych wierzeniach Kaszubów. 

Będzie można wcielić się w cztery różne postaci - są to Wòjôrz, Dulas, Żérca, Kùtin i zdecydować o ich rozwoju. Gracze odkrywać będą mapę, na której nie brak odniesień do autentycznych miejsc na Kaszubach. To m.in. Wieżyca, Jezioro Sitno, Leźno, oczywiście Gdańsk, ale też Borsk, Hel, Puck, Jezioro Gardno czy Łebsko.

Podczas podróży gracze poznają wiele unikalnych przedmiotów dostępnych na Kaszubach - to rośliny lecznicze, trujące grzyby czy kaszubski system runiczny Merki. Nie zabraknie broni, artefaktów, magicznych zwojów, a także złota i prowiantu. Gracze zmierzą się z potworami rodem z pomorskich i kaszubskich legend.

Niedawno opublikowano zwiastun gry, który spotkał się z gorącym odzewem internautów.

Tomasz Rożyński, twórca gry, na antenie Radia Gdańsk zdradził, skąd pomysł, aby wykorzystać tutejsze wierzenia w grze cRPG. 

- Tworzyłem szkielet, prototyp gry, w którym zawarłem postaci, potwory, popularne w innych grach. Była ona jednak nudna, polegała na zabijaniu potworów. Szukałem inspiracji. Gdy mieszkałem w Wejherowie, przez przypadek natrafiłem na plenerową wystawę o kaszubskich wierzeniach, legendach, postaciach, ziołolecznictwie. Zwróciłem się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, na horyzoncie pojawiły się dofinansowania z Ministerstwa Kultury, dyrektor entuzjastycznie podszedł do tematu. Padł też pomysł, aby stworzyć bestiariusz postaci oparty na wierzeniach kaszubskich, który jest inny od tych słowiańskich, od tego co dotychczas znałem. Stworzyliśmy razem treści oparte na kaszubskiej mitologii i i demonologii. Gra będzie tez miała wartość edukacyjną, bowiem gracze pokonując potwory, będą odsłaniać kolejne karty bestiariusza. Dzięki temu gracze w Polsce i na całym świecie poznają nasze dziedzictwo kulturowe - powiedział dziennikarzowi Radia Gdańsk. 

Jak zaznaczył, na razie powstaje prototyp gry - w listopadzie tego roku powstanie kampania crowdfundingowa, poprzez którą będą zbierane środki na stworzenie jej pełnej wersji. W październiku będzie opublikowane demo gry, a na koniec 2023 r. wyemitowana ma zostać pełna jej wersja. 

Więcej informacji o grze m.in. na https://frozengem-studio.com/ oraz jej stronie na platformie STEAM.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

shaIom7gshaIom7g

3 3

srogie, kupie od razu po premierze :) panie redaktorze, bedzie mozna podsylac gameplay? 13:17, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ateista Ateista

1 4

Takie samo pogaństwo jak w sekcie katolickiej, he he he 14:47, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

4 1

Ciekawe czy będzie postać starej kaszubskiej plotkary czyli wiedźmy na miotle. 15:38, 05.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%