Zamknij

Chmielno. Ceramik Karol Elas Necel z cennym stypendium. Będzie się szkolił w Toskanii

15:04, 11.10.2022 Aktualizacja: 15:39, 11.10.2022
Skomentuj fot. UG Chmielno fot. UG Chmielno

Chmieleński artysta ceramik Karol Elas Necel jest pierwszym stypendystą Pomorskiego Inkubatora Kultury dla artystów z Pomorza. Przyznano mu nagrodę w postaci mistrzowskich warsztatów z Cosimo Vella. W Toskanii będzie miał okazję uczyć się i podglądać w pracy najlepszych światowych artystów rzeźby, ceramiki i kamieniarstwa.

Pomorski Inkubator Kultury w sierpniu zaprosił do aplikowania o stypendium pn. "Karraryjski marmur i toskańska ceramika". Szansę na jego zdobycie mieli artyści z Pomorza tworzący w marmurze lub ceramice. Musieli m.in. opisać koncepcję i projekt rzeźby ceramicznej lub marmurowej i przesłać dokumentację modelu. 

Nadesłano sporo wysokiej jakości zgłoszeń. Wśród nich była aplikacja Karola Elasa Necla - mistrza ceramiki z Chmielna. Został on pierwszym stypendystą PIK. Uznanie komisji zyskał projekt "Dwie damy - Wojna i Niezgoda".

Nagrodą są mistrzowskie warsztaty z Cosimo Vella. W październiku doskonalić będzie swój warsztat pod okiem włoskich mistrzów w najlepszych pracowniach Toskanii. Pomorski Inkubator Kultury zapewni tygodniowe mistrzowskie kursy, przelot z Gdańska do Toskanii, opiekę polskiego kuratora oraz pobyt w Centrum Sztuki Pietrasanta.

- Pomorski Inkubator Kultury zabiera artystę do Pietrasanty (Toskania), gdzie oprócz udziału w tygodniowych warsztatach mistrzowskich będzie miał okazję uczyć się i podglądać w pracy najlepszych światowych artystów rzeźby, ceramiki i kamieniarstwa - pisze Marzena Gawrysiak, Dyrektor Artystyczny PIK.

Powstałe dzieła prezentowane będą w galeriach PIKu: w siedzibie we Wrzeszczu, w PIK art gallery w Lądku-Zdroju.

Historia chmieleńskiej ceramiki Neclów sięga 1897 roku. Wówczas do Chmielna sprowadził się pierwszy jej twórca – Franciszek Necel, będący przedstawicielem VII już pokolenia tej garncarskiej rodziny  Karol Elas Necel kontynuuje tę ponad 100-letnią tradycję.

Tworzone w do dziś działającej pracowni naczynia posiadają charakterystyczne, zastrzeżone wzory. Jest ich siedem. To m.in. gwiazda kaszubska, duży i mały tulipan, rybia łuska, wianek kaszubski, gałązka bzu i lila wodna. Sztukę prawdziwego kaszubskiego rzemieślnictwa można dziś oglądać w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie. 

Pomorski Inkubator Kultury to ośrodek artystyczny, który powstał z inicjatywy artystycznego środowiska pozarządowego, wspartego przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. PIK jest miejscem nie tylko twórczej pracy, ale też „szkołą” wiedzy o prowadzeniu kariery i realizacji projektów artystycznych (wsparcie specjalistów: mentoring, kuratorzy wystaw, art business).

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Rembrandt Rembrandt

3 18

Taki stary na stypendium ?

15:54, 11.10.2022
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OdpOdp

20 1

Mądry człowiek uczy się i rozwija przez całe życie. Poszerz swoje horyzonty, bo coś ciasne chyba są.

16:13, 11.10.2022

Rembrandt Rembrandt

5 3

Uczysz się całe życie a i tak jesteś głupkiem.

16:25, 11.10.2022

Gratuluję!Gratuluję!

14 1

Bardzo lubię ceramikę Neclów. Mam w domu kilka przedmiotów.

16:14, 11.10.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Panie pan tu nie staPanie pan tu nie sta

1 0

Na na naukę i rozwijanie się nie ma wieku proszę pana/i:)))

21:34, 11.10.2022

BrawoBrawo

16 1

Gratulacje

17:05, 11.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Grzegorz Grzegorz

0 0

Dziadek od strony mamy miał na nazwisko Necel Józef, mieszkal w Rajkowach

22:40, 11.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%